چگونه آزاداندیش شویم یا آزاداندیش به نظر بیاییم!

چند راهکار عملی برای آزاداندیشی
چگونه آزاداندیش شویم یا آزاداندیش به نظر بیاییم!

[تصویر جلد شماره ی چهارم نشریه ی دانشجویی مداد- آپلود در ایران ویج]

موضوع پرونده ی مورد بررسی آزادی بیان است اما با توجه به این که آزادی بیان و آزاداندیشی لازم و ملزوم یکدیگرند [!] در این نوشته این دو موضوع را در شکل و قالب متفاوت مورد بررسی قرار داده ام [؟!]*

نگارنده‌ی نوشته‌ی زیر نه یک فیلسوف است نه یک جامعه شناس یا روان شناس نه یک متخصص مناظره در انظار عمومی! عموماً نگارنده هیچ گونه تخصص خاصی در زمینه‌هایی که به نحوی از انحا مرتبط با آزاداندیشی می‌شوند، ندارد. بنابر این هرگونه تصوری را که مبنی بر این باشد که این نوشته یک نوشته‌ی تخصصی است، از همین ابتدا دور بریزید. اما از آن جایی که «پیش پا افتاده‌ترین حرف‌ها هم جدیتی در خود دارند.»(1) احتمالاً می‌توان تصور کرد که خواندن این نوشته چندان هم ضرر ندارد. از جمله دلایل ضرر نداشتن این نوشته این است که به هر حال نگارنده را تقریباً می‌توان مصداق ضرب‌المثل «نخوردیم نان گندم ولی دیدم دست مردم» دانست. به قولی: «ما یه عمریه دم خور آدمایی هستیم که دم از آزادی می زنن. حالا چه آزادی بیان، چه آزادی زبان، چه آزادی چاک و دهان!»(2)
حاشیه 1: در این نوشته، گاهی آزادی اندیشه و آزادی بیان با هم خلط شده‌اند که بگذارید پای همان متخصص نبودن نگارنده.
حاشیه 2: لحن این نوشته بر خلاف خواست و حال و روز نگارنده‌اش، شبیه لحن نصیحت گوی پدربزرگ‌ها شده است. ببخشایید.

 

فقط اخلاق و منطق را رعایت کنید
یک بزرگی که خیلی از دانشجویان این دانشگاه می شناسندش یک بار گفت: در گفتگو و نقد، فقط دو خط قرمز وجود دارد. آن هم توجه به منطق و اخلاق است. باقی فسانه است! یعنی این که دیگر این که نباید به فلان موضوع کار داشت و نباید خدای ناکرده از فلان چیز حرف زد، با عرض معذرت، حرف مفت است! (و البته حرف مفت هم این  روزها گران است؛ با توجه به اجرای مرحله‌ی دوم هدف بندی(!) یارانه‌ها و افزایش جهانی نرخ‌ها و صد البته قیام مردمی وال‌استریت)

حاشیه: البته این دو، حالت کلی مسئله را مشخص می‌کنند. در حالت جزئی‌تر ممکن است پارامترهای دیگری هم بیایند وسط که در موارد بعدی بعضی از این پارامترها مطرح می‌شوند. اما حرف اصلی این است که فقط باید در پی یافتن حقیقت بود و در این راه فقط رعایت همان دو خط قرمز مهم است.

