در زمین دیگران بازی نکنیم

--- این یادداشت به «بلند بلند فکر کردن» می ماند---

سلام.

داشتم به دعوای بین دهه شصتی ها و دهه هفتادی ها فکر می کردم. من هیچ وقت به این دعواها و این نوستالژی بازی‌ها علاقه‌ای نداشته‌ام. نه از آن جهت که مثلن نوستالژی‌هایی از جنس آن چه دهه شصتی ها می گویند، نداشته باشم. از این جهت که اصلن این دعوا را یک دعوای اصیل نمی دانم اولن و آن را زمین بازی دیگران می دانم ثانین. یعنی چه؟

یعنی این که بیایید ببینیم این دعوا را کی راه انداخته اصلن؟ همین نوستالژی بازی ها و همین «شماها یادتون نمیاد»ها و همین «فقط یه دهه شصتی می فهمه»ها و... هرکسی راه انداخته باشد، من نبوده ام! آن ها که این بازی را درست کرده اند، الان در محدوده ی سنی سی سال -کمی بالا و پایین- هستند. آن ها که حدود سال های 57 تا 65 به دنیا آمده اند و علی القاعده، دوران جنگ را هم به یاد می آورند. بعد حالا مایی که بعد جنگ تازه متولد شده ایم، برای آن که بگوییم «ما هم بازی!» می چسبانیم خودمان را به دهه شصتی هایی که گیر کرده اند توی گذشته شان و به قبورشان تفاخر می‌کنند. «حتی زرتم المقابر»!

حالا این که منِ نویسنده ی این مطلب و خیلی از دوستانم توی این دعوا جایی نداریم به کنار، اصلن این دعوا چه اصالتی دارد؟! این که قدیم، دهه شصتی ها خودشان را با آفتابه می‌شسته اند و الان دهه هفتادی ها با شلنگ، مثلن خیلی افتخار بزرگی است؟! یا این که قبلن لی لی بازی می کرده اند و حالا بازی کامپیوتری، نشانه ی برتری دهه شصتی هاست؟ می خواهم بدانم دقیقن این آدم های اهل فخرفروشی، چه نقشی در گذشته‌ی افتخارآمیزشان داشته اند که حالا این جور پز می دهند؟! دست روزگار، بر حسب اتفاق، پرتشان کرده است توی یک بازه ی زمانی (که حالا سخت بوده یا آسان، زیبا بوده یا زشت یا هرچه) این افتخار کردن دارد؟! این «ارزش اکتسابی» دهه شصتی‌هاست؟!

و بعد رسیدم به این که خیلی از دعواهای دیگر ما هم از همین جنس است. زمین بازی را دیگران ساخته اند و ما عروسک ها در آن شاد و خوش بالا پایین می شویم! به همین بازی «سنت- مدرنیته- دوران گذار» نگاه کنید. (بازی ای که ما باز هم در به وجود آوردنش نقشی نداشته‌ایم) چقدر این بازی واقعی است؟ کی گفته مشکلات کنونی ما با قرار گرفتن در این ساختار فکری قابل حل است؟ کی گفته مسائل ما در این نظام، جایگاهی دارند؟

دقت کنید که مسئله این نیست که سنت و مدرنیسمی وجود ندارد. مسئله این است که مگر باید به همه ی مسائل از این دریچه نگاه کرد؟ نمی شود ساختار دیگری تعریف کرد؟!

همین را بگیریم و به دعواهای دیگر برسیم: «پرسپولیس- استقلال»، «راست- چپ»، «اصلاح طلب- اصول گرا»، «پسر- دختر»، «دوست- دشمن» و...

در همه‌ی این دعواها، دو طرف دعوا وجود دارند و واقعی هستند و همین باعث می شود ما فکر کنیم پس لابد واقعن دعوایی در کار است! در حالی که اصل دعوا واقعی نیست و یک دعوای زرگری است که راه انداخته‌اند برای حل مشکلات خودشان و رسیدن به مطامع و اهداف خودشان و ما «در این دایره سرگردانیم»! و بی جهت خودمان را درگیر این دعواها می‌کنیم و گریبان چاک می دهیم.

قبل انتخابات سال 88، مهدی کروبی آمده بود در دانشگاه ما (صنعتی اصفهان). آن جا حرف جالبی زد. گفت: دعوای بین جامعه ی روحانیت مبارز و مجمع روحانیون مبارز، دعوای بین «ات» و «اون» است! شما به آن کاری نداشته باشید. کاری به گوینده و منظورش ندارم. اصل حرف، حرف قشنگی است. یک عده ی دیگر، دعوا را راه انداخته‌اند، سود و زیانش را هم همان عده می برند، و ما فقط «نخودی»هایی هستیم که برای گرم تر شدن تنور بازی به این «آش شلم شوربا» اضافه می شویم.

