کارآمدترین دوره مجلس پس از انقلاب کدام دوره بوده است؟

چهره‌های اصول‌گرا و اصلاح‌طلب در گفتگو با نسل فردا:

کارآمدترین دوره مجلس پس از انقلاب کدام دوره بوده است؟

امیرحسین مجیری

[متن بی سانسور!]

دهم آذر ماه سالروز شهادت آیت الله مدرس و روز مجلس است. به همین مناسبت به سراغ چهره‌های سیاسی رفتیم و از آن‌ها پرسیدیم: «به نظر شما، کارآمدترین دوره مجلس شورای اسلامی کدام دوره بوده است؟»

[صفحه ی اول روزنامه- عکس بزرگ تر]

[تصویر بزرگ تر]

مجلس اول کارآمدترین دوره بوده است

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه همان ابتدا در پاسخ به سوال ما می‌گوید: مجلس اول. چون انتخاباتش انتخابات مستقیم مردم بود و هرکس می‌توانست نامزد بشود. او در پاسخ به این سوال که آیا دوره‌های بعدی، این گونه نبوده است؟ می‌گوید: مجلس ششم هم این حالت را داشت اما متأسفانه مجالس بعدی یا خیلی از مجالس دیگر، به دلیل نظارت استصوابی، نتوانستند کارایی لازم را داشته باشند.

زیباکلام در مورد مجلس نهم می‌گوید: فکر می‌کنم این مجلس خیلی تفاوتی با مجلس هشتم نخواهد داشت.

مجلس ششم بدترین مجلس بوده است [تغییر داده شده: ارزیابی درستی نمی توانم داشته باشم]

مهدی کوچک‌زاده، نماینده مردم تهران در مجلس در پاسخ به سوال ما می‌گوید: من الآن ارزیابی درستی نمی‌توانم داشته باشم. اما در ادامه در مقام پاسخ به درخواست ما برای مقایسه‌ای میان دوران غالب بودن اصلاح طلب‌ها و اصول‌گراها می‌گوید: من می‌دانم که ناکارآمدترین و بدترین دوران مجلس، مجلس ششم بوده است. دوره‌ای که مخالفین حاکمیت در خانه ملت لانه کرده بودند.

سوال جزئی است و نیاز به بررسی دارد

عماد افروغ، استاد دانشگاه می‌گوید: این سوال، سوال تخصصی است. باید به نظارت‌ها، طرح‌های مصوب، تحقیق و تفحص‌ها و... نگاه کرد. چون سوال جزئی است، نمی‌توانم این طور به سوال پاسخ بدهم. او در پاسخ به این سوال که به نظرتان مجلس نهم چطور خواهد بود، می‌گوید: من فعلاً در مورد انتخابات موضعی نمی‌گیرم.

قوی‌ترین و مقتدرترین مجلس: مجلس اول

محمدجواد حق‌شناس، مدیرمسئول سابق روزنامه اعتماد ملی، معتقد است: قوی‌ترین و مقتدرترین دوره مجلس، مجلس اول بوده که به خاطر حضور افراد، دیدگاه‌ها و سلایق مختلف، به مختصات مجلس نزدیک‌تر بوده است. پارلمان یک حوزه چالش فکر و اندیشه است که اندیشه‌ها در حوزه بروز و ظهور، تبدیل به یک تصمیم می‌شوند. ما در مجلس اول تمام گرایش‌های اول انقلاب و حضور چهره‌های کلیدی و بارز را می‌بینیم که باعث می‌شود مجلس اول به شدت با مجالس بعدی متفاوت باشد. او ادامه می‌دهد: اگر به نمایندگان اصفهان نگاهی بیندازید در دوره اول، آقای پرورش با آن سوابق، نماینده اصفهان است. امروز هم نگاهی به نمایندگان شهرتان بیندازید تا فرق ماجرا را بفهمید!

حق‌شناس در مورد مجلس ششم می‌گوید: من کمال مجلس را در این نمی‌بینم که گروه خاصی در آن مسلط باشد. این فعال اصلاح‌طلب دوره‌های مجلس را به سه بخش تقسیم می کند: اولین بخش، دوره اول است. بعد از آن تا مجلس پنجم هم اوضاع بهتر از بعد است. اما سومین بخش، مربوط به بعد از برداشت شورای نگهبان از اختیارات خودش و بحث نظارت استصوابی است. این اتفاق باعث حذف تعداد قابل توجهی از نیروهایی شد که می‌توانستند برای مجلس مفید باشند. وی ادامه می دهد: اگر این روند در مجلس نهم هم بخواهد تداوم پیدا کند به نظر من خیلی اتفاق جدیدی در مجلس نخواهد افتاد.

از یک نظر مجلس اول و از یک نظر مجلس هشتم

اما حمیدرضا فولادگر، نماینده مجلس ابتدا می‌گوید: این سوال را باید از کسی پرسید که چند دوره در مجلس بوده است، اما ادامه می‌دهد: از یک طرف می‌توان گفت دوره اول که شخصیت‌های اول و نسل اول انقلاب در آن بوده‌اند. افرادی که نقش مستقیم در انقلاب داشته‌اند. و در مورد کارآمدی‌اش می‌توان به تصمیمات اساسی که در آن دوره گرفته شده و اتفاقات مهمی مانند رای اعتماد گرفتن چند کابینه دولت و رای به عدم کفایت بنی صدر و تصحیح روش انقلاب که در آن دوره رخ داده، اشاره کرد. تصمیم‌های سرنوشت سازی که طبق آن‌ها می‌توان گفت کارآمدترین از نظر تصمیم‌ها و قوی‌ترین از نظر شخصیت‌ها، مجلس اول بوده است. اما از نظر سوابق علمی، تحصیلاتی و اجرایی مجلس هشتم قوی‌تر بوده است. افرادی که در این مجلس هستند، هم از نظر تحصیلات علمی و هم از نظر سوابق اجرایی در سطح بالاتری قرار دارند، اما باز هم اعتقاد دارم مجلس اول کارآمدتر و قوی‌تر بوده است.

