دانشگاه فریبت می دهد، آن بیرون خبری نیست!

دانشگاه رفتن خیلی خوب است! به نظرم اصلن می شود زندگی آدم ها را به دو دسته تقسیم کرد: یکی قبل از رفتن به دانشگاه و دیگری بعد از رفتن به دانشگاه. اگر خوابگاهی باشی که دیگر عالی است.

البته نه می توانم بگویم دانشگاه جای خوبی است نه خوابگاه. اتفاقن هر دوی این ها پر هستند از سختی و مرارت. اما آن چه به آدم می دهند، می ارزد به تحمل آن سختی ها و مرارت ها. برای همین است که می شود آدم ها را یک جور دیگر هم دسته بندی کرد: آن ها که به دانشگاه رفته اند، آن ها که به دانشگاه نرفته اند. آن چه من دیده ام این است که دانشگاه رفته ها، متفاوت (و به نظر من: بهتر) نگاه می کنند به دنیای اطرافشان نسبت به دانشگاه نرفته ها. البته این قاعده اصلن کلی نیست. خیلی هم مثال نقض دارد. اما آن چنان در مورد بعضی افراد صادق است که آدم دلش نمی آید نگویدش!

دانشگاه ذهن آدم را منظم می کند. دانشگاه به آدم همکاری یاد می دهد. اولین مدل جامعه ی واقعی است که ما با آن روبرو می شویم (اگر تا قبلش روبرو نشده باشیم). اولین جایی است که دیگر قرار نیست به زور و ضرب چماق سر کلاس بمانیم. یاد می گیریم که برای کارهایمان باید هزینه بدهیم. یاد می گیریم که باید با هم همکاری کنیم و باید خودمان، گلیم خودمان را از آب بیرون بکشیم. حالا که دیگر حضرات، با تمام قوا دارند سیاست تفکیک جنسیتی را دنبال می کنند، اما آن قدیم ها(!) همین روبرو شدن با جنس مخالف هم به نظر من (با همه ی مشکل هایی که احیانن ایجاد می کرد) کلی فایده و سود داشت. اصلن به نظرم یکی از چیزهایی که دانشگاه رفته ها را از دانشگاه نرفته ها جدا می کند، همین اختلاط جنسیتی دانشگاه است. نوع برخورد دانشگاه رفته ها منطقی تر و درست تر است. (نیاز نیست که دوباره تکرار کنم؟ این یک قاعده ی کلی نیست اما...)

اما از همه ی این ها که بگذریم می رسیم به این بخش که فایده ی مهم دانشگاه این است که به قول مجتبا، دیگر سرگردان نیستیم که توی فرم های مختلف، جلوی «شغل» چه بنویسیم. نویسنده، روزنامه نگار، طراح، صفحه بند، فروشنده، پادو، حمال... و آخرش هم به این نتیجه برسیم که همان بهتر که تیک «بی کار» را بزنیم و خلاص! دانشجو که باشی یک کلمه می نویسی «دانشجو». می توانی حس کنی که شغلی داری و لابد مفیدی به حال خودت و بقیه! حالا این که این حس تو به مفت هم نمی ارزد و واقعیتش این است که «دانشجو بما هو دانشجو» هیچ ارزشی ندارد از لحاظ مفید بودن و این ها، اهمیتی ندارد. مهم این است که تو حس می کنی مفیدی!

دانشگاه از این لحاظ یک فریب بزرگ است. می گویند گویا دانشگاه کشورهای خارجه در ارتباط تنگاتنگی است با جامعه اما آن چه که من دیده ام از دانشگاه (به خصوص دانشگاه صنعتی اصفهان که ظاهرن و باطنن کیلومترها دور است از شهر و جامعه) این است که هیچ ربطی به جامعه ندارد. خودش یک جامعه ی ایزوله است که کارها نسبت به جامعه ی بی رحم بیرون، خیلی ساده تر و بهتر پیش می رود. احترامت را بیش تر دارند و راحت تر هستی خلاصه.

آن بیرون از این خبرها نیست! همین است که دانشگاه رفته ها چند دسته می شوند: آن ها که بعد مدتی درک می کنند این فریب را و می کشند بیرون و می روند در دل جامعه ای که واقعن باید در آن باشند. آن ها که از دانشگاه می روند در دل جامعه و طاقت نمی آورند و برمی گردند به آغوش باز دانشگاه و سر در لاک خود فرو می کنند. و آن ها که از اول تا آخر توی همان لاک دانشگاه باقی می مانند و فکر می کنند حالا که «دانشجو- استاد» هستند، خیلی مفیدند به حال جامعه! اما واقعیت آن است که آن ها، آدم های ترسویی هستند که نمی خواهند بفهمند دانشگاه هدف نیست، فقط بخشی از راه است...

پی نوشت: این تقسیم بندی آدم ها، ربطی به دانشگاه ندارد زیاد! یک عادت بد است فقط.

پی نوشت 2: من همچنان به روند دانشجو بودن ادامه می دهم! کارشناسی ارشد به خواست خدا در دانشگاه علامه طباطبایی.

بعد از نوشت: این مطلب در ستون «آزاد اندیشی» سایت «سلمان فارسی» لینک شد.

بعد از نوشت 2: این مطلب در بخش «داخلی> یادداشت> دانشگاه» خبرگزاری «ایمنا» قرار داده شده است البته با برخی حذف ها و تغییرها.

/ 2 نظر / 5 بازدید
نرگس

سلام. با عرض تبریک و آرزوی موفقیت روزافزون برای شما. من برعکس شما هیچ نظر خاصی نسبت به دانشگاه ندارم. خود زندگی بهترین دانشگاهه. چهار انسان نمونه زندگی من سوم ابتدایی، سیکل، دیپلم و دکترا دارند.

شاپرک

«دانشگاه هدف نیست، فقط بخشی از راه است...» [تایید] اولین بار بود که یه چیزی تو این وبلاگ پیدا شد که فهمیدم چی به چیه! [نیشخند] از تأثیرات دانشگاست احتمالا! [ابله]