فرهنگ چماقی و نمایشگاه کتاب

انتشارات کویر، انتشارات طرح نو، بنیاد حفظ و نشر آثار آیت الله بهشتی، انتشارات آهنگ دیگر، انتشارات بوتیمار و نشر چشمه در نمایشگاه کتاب امسال تهران حضور ندارند.

جالب این جاست که مسئولین وزارت ارشاد دلیل مشخص و واضحی هم برای محروم کردن این ناشران از شرکت در نمایشگاه کتاب اعلام نمی کنند و آن چه به ذهن می رسد این است که این جلوگیری صرفن به دلیل «اختلاف سلیقه و دیدگاه با این ناشران» است. وگرنه مگر افکار شهید بهشتی ضاله است که باید از ورود آن به نمایشگاه جلوگیری شود؟!

نمی دانم مسئولین وزارت ارشاد و در راس آن ها وزیر ارشاد کی می خواهند بفهمند عرصه ی فرهنگ، عرصه ی زورآزمایی و قلدرمآبی نیست. عرصه ی فرهنگ با پادگان متفاوت است. اگر اینان از «جنگ نرم» این گونه برداشت کرده اند که باید با «چوب و چماق» وارد صحنه بشوند، معلوم است که در چه تصور احمقانه ای فرو رفته اند و چه زود پیش خدا و خلق او شرمنده و سرافکنده خواهند شد. به خصوص آن که با تابلوی اسلام هم به اعمال خود دست می زنند.

مطمئنن اگر کسانی فکر کرده اند با چنین حرکاتی، جبهه ی فرهنگی انقلاب تقویت می شود یا فرهنگ اسلامی، انقلابی ترویج پیدا می کند در چاه ضلالتی فرو رفته اند که فقط خدا کمک شان کند که از این مخمصه رها شوند که «آن کس که نداند و نداند که نداند/ در جهل مرکب ابدالدهر بماند»

- دو تا از این ناشران در محل نشر خودشان نمایشگاه کتاب برگزار کرده اند: طرح نو و چشمه. با تخفیف نمایشگاهی هم کتاب می دهند. کمی بیش تر زحمت دارد اما به هر حال فضا بازتر است و بیش تر می شود استفاده کرد.

/ 2 نظر / 8 بازدید
زهرا(باقیا)

سلام نگید که دلمون از دست این وزارت ارشاد خونه[دلشکسته][عصبانی]

ح.م.

اصلا حالم ا نمایشگاه به هم میخوره!...سال به سال هزار و شونصدتا غرفه رو می چپونن تو یه قوطی جا!بعد با 10 درصد! تخفیف ورشکست نشن یهو!؟ آدم باید کفش آهنی بپوشه تا...بن هم به آدم نمیرسه!! همیشه خاطره ام از نمایشگاهها خاطره ی خستگی و کوفتگیه!