قانون هنوز مشکل ماست!

سلام

مشروطه را مصادف می دانند با قانون گذاری در ایران. یعنی که ایران سابقه ی صد ساله دارد در قانون گذاری. حالا اما با وجود گذشت بیش از صد سال، هنوز هم به نظرم کشور ما مشکل قانون دارد. هنوز هم خیلی از مشکلات، ناشی از نبود قانون یا مبهم بودنش است. در این یادداشت فقط می خواهم سه نمونه ی نسبتن کوچک بیاورم. فعلن هم کاری ندارم به اصل خوبی یا بدی نمونه های زیر. فقط می خواهم بگویم بخشی از اعتراض هایی که نسبت به این نمونه ها می شود، ناشی از همین بی قانونی است. نه ناشی از خوبی یا بدی اصل قضیه:

1- گشت ارشاد: این که یک یا چند نفر بایستند و شهروندی را بازخواست کنند که چرا با چنین قیافه ای بیرون آمده است. از او بخواهند قیافه اش را مرتب تر کند، یا او را به کلانتری منتقل کنند، یا کارت شناسایی از او بخواهند و تذکر کتبی به او بدهند. گفتم که کاری به اصل قضیه ندارم. می خواهم بگویم در یک چنین روندی، باید به شکلی کاملن قانونی همه چیز مشخص شده باشد. این که از نظر عرف، حجاب فلان خانم مشکل دار است، مجوز برخورد با او نمی شود. چه این که عرفی که در ذهن آن مامور نیروی انتظامی است ممکن است حتا با عرفی که در ذهن همکار اوست متفاوت باشد، چه برسد به عرف کل جامعه ی ایران.

قاعدتن باید برخورد بر این اساس باشد که حجاب شما طبق قانون یا شرع مشکل دار است. مسئله باید کاملن روشن و با جزئیات باشد. غیر از این اگر باشد، برخوردها سلیقه ای می شود و سلیقه جایی در قانون ندارد. این جزئیات را یا خود مجلس باید تعیین کند یا این که نیروی انتظامی را مکلف کند که طی بخش نامه هایی، موارد مشکل دار را تعیین کند و فقط و فقط طبق همان موارد برخورد شود. نوع لباس پوشیده شده، نوع کفش پوشیده شده، نوع آرایش صورت، نوع آرایش مو و هر مورد دیگر باید جزء به جزء مشخص شود. مرحله ی اول همین بخش نامه ای کار کردن است. در مرحله ی بعد می توان هیئتی متشکل از علمای دینی و متخصصان جامعه شناسی را مامور نظارت بر این بخش نامه ها کرد.

نکته ی بعدی این است که باید روند برخورد معلوم باشد. به فلانی باید تذکر داده شود، فلانی باید به کلانتری برده شود و... نمی شود همین جوری "یلخی" برخورد کرد.

2- ممیزی کتاب ها: باید معلوم باشد که هر کتاب در چه مواردی مشکل دار است و چرا این مواردش مشکل دار است. یعنی مثلن گفته شود فلان جمله ی کتاب به دلیل این که صریحن در آن حرف رکیک زده شده است، مشکل دارد. پیش از این به موارد جالبی از ممیزی در این نوشته پرداخته بودم که نشان می دهد برخوردهای سلیقه ای تا کجا می تواند ادامه پیدا کند و فاجعه آمیز شود.

باز هم کاری به درست یا غلط بودن اصل ممیزی کتاب ندارم. اما باید روند کاملن مشخص و طبق قانون باشد. یعنی موارد مشکل دار طی یک نامه ی رسمی و با جزئیات کامل (شامل جزء به جزء موارد مشکل دار و علت دقیق مشکل آن ها) به گوش نویسنده برسد. فرضن که بعضی از موارد نباید در رسانه ها منتشر شوند (مثلن انتشار یک نامه ی محرمانه ی امنیتی در کتاب یک نویسنده) طی یک نامه ی محرمانه موارد مشکل دار را به دست نویسنده می رسانند و مسئولیت انتشار این نامه هم مسلمن با خود نویسنده خواهد بود. 

