از واقعیت تا حس واقعیت/ مبارزه ی عیدانه!

سلام

1- یک مفهومی است به نام واقعیت. کاری به معانی فلسفی اش ندارم. همین معنای ساده اش مد نظرم است. همان چیزی که همه مان می فهمیم. چیزی که هست. سر و کارم هم با مفاهیم است نه مادیات. یعنی منظورم از واقعیت مثلن این است که الان حال شما خوب است. این یک واقعیت است.

کنار این، مفهوم دیگری هم هست به نام حس واقعیت. یعنی آن چیزی که نیست اما حس می شود هست! مثلن این که حال من فی الواقع خوب نیست اما حس می کنم حالم خوب است. یک حس خیالی. 

حالا این دو مفهوم را بیاورید توی جامعه. یک وقت واقعیت این است که "امنیت" وجود دارد. یعنی مردم از دست دزد و راهزن و کلاه بردار و متجاوز در امان اند فی الواقع. یک وقت هم واقعن امنیت وجود ندارد اما به مدد تبلیغات، مردم "حس" می کنند که امنیت هست. یعنی مردم "احساس امنیت" دارند. 

همیشه هم این واقعیت و حس واقعیت مربوط به مفاهیم خوب نیست. یک وقت واقعیت این است که یک جامعه دچار "دیکتاتوری" است. یعنی فردی یا گروهی به زور به قدرت رسیده اند و بی توجه به نظر مردم همچنان می خواهند در قدرت بمانند. یک وقت هم واقعن دیکتاتوری وجود ندارد اما به لطف دشمنی دشمنان و دوستی خاله خرسه وارانه‌ی دوستان، مردم "حس" می کنند کشورشان دچار "دیکتاتوری" است. یعنی "احساس دیکتاتوری".

وقتی بعد از لحظه ی تحویل سال، هشت شبکه ای که آن وقت در دسترسم بودند همگی با کمی پس و پیش، پیام نوروزی رهبری را پخش می کردند، افکار بالا که مدت‌ها بود در ذهنم وول می خوردند مصداقی عینی پیدا کردند! 

2- نزدیک "عید" نوروز که می شود، سعی می کنم به جای پیام تبریک های کلیشه ای و گتره ای، خیلی کوتاه و مختصر به دوستانم تبریک بگویم. و به هرکدام جداگانه و ویژه. تاثیرات خوبی هم دارد. دوستی ها تحکیم می شود و شادی هایی در دل دوستان ایجاد می شود. این هم از عادت هایم است که تاکید کنم بر تبریک "عید" نوروز و نه تبریک "سال نو". البته دعوایی ندارم سر این قضیه اما برایم جای تعجب است که وقتی رهبری در پیام های نوروزی خود، "عید" نوروز را تبریک می گوید، برخی مدعیان "تا خون در رگ ماست" اصرار دارند بر تبریک "سال نو" و نه خدایی ناکرده، زبانم لال، دور از جان "عید" نوروز! و یکی از همین دوستان پیامک زده است که "ان شا الله نوروزتان عید باشد." و البته اگر بخواهیم این طوری حساب کنیم و فی المثل استناد کنیم به آن حدیث مشهور که "هر روز که در آن گناه نشود عید است" پس باید "عید غدیر" هم که می شود این دوستمان پیامک بزند که "ان شا الله غدیرتان عید باشد."

بگذریم! خلاصه این که "عید" نوروز که می شود، من یک مبارزه ی دوستانه- عیدانه را کلید می زنم!

/ 4 نظر / 6 بازدید
آقا

سلام سوال اساسی این است که آیا می شود احساس دیکتاتوری بدون وجود مظاهری ازآن وجود داشته باشد؟ یا اصلا تو به این سوال جواب بده که اخساس وجود دیکتاتوری چگونه رخ می دهد؟

آقا

حالت خوبه؟ منظور من تبلیغات بود؟ یعنی همین احساسی که عده ی کثیری عقلا دارن در اثر تبلیغاته؟ از دایره المعارف اصولگرایی استفاده نکن

آقا

سلام سوالامو درست جواب بده ببینم حرفت چیه به نظرت اصلا احساس دیکتاتوری وجود داره؟ آیا مظاهری از آن وجود داره؟ تبلیغات چه قدر تاثیر داره؟ صریح حرف بزن! چرا مثل عموی من حرف میزنی؟

آقا

نه راستش می خوام از ادبیات شریعتمداری گونه دور بشی و با واقعیت مواجه بشی. سعی کن کمتر از واژه تبلیغات استفاده کنی. تبلیغات چه قدر موثره در ایجاد احساس دیکتاتوری؟ خود مظاهر دیکتاتوری چه قدر موثره؟ کدومش تاثیرش رو نظر مردم بیشتره؟