بیان آزاد را دسته‌بندی کنید!
همان بزرگی که در بخش قبل ذکر خیرش رفت، می‌گفت: بعضی چیزها را باید بلند گفت، بعضی چیزها را یواشکی گفت، بعضی چیزها را نوشت و منتشر کرد، بعضی چیزها را نوشت و منتشر نکرد و... خلاصه این که باید هر آن چه را که باید در موردش آزاداندیشی داشته باشید، تقسیم بندی کنید. و مهم‌تر از آن این که مشابه آن چه می‌گویند «برای کسی بمیر که برایت تب کند» شما هم «برای چیزی هزینه کن که بیرزد.»(3) اگر می‌بینید یک انتقاد کوچک به یک مسئول دون پایه (چه از لحاظ اداری چه از لحاظ شخصیتی) می‌تواند موجب دردسرهای فراوان برای شما بشود و از آن طرف هم این انتقاد کوچک ثمره‌ی خاصی ندارد، چرا باید بی جهت خود را در دردسر بیندازید؟ (4) ببینید چه می‌کارید و چه برداشت می‌کنید. ببینید چه می‌دهید تا چه بگیرید. یک جمع و تفریق ساده. بعد اگر می‌ارزید اقدام کنید.

رفیق، رقیب و دشمن را بشناسید
یک عده‌ای هستند که (بلانسبت شما خواننده‌ی محترم) به خوک می‌مانند. غلت می‌زنند در فضولات خودشان و از این کار خود هم شاد و خوش می‌شوند. یک عده‌ی دیگری هم مثل سگ‌اند. له له می‌زنند تا یک تکه چوب برای‌شان پرت کنی و بروند بیاورندش و خوشحال باشند. هر دو عده هم همان طور که می‌دانید طبق احکام اسلامی، نجس‌اند و هر قدر هم بشورید و بسابیدشان باز نجس باقی می‌مانند. (5) این دو عده مطمئناً مخاطب شما نیستند. با این دو عده بهتر است عموماً کاری نداشته باشید و بگذارید به حال خودشان خوش باشند.
اما این جا یک نکته‌ی ظریف هست و آن هم این که همه را مثل این دو عده نبینید. کسانی هستند که با شما اختلاف نظر دارند (کلی و جزئی، از یک صدم درجه تا 180 درجه) اما مهم‌ترین نکته این است که اهل گفتگو هستند. می‌شود با آن‌ها حرف زد و مطمئن بود که مثل بچه‌ها وقتی کم می‌آورند، نمی‌روند بزرگ ترشان را بیاورند برای دعوا! می‌شود مطمئن بود که اگر حرفی می‌زنند (هر چقدر به زعم شما بی منطق یا مزخرف) حرف خودشان است و حرف‌هایی را که خودشان هم نمی‌فهمند بلغور نمی‌کنند. این افراد، رفیق‌اند (هر چند در کنارش رقیب هم باشند) اما به هر حال دشمن نیستند. (بر خلاف آن دو عده‌ی اول که...)

به هیچ کس و هیچ چیز کاملاً وابسته نباشید
وابستگی، محدودیت می‌آورد. وقتی شما به یک حزب وابسته‌اید نمی‌توانید به آن حزب انتقاد کنید. وقتی به طرفداری از یک نفر معروفید نمی‌توانید عیوب آن یک نفر را بیان کنید. البته این به معنای آن نیست که نمی‌توان و نباید به هیچ دسته یا گروهی پیوست یا این که نباید از هیچ کس پیروی کرد. اتفاقاً آن قید «کاملاً» هم برای همین در تیتر آمده است. می‌توان پیرو بود اما اولاً باید پیرو افکار و عقاید بود و نه پیرو افراد و دسته‌ها. وقتی افراد یا گروه‌ها از آن عقاید تخطی کردند، دلیلی ندارد شما باز هم از آن‌ها پیروی کنید. و ثانیاً نباید کاملاً پیرو بود. به قول معروف نباید همه‌ی پل‌های پشت سر را خراب کرد. همیشه باید قدرت کنارگذاشتن پیروی‌ها را داشت. همیشه باید توانایی تجدیدنظر در همه‌ی عقاید گذشته را داشت.