مرحله ی بعد می تواند شامل نظارت بر این ممیزی ها و در صورت لزوم، شکایت نویسنده از این موارد باشد.

3- فیلتر شدن صفحات اینترنتی: این یکی هم از آن موارد خیلی مسئله دار است! پیش از این قضیه ی پالایش شدن نشانی قبلی این وبلاگ را به گوش تان رسانده بودم. پالایشی که باعث شد دست من از اکثر موارد نوشته شده در آن وبلاگ (از آذر 1383 تا اردیبهشت 1389) کوتاه شود. هرچه به این در و آن در زدم که علت پالایش شدن را بفهمم، نفهمیدم که نفهمیدم!

این مورد هم باید دقیقن قانونمند شود. چرا این صفحه باید فیلتر شود؟ (مشکل دقیقن با کدام بند قانون است؟) آیا امکان ندارد پیش از فیلتر شدن، مشکل به گوش نویسنده برسد؟ چگونه امکان شکایت وجود دارد؟ این ها سوالاتی است که باید به شکلی کاملن جزئی مشخص و قانونمند شود. البته این مورد تا حدی در مورد سایت های بزرگ هست اما در مورد سایر موارد آن چنان که می دانم و تجربه اش را داشته ام، نه.

این سه نمونه ی کوچک را فقط از آن رو مثال زدم تا بگویم مبهم بودن قانون چه فضای ناامن و بی اعتمادی را می تواند ایجاد کند که ضررش را خدای ناکرده در نهایت خود حکومت خواهد دید.

بعد از نوشت: نوشته ی بالا را مسئولین سایت جام نیوز در سرویس جام بلاگ این سایت قرار داده اند.

/ 9 نظر / 5 بازدید
مهدی

خیلی مواقع نمی‌توان حدود را مشخص کرد. مساله حجاب را شرع حدودش را مشخص کرده ولی اگر نیروی انتظامی بخواهد هرکس را که حدود حجاب را رعایت نکرده دستگیر کند باید بیشتر زنان جامعه که عده‌ی زیادی از آنها هم خانواده‌های خودشان هستند را دستگیر کند. بنابراین اکتفا میکند به حدودی که آسان شده اسلام که خودش تعیین کرده

ساناز

مشكل اينه كه آقايون هر جا كه لازم باشه قانون و دين و تاريخ وفرهنگ و...به نفع خودشان تفسير مي كنند!

شا یسته

در مورد مسوله حجاب که باید بگم که من کا ملا موا فقم با بر خورد با خانم ها وآقایون محترم و محتر مه البته درست وبا اصول که صدمات جبران نا پذیر ندا شته باشه ولی به نظر من ما کلا مردم قانون مداری نیستیم نه این که قانون نداریم و نه !!!! بلکه ما به رعایت کردن قا نون عادت نداریم ..........متا سفا نه

ثابت

البته یه کم این‌جا خلط شده دو چیز. یه مسئله نبودن قانونه و دیگری اجراش(تشخیص مصداق خلاف قانون). مثلاً در مورد سایت‌ها یه قانون جرایم رایانه‌ای داریم که در چند بند به صورت کلی یه چیزایی رو شرح داده. مسئله‌ی این مورد تشخیص مصداق هست نه نبود قانون. و در نهایت همیشه شما بند مجری قانون هم هستید که چطور تشخیص میده. حالا هی بریم بهش بگیم آخه مرد حسابی، از کجای فلان نوشته «توهین» درآوردی که فرستادی‌ش به صفحه‌ی «پیونده‌ها»؟ مشکل این مورد اون‌جاست که رفقا به جای اکتفا به ظاهر میخوان کاوش‌های فراتخصصی بکنن و در این موقع است که باید بهش گفت اگه قانو‌ن‌گذار میخواست از این کاوش‌ها بشه، تو متن قانون میگفت. نمونه‌ی این تشخیص‌ها مثلاً میشه نظارت بر فیلم‌های سینمایی. یه شب در هفت آقا رسایی رو دعوت کرده بودن و ایشون هی گیر داده بود به لایه‌های زیرین فیلم‌ها که در لایه‌های زیرینشون با نظام مخالفت می‌کنن. یکی هم نیس بگه قربون شکلت نمیشه دست از لایه‌های زیرین ما برداری؟ که البته چه سوالیه، لابد نمیشه دیگه. و البته گفتن داره در مورد سایت‌ها رفقای ساماندهی هستن که اگر سایت‌ رو در اون‌جا ثبت کرده باشین اولاً اخط

