کرسی آزاداندیشی: اولویت دانشگاه یا جامعه؟

16 آذر روز دانشجو گرامی باد

کرسی آزاداندیشی: اولویت دانشگاه یا جامعه؟

[تصویر بزرگ تر]

[تصویر بزرگ تر]

یکی از اولویت‌های مهمی که برای دانشجویان مطرح می‌شود، برگزاری «کرسی‌های آزاداندیشی» است. اما با توجه به این که بدنه دانشگاهی باید پیوند خود را با جامعه حفظ کند، سوال این جاست که این مسئله تا چه حد دغدغه جامعه و عموم مردم ما نیز هست. به مناسبت روز شانزدهم آذر (روز دانشجو) به سراغ برخی فعالین دانشجویی رفتیم و سوال خود را از آن‌ها پرسیدیم.

کرسی آزاداندیشی: اولویت اول دانشجویان

ابتدا باید بررسی کرد که مسئله نقادی و گفتگو تا چه حد باید دغدغه خود دانشجویان باشد؟ صادق مدیری، دبیر انجمن اسلامی پردیس فنی دانشگاه تهران در این باره به ما می‌گوید: بیان عقیده اولویت اول تشکل ماست. ما تلاش می‌کنیم از هر فرصتی که به دست می‌آوریم استفاده کنیم تا این فضا را به وجود بیاوریم. اما از دل این جلسات، مطالبات جدیدی برای دانشجویان مطرح می‌شود که ممکن است بعضی تحمل این مطالبات را نداشته باشند.

این فعال دانشجویی ادامه می‌دهد: باید فضا طوری بشود که در دانشگاه از همه چیز سوال پرسیده شود. راجع به تمام مسایل کشور سوال پرسیده شود و به دنبال پاسخ بود. اما تا این سوال‌ها مطرح نشود، نمی‌شود به دنبال پاسخ بود.

علی اصغر جاویدپرور، دبیر جامعه اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان هم معتقد است: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری، مطمئناً این مسئله در اولویت اول تشکل‌های دانشجویی اسلامی است. او ادامه می‌دهد: در این مدت در دانشگاه‌ها کرسی‌های زیادی تشکیل شده است، اما سخنان اخیر رهبری نشان داد که ایشان مسلماً از این بحث هدف دیگری را داشتند که با برنامه‌های کنونی تأمین نشده است.

اما سید محمد علوی، دبیر انجمن اسلامی مستقل دانشگاه اصفهان، می‌گوید: قاعدتاً من باید به شما بگویم که این بحث اولویت اول ماست، اما آن چه در عمل نشان داده شده، خلاف این است.

حجت الاسلام آکوچکیان، فعال فرهنگی و مسئول سابق نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان نیز معتقد است: کرسی‌های آزاداندیشی برای دانشجویان اولویت بالایی دارد. اگر در دانشگاه گفتگو و نقد نشود، پس کجا قرار است این اتفاق بیفتد؟ البته این به شرطی است که فقط با دو خط قرمزِ توجه به منطق و اخلاق روبرو باشیم.

آیا کرسی آزاداندیشی در اولویت‌های عموم مردم هم هست؟

سوال بعدی این است که آیا این مسئله، در میان مسائل مختلفی که مردم با آن‌ها درگیر هستند، از اولویت برخوردار است؟ علی اصغر جاویدپرور معتقد است: بحثی که رهبری مطرح کردند بیش‌تر در مورد نخبگان دانشگاهی بوده است. این مسئله، اهدافی دارد که نیاز است در خود دانشگاه پیگیری شود.

سید محمد علوی نیز می‌گوید: مردم درخواست‌هایی در زمینه آزاداندیشی دارند که این درخواست‌ها باید در مجامع تخصصی بررسی شود. لازم است که این مباحث چکش کاری بشود و بعد به سطح جامعه برسد. او ادامه می‌دهد: بحث‌هایی نظیر آزادی بیان و حجاب در سطح جامعه هم هست؛ اما در اصل، ابتدا باید در دانشگاه‌ها و حوزه‌ها بررسی شود.

حجت الاسلام آکوچکیان هم با بیان این که «برای دانشجویان و نخبگان این مسئله عمیق‌تر است و برای مردم دغدغه‌های دیگری مطرح است.» می‌گوید: اگر گردش اطلاعات به درستی وجود داشته باشد، مردم هم می‌توانند از طریق رسانه‌ها، این بحث‌ها را پیگیری کنند.

دانشجویان باید روی جامعه تأثیر بگذارند

آیا بدنه دانشگاهی در زمینه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی باید بر روی جامعه تأثیر بگذارد؟ صادق مدیری معتقد است: خود مسئولان هم می‌دانند که دانشجویان چه تأثیری می‌توانند بر جامعه داشته باشند. اما الآن جامعه هنوز این تأثیر را قبول نکرده است. وی ادامه می‌دهد: البته اگر فضا کمی باز شود، دانشجویان تأثیر بیش‌تری خواهند داشت.