حاشیه: البته این به معنای نسبی فکر کردن نیست. شما همین الان و در همین لحظه به چیزهایی معتقد هستید و مطمئن هستید این چیزها، حق‌اند. باید هم همین طور باشد. اما مسئله این جاست که باید احتمالش را بدهید که ممکن است روزی بفهمید عقاید شما حق نبوده است. در این حالت به عقیده‌ی جدید رو می‌آورید و باز هم مطمئن می‌شوید که همین عقیده‌ی جدید شما حق است. شهید ثانی در کتاب معروفش (منیه المرید) می‌گوید: «مناظره کننده باید در پویایی از حق، همچون کسی باشد که دنبال گم گشته‌ی خویش در تکاپو است. و آن گاه که گم‌شده‌ی خود، یعنی حق را پیدا کرد باید در حالی که اشک شوق می ریزد، خدای را سپاس گوید.» (6)

حاشیه 2: و باز هم این به معنای متزلزل بودن نیست. اگر پیروی از یک عقیده با فکر و اندیشه و مطالعه باشد، کنار گذاشتنش به این آسانی نیست. یعنی عقیده نباید بیدی باشد که به هر بادی بلرزد. در این صورت دیگر تزلزل معنایی ندارد. (7)

به همه چیز انتقاد کنید!
یک زمانی که زمان دوری هم نبود (و عجب ناجوانمردانه زمانی بود) یکی از دوستان ما ناامید شده بود از حرف زدن و نظر دادن و گفتن. می‌گفت: چه فایده؟! هی انتقاد کنیم برای خودمان که چی؟ چه اتفاقی می‌افتد مثلا؟ آن هم وقتی نمی‌شود در مورد یک سری چیزها کوچک‌ترین ان قلتی وارد کرد. آن زمان به فکرم رسید که ما همیشه باید منتقد باشیم. به کوچک‌ترین چیزها هم انتقاد کنیم.
گیرم که گیر اصلی جای دیگری باشد. گیرم که انتقاد ما به هیچ جایی نرسد. اما اگر انتقاد نکنیم، آن وقت سرچشمه‌ی نقادی در وجودمان می‌خشکد. و آن وقت یک زمانی فرا می‌رسد که می‌بینیم کلی عیب و پلیدی اطرافمان هست و ما نمی‌توانیم در موردشان حرف بزنیم. نه این که نگذارند حرف بزنیم ها! اصلاً خودمان نمی‌توانیم. توانایی درونی‌اش را نداریم. و چه بلایی بدتر از این؟
به همه چیز انتقاد کنید. از ترک کوچکی که در دیوار خانه‌تان ایجاد شده تا خللی در جهان هستی! گاهی یک چیزهایی الکی می‌شود خط قرمز. اشکالی ندارد. در ذهن‌تان نقدش کنید. یا به مسائل دیگر بپردازید. گاهی انتقاد به یک چیزهایی حساسیت زا است. حواستان باشد که اتفاقاً مسائل مهم‌تری برای نقد کردن وجود دارد که اصلاً هم حساسیت زا نیستند. مثلا نقد یک تفکر به جای نقد یک فرد مهم‌تر است و کم‌تر هم حساس است. ممکن است بفهمید اقتصاد مشکلاتی دارد اما از اقتصاد چیزی سر در نیاورید. اشکالی ندارد. به نقد مسائل دیگر بپردازید. در هر صورت نگذارید تفکر انتقادی از وجودتان رخت بر بندد.

حاشیه: تیتر این بخش به معنای عیب جویی نیست مسلماً. کسی که این تیتر را به این معنا می‌گیرد احتمالاً در ذهنش تفاوتی میان «انتقاد» و «عیب جویی» قائل نیست. انتقاد با فکر و تعقل پیش می‌آید و عیب جویی محض خودنمایی و تفنن (یعنی عامل اصلی پیش آمدن هر کدام متفاوت است) ضمن آن که انتقاد به همه چیز یعنی داشتن توانایی بالقوه‌ی انتقاد نه بالفعل درآوردن همه‌ی این توانایی.

