بایگانی- 51: لغو یارانه ها و شجاعت اخلاقی لازم

بپردازیم به تاریخچه ی این سوبسید یا «یارانه»؛ تا آن جا که مطلعم برای اولین بار وقتی در آلمانِ اواخر قرن هجدهم مکانیزه شدن صنعت سودآوری آن را به یکباره ده ها برابر کرد، کشاورزان به دلیل محدودیت بازدهی زمین در افزایش درآمد، گروه گروه برای سهیم شدن در این سودهای ماشین آورده به سوی شهرها هجوم بردند. زعمای قوم نشستند و فکر کردند که اگر همه در صنعت کار کنند تکلیف محصولات کشاورزی مورد نیازشان چه می شود؟ قرار شد از سود حاصل از صنعت ماشینی بگیرند و به کشاورز لوبیاکار ساکن مزرعه برسانند تا تعادل برقرار شود. این شد اساس سوبسید و یا به عبارتی پرداخت مقداری از درآمد یک بخش به بخشی دیگر از جامعه.
شاید جای گفتنش در این جا نباشد که چطور شد همین سوبسید کارساز وقتی به کشور ما رسید تبدیل شد به اخذ مبالغی از تمامی مردم اعم از نیازمند و غیرنیازمند و پرداخت آن، به جز از موارد استثنایی، به طبقه ی محدود معمولن غیر نیازمند. پرداخت سوبسید بابت مصرف سوخت و انرژی و مصرف نان در شهرهای بزرگ، هواپیماسواری متمکنین، آب آشامیدنی در شهرهای بزرگ و ده ها مثال دیگر.
بگذارید یک مختصری در مورد بنزین، همین بنزینی که در مورد غیرهمگانی بود مصرفش مطمئنن با من هم عقیده هستید یا حداقل باور دارید که قسمت اعظمش را طبقه ی مرفه یعنی ماشین شخصی دار مصرف می کند، صحبت کنیم.
به این گزارش توجه کنید: در صفحه ی اقتصادی روزنامه ی «نشاط» شماره ی 141 آمده است که یارانه ی بنزین بدون هزینه