اما سید محمد علوی می‌گوید: این مباحث باید اول در سطح تخصصی‌تر برگزاری شود، نتایجش دیده شود، تصمیم گیری بشود و بعد به جامعه منتقل شود. این کار هنوز در دانشگاه نشده است. این فعال دانشجویی با بیان این که «جامعه بیش‌تر برون داد را می‌بیند» ادامه می‌دهد: وقتی در مجامع تخصصی این کار نشده، نمی‌شود گفت باید در سطح جامعه اتفاق بیفتد. باید نتیجه‌اش را که حتماً هم نتیجه خوب و مثبتی است به جامعه و مردم بدهیم. اما فعلاً باید در مجامع تخصصی بررسی شود.

علی اصغر جاویدپرور نیز با بیان این که «فعلاً تأثیر خاصی روی جامعه و حتی بر روی دانشگاه نمی‌بینیم.» ادامه می‌دهد: دغدغه جلسات آزاداندیشی در بین عامه مردم نیست، اما در میان خواص و فرهیختگان کم کم یک سری از ابعادش دارد مشخص می‌شود. وقتی این مسئله در دانشگاه بیش‌تر جا بیفتد، تأثیرش روی عموم مردم هم بیش‌تر خواهد شد.

حجت الاسلام آکوچکیان هم با یادآوری این حدیث که «زکات العلم نشره: زکات علم منتشر کردن آن است» می‌گوید: وقتی نخبگان به تصمیم می‌رسند، چون آن‌ها در رأس هرم جامعه هستند، باید تأثیرشان به سمت جامعه هم جاری شود. وظیفه نخبگان، این نیست که در فضای محفلی و آکادمیک خودشان این بحث‌ها را مطرح کنند. بلکه باید نتایج به بدنه جامعه هم منتقل شود.

این فعال فرهنگی ادامه می‌دهد: بدنه جامعه به خطر اشتغالات روزمره، کم‌تر به این مسئله توجه می‌کند. ما مساجد را داریم. کانون‌های فرهنگی، انجمن‌های مذهبی، هنری و فکری را داریم که همه بخشی از جامعه فکری و شهروندی ما هستند. بنابر این بحث آزاداندیشی نباید محصور در نخبگان بماند، جامعه هم باید این را در حد وسع خود تجربه کند. اما نخبگان حرفه‌ای‌تر به این مسئله می‌پردازند.

---

این گزارش در شماره ی 3882 روزنامه ی نسل فردا (چهارشنبه، 16 آذر 1390) در صفحه ی 3 به چاپ رسید. گفته شده بود این گزارش برای بخش جامعه خواسته شده و بنابر این در آن کم تر به مسائل سیاسی مطرح شده است. با تشکر از همه ی بزرگوارانی که برای تهیه ی این گزارش وقت گذاشتند. علی رغم پیگیری های من و لطف دوستانم در دانشگاه های مختلف به علت کمبود وقت، نشد که با یکی از نمایندگان بسیج دانشجویی هم گفتگو کنم.

در ضمن: نام آقای جاویدپرور، به اشتباه محمد نوشته شده که از ایشان عذرخواهی می کنم.

خواندن نسخه ی ورق زن نسل فردا

دیدن صفحات شماره ی 3882 نسل فردا

دانلود شماره ی 3882 نسل فردا

خواندن دیگر مطالب من در نسل فردا (همین وبلاگ)

وبلاگ جامعه ی اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان

سایت انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران

سایت اتحادیه ی انجمن های دانشجویان مستقل سراسر کشور

/ 6 نظر / 4 بازدید
ساناز

سلام شما روزنامه نگار هم هستيد؟ آزاد انديشي؟!!!!!!!!!!!!! اين روزها اين دو كلمه بيشتر بار طنز به خود گرفته است! بيچاره دانشجويان!

ح.م.

ای آقا ! شما هم بیکاری ها! عزیز من مسئله این است که مسئولین دانشگاه ها نمیخواهند این بحث ها شکل بگیرد...به نوعی محافظه کار شده اند وقتی بحث ها باز بشه انتقاد ها هم به سیستم مخصوصا سیستم دانشگاه (که در راتباط مستقیم با جوانان است) لاجرم سرازیر میشه و اگر هم بخواهی بحث ها ادامه داشته بشه و روان باشه باید به انتقاد ها توجه کنی یعنی ترتیب اثر بدی و این در حالیه که خیلی از انهارو قبول نداری و برات هزینه داره یا به هردلیلی نمیخوای چیزی رو اونطور رو که طرف میخواد تغییر بدی....پس قید قضیه رو میزنی و میگی چرا باید برای خودم دردسر بخرم؟ بهتره که اصلا نباشه! در نهایت بطورکلی مسئولین اعم از دولت و تلویزیون و غیره هم اینطور ترجیح میدن که فضا با مسکوت ماندن آروم بمونه....نکته جالب هم اینه که اگه ازشون بپرسی کاملا تکذیب میکنن و خلافشو میگن ....اما واقعیت همینه...سیاست کثیف تر از اون حرفا بودکه فکر میکردم.... آقا کیلویی چنده؟! کرسی آزاد اندیشی کیه؟! تشکل ها هم برای خودشون خوشحالن!

ساناز

خوبه! چون روزنامه نگاري شغل بسيار خطرناكيه![چشمک]وبعضي از روزنامه نگار هاي خوب و محترم متاسفانه الان .....[نگران]

سدید

سلام کرسی آزاد اندیشی ارزیابی تحول در حوزه علمیه مشکات راه اندازی شده است http://qole-sadid.mihanblog.com/