شما را نمی دانم اما من به شخصه از بازیچه بودن خوشم نمی آید. به این که در زمین دیگران بازی کنم هم همین طور. حاضرم دعوا کنم، حاضرم بجنگم، اما بر سر دعوایی که خودم آن را به درستی راه انداخته باشم یا لااقل بر سر آن چه واقعی است و اصالت دارد، نه بر سر هیچ و پوچی که دیگران به من تحمیل می کنند.

/ 6 نظر / 6 بازدید
میلاد خواجوی

سلام علیکم، این که می‌فرمایید بحث سر سنت و مدرنیته بازی‌ست، دلیل می‌خواهد! در شرایط مطلوب (سنت) زیستن، نعمت است اما فخر نیست. بعضی حرف‌ها هم باید زده شود. واقعاً باید به حال بچه‌های دوران ظلمات مدرنیته سوخت و اشک ریخت، شرایط گذشته کجا و شرایط حال کجا!! این که بحث سر سنت و مدرنیته (به قول شما دعوا) را بیهوده تلقی کنیم، بی‌انصافیست برادر! در ضمن قرار نیست به همهٔ مسائل از این دریچه نگاه کرد، اما پاک کردن صورت مسئله هم اشتباه بزرگ‌تر، مخصوصاً زمانی که مردم مسحور تکنیک هستند.

علی

ممنون. واقعاً به مطلب جالبی اشاره کردید. یاد شعر شطرنج داریوش افتادم. از پس پرده نگاه کن مثل شطرنجه زمونه هرکسی مثل یه مهره توی این بازی میمونه یکی مپل ما پیاده یکی صد سال سواره یه نفر خونه بدوشه یکی دوتا قلعه داره یه طرف همه سیاهو یه طرف همه سفیدن روبه روی هم یه عمره ما رو دارن بازی میدن اونا که اول بازی توی خونه ی تو من پیش پای اسب دشمن اون همه سرباز رو چیدن ببین امروزم تو بازی میون شاهو وزیرن هنوزم بدون حرکت پشت ما سنگر میگیرن تاج و تخت شاه دیروز در قلعشون نمیشه به خیالشون که این تاج سرشونه تا همیشه یادشون رفته که اون شاه که به صد مهره نمی باخت تاج رو از سرش تو میدون لشکر پیاده انداخت اونکه مارو بازی میده اونیکه مهره رو چیده اونیکه نه شاه نه سرباز نه سیاه...........نه سفیده از پس پرده نگاه کن

نرگس

به دهه شصتی هایی که گیر کرده اند توی گذشته شان و به قبورشان تفاخر می‌کنند. سلام. آقای مجیری؟!

سحر

این دهه شصتیا ادعاشون میشه فک می کنن کین... فک می کنن ما بچه ایم خیلی پررون هیچیم حالیشون نیست ها فقط ادعاشون میشه خیال میکنن چون ما با پلی استیشن و کامپیوتر زندگی کردیم پس چیزی از زندگی و سختی هاش نمی دونیم... هر چند که تو مخالف این بحثایی ولی حرصم گرفته قول میدم دیگه بحثشو نکنم فقط بدونید هرکسی سیستمش با دیگری فرق می کنه ولی نتیجه تجربه هاشون یکیه پس منم می فهمم درد رو سختی رو... ولی در کل راست میگی من به دهه شصتیها سفارش می کنم که ساکت شید بشینید سرجاتون پر روها تو زمین دشمن فر بازی نکنید چقد روشون زیاد اووووق دیگه چیزی نمیگم.

ساناز

سلام منم یه دهه شصتی ام . اونم از نوع 64 . من کاری به مسائل فلسفی و سنت و مدرنیته ندارم! خیل عظیم متقاضیان کنکور! خیل عظیم بیکاران! مشکلات ازدواج! و... این هاهمه از مشخصات دهه شصته هاست که به واسطه بی برنامه گی وسیاست های غلط به وجود آمده! باعث از بین رفتن خیلی چیز ها شده!واین ربطی به" دست روزگار، بر حسب اتفاق، پرتشان کرده است توی یک بازه ی زمانی (که حالا سخت بوده یا آسان، زیبا بوده یا زشت یا هرچه)" نداره! واین سیاست های غلط الان هم دارد تکرار می شود!!! ودعوا سر این است!

ح.م.

سلام چطوری بابا گیرنده بذارین حالمونو بکنیم[راک]