ثابت

چرا باقی‌ش نیمد پس؟ ادامه‌ش اینه که: ساماندهی به سایت‌هایی که عضوش هستن اول اخطار میده بعد پخ پخ. با تشکر

جام نیوز

با سلام.مطلب شما در سرویس جام بلاگ سایت جام نیوز منتشر گردید.

ح.م.

در مورد کلیت مبحث باید بگم که اتفاقا کشور ما از کشورهای با قوانین بسیار پیشرفته و متعالی هست هم از نظر مقدار و هم از نظر کیفیت....در غالب موارد قانونگذار برای نوشتن قوانین ساعات فراوان وقت صرف کرده و میکنه و از صدر تا ذیل بسیاری موارد قانون وجود داره و ایضا در نظر بگیرید ساعات فراوانی که برای تفسیر قاون و ماده واحده و تبصره و ذیل و فلان و بهمان صرف میشود!!! مثال میاورم...مثلا در مورد بحث مالیاتی قوانین بسیار دقیق و حساب شده هستند و کم از قانون مالیاتی انگلیس(کشوری با درآمدهای مالیاتی بسیار بالا) ندارند اما حالا ببینید علی رغم وجود آن درآمد های مالیاتی رقم های خنده دار در مقابل بودجه دارند!! خوب ! پس. این از این. اما بخشی از مشکل به همین قضیه مربوط میشه. اینکه قانون زیاد داریم! ....آها! [خرخون]اصلا یک سوال: ببخشید الان نمایندگان مجلس در مجلس چکار میکنند؟؟...قانونگذاری درسته؟ ببخشید ما چقدر قانون می خواهیم؟ جالب اینه که هیچ مکانیسمی برای توقف این مورد پیش بینی نشده است! یعنی اگر نظام پابرجا باشد ...عزیزان تا ابدالدهر میخواهند قانون بنویسند![نیشخند]...اضافه کنید همان موارد تفسیر قانون و برداشت های مختلف را.

ح.م.

ادامه.........آها! [خرخون]اصلا یک سوال: ببخشید الان نمایندگان مجلس در مجلس چکار میکنند؟؟...قانونگذاری درسته؟ ببخشید ما چقدر قانون می خواهیم؟ جالب اینه که هیچ مکانیسمی برای توقف این مورد پیش بینی نشده است! یعنی اگر نظام پابرجا باشد ...عزیزان تا ابدالدهر میخواهند قانون بنویسند![نیشخند]...اضافه کنید همان موارد تفسیر قانون و برداشت های مختلف را... حالا آیا اصلا نمایندگان مجلس قانون نویسی بلدند؟ بابا کسی که میخواد قانون بنویسه حداقل باید از قوانین قبلی اطلاع داشته باشه چه بسا لازم باشه اصلا حقوق خونده باشه....اما آیا لاان اصلا اینگونه است؟ اضافه کنید به این ها این را که سازمان ها و ادارات و قسمت های مختلف مملکت هم این روال قانون نویس را برای خود دارند!! همین زیادی قوانین ما را دچار سردرگمی میکند. باعث عدم اجرا میشود و..... حالا بگذریم از این مورد که بطور کلی ما قوانین رو بد هم اجرا میکنیم....

ح.م.

ادامه...... و اما در موارد 2 و 3 با شما موافقم قوانین کشور هم از قانون اساسی . قانون مدنی. قانون جزا. قانون کار. قانون تجارت. قوانین برنامه های توسعه. قانون سند چشم انداز. و و و و چند مورد از صدها کتاب قوانین کشورندکه بسیار هم پر حرفی کرده اند .....و علی رغم آن هنوز هم خیلی قوانین هستند که قدیمی اند و بروز نشده اند... بگذریم حرف بسیار است