فولادگر در پاسخ به این ادعا که «با به وجود آمدن نظارت استصوابی، کارآمدی مجلس پایین آمده است» می‌گوید: این طور نیست که به این خاطر کارآمدی مجلس پایین آمده باشد. البته من خودم شخصاً معتقد هستم مجلس چون برایند آرای ملت است، باید در برگیرنده همه سلایق معتقد به نظام، قانون اساسی و ولایت فقیه باشد. (نه آن‌هایی که ساختار شکنند و نظام و ولایت فقیه را قبول ندارند) چون مجلس برآورد آرای ملت است. بنابر این در همه دوره‌ها باید همه سلیقه‌ها باشند. البته یک دوره‌ای یک سلیقه حاکم است و دوره‌ای دیگر، سلیقه‌ای دیگر. به این شکل من قبول دارم و معتقدم نباید در مجلس فقط یک سلیقه وجود داشته باشد. اما دیدگاه من همان است که گفتم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس در مورد کارآمدی مجلس نهم پاسخ می‌دهد: امیدواریم مجلس نهم با توجه به بالا بردن سطح علمی لازم برای نمایندگان به درجه فوق لیسانس، سطح علمی بالاتری داشته باشد. البته من خودم به شخصه با این کار موافق نبودم اما بالاخره واقعیت این است که سطح علمی مجلس بالاتر می‌رود. امیدواری ما این است که مجلس نهم، بهتر از مجلس هشتم و در عمل، اصول‌گراتر از این مجلس باشد.

---

گزارش بالا در شماره ی 3879 روزنامه ی نسل فردا (پنج شنبه 10 آذر 1390) در صفحه ی 2 (سیاست) به چاپ رسید. البته با حذفیاتی که در متن با رنگ خاکستری نشان داده شده است. من وجود خط قرمزهایی برای هر رسانه را درک می کنم و کاملن این حق را برای رسانه ها قائلم که بر اساس خطوط قرمز خود، دستی به سر و گوش مطالب بکشند. اما این که بخواهند جوری متن را تغییر دهند که معنای اصلی خود را از دست بدهد، به هیچ وجه قابل تحمل نیست. هر رسانه ای پیش از رعایت آداب ژورنالیستی باید اخلاق حرفه ای را رعایت کند.

در این گزارش، بخش اصلی سخنان آقای کوچک زاده حذف شده و عملن این بخش را بی استفاده کرده بود. (اگر سخن گفتن از بد بودن مجلس ششم خط قرمز است بهتر بود کل این بخش حذف می شد) و بخش هایی از سخنان آقای حق شناس جوری حذف شده بود که متن را ناقص و بی سر و ته کرده بود.

همچنین در عکس گذاری ها دقت لازم نشده بود. عکس آقای افروغ به عنوان اصلی ترین عکس در صفحه ی اول قرار داده شده بود در حالی که ایشان کم تر از بقیه حرف زده بود. عکس علی مطهری در کنار مهدی کوچک زاده آمده بود در حالی که عمومن ایشان در گزارش نبود.

خواندن نسخه ی ورق زن نسل فردا

دیدن صفحات شماره ی 3879 نسل فردا

دانلود شماره ی 3879 نسل فردا

خواندن دیگر مطالب من در نسل فردا (همین وبلاگ)

بعد از نوشت (2 شهریور 1391): این مطلب در تاریخ 26 آذر 1390 در وبلاگ «یاران بصیر» منتشر شده است. این وبلاگ در پایان مطلب نوشته است:

برگرفته از وبلاگ آقای امیرحسین مجیری و ایشان نیز از روزنامه نسل فردا...

البته توضیحات کامل تر در وبلاگ این بزرگوار موجود است.....

میدونم خیلی وقته از  روز مجلس گذشته ولی....

/ 5 نظر / 9 بازدید
ساناز

مجلسي كار آمد است كه در آن نمايندگان واقعي مردم حضور داشته باشند!

فاطی

سلام والا دوره های قبل ما که نبودیم امیدوارم اون چیزی که شما گفتین درست نباشه که دوره اول بهترین بود چون این یعنی فاجعه ... ماشالا مجلسیا معلوم نیس دارن چیکار میکنن ... از هر 9 نفر یکی سر جاش نشسته معلوم نیست چی تصویب میکنن . ..

مهدی صالح پور

برعکس پوریا عالمی، مطالب ت رو بدون سانسور منتشر میکنی؟ که چی؟ میخوای بگی خفقان بر جامعه حاکمه؟ میخوای بگی مدیران بالا دستی ت کمتر از تو خط قرمز ها رو میشناسن؟ میخوای بگی که چی؟ بگی مطلب سانسوری هم داریم؟ میخوای بگی آزادی نزدیک مطلق نیست؟

ح.م.

ای آقا ! هرکدوم یه گندی بدتر از دیگری بودن[قهر]...این که دیگه پرسیدن نداره مجالسی که نمایندگانش با وعده آسفالت کردن خیابون و رفع بیکاری رای از مردم میگیرن و در مجلس دانش خواندن مصوبات رو هم ندارن (چون باید سر بودجه شهرستان چونه بزنن!) چه انتظاری داری؟ بهترینش کدام است؟! ((ضمنا در مطلبم مقادیری سیاه نمایی هم قرارداده ام! چه کنیم؟ بعضی وقتا لازم میشه دیگه!))