هرکسی را خواستید گول بزنید به جز خودتان!
این هم نکته‌ی مهمی است! می‌توانید مثل نگارنده‌ی این مطلب، تریپ روشن‌فکری بردارید و جمله‌های پر طمطراق دهان پرکن بنویسید. اما حواستان باشد که خودتان فکر نکنید روشن فکرید! یعنی هر کسی را خواستید گول بزنید اما حداقل خودتان را گول نزنید. با خودتان روراست باشید. اگر خودتان هم می‌دانید فلان چیز غلط است و فقط می‌خواهید شانتاژ کنید حداقل خودتان تحت تأثیر شانتاژ خود قرار نگیرید.
می‌گویند ملانصرالدین رفت بین جمعیت و داد زد: آخر این کوچه آش می‌دهند. جمعیت حمله‌ور شد به سمت آخر کوچه. ملانصرالدین گفت نکند واقعاً آش می‌دهند؟ خودش هم حمله‌ور شد! مواظب باشید شما مثل او نشوید.

خط قرمزها را فراموش نکنید
در پایان باید بگویم: درست است که خط قرمزها همچنان فقط همان اخلاق و منطق هستند، اما باز هم تاکید می‌کنم مواظب باشید خط قرمزهایی را که همان دشمنانی که ذکرشان رفت ایجاد می‌کنند، یا خط قرمزهایی که عرف جامعه تحمیل می‌کند، از یاد نبرید. باز هم تاکید می‌کنم: جایی هزینه کنید که بیرزد.

حاشیه بر حواشی: علیکم بالمتون لا بالحواشی، الا یا ایها الطلاب ناشی.


پی نوشت ها

(1): جمله‌ای که می‌تواند از یک آدم معروف باشد.
(2): دیالوگی که می‌تواند در یک فیلم معروف کار شود. (ترجیحاً فیلم های مسعود کیمیایی)
(3) نگارنده مطمئن است همین «بیرزد» درست است و نه «بیارزد». حاضرم در این باره مناظره هم بکنم!
(4) نگارنده در این زمینه، چندین بار سرش به سنگ خورده و هنوز هم جای سنگ خوردگی‌اش درد می‌کند.
(5) می‌گویند در مَثَل مناقشه نیست. این جا استثنائاً می‌توانید فرض کنید که هست.
(6) آداب تعلیم و تعلم در اسلام (ترجمه منیه المرید)- ترجمه‌ی سیدمحمد باقر حجتی- دفتر نشر فرهنگ اسلامی- ص 507
(7) یک شاعر شهیری، شعری دارد که بی مناسبت نیست اگر این جا نقلش کنم: «بیزارم از آن کهنه خدایی که تو داری/ هر روز مرا تازه خدایی دگر آید»

----

مطلب بالا در شماره ی چهارم (سال دوم- بهار 1391) نشریه ی دانشجویی «مداد» به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی «شهاب دبیری نژاد» (شورای سردبیری: مهتاب ابوالشیخی، آتنا مقیمی، سلمان همایونی) منتشر شده در دانشگاه صنعتی اصفهان در پرونده ی «آزادی بیان» به چاپ رسید. قبلن این نشریه را بنده به همراه دوستان منتشر می کردیم که حالا امتیازش را واگذار کردیم به آقاشهاب دبیری نژاد و دوستان شان. بخش هایی که با رنگ خاکستری آمده اند آن هایی هستند که در چاپ حذف شده اند و بخشی که به شکل ایتالیک آمده، آن است که اضافه شده.

* در مورد بخش اول اضافه شده باید بگویم که اولن به نظر بنده آزادی بیان و آزاداندیشی چندان هم لازم و ملزوم نیستند و علاوه بر آن این «قالب متفاوت» را نفهمیدم دقیقن یعنی چه!

/ 2 نظر / 6 بازدید
sh.d

(هرگونه دخل و تصرف در متن به شرطی که به کلیتش آسیب نرسونه آزاد و موجب امتنان خاطر بنده است)

ناشناس

سلام خیلی موضوع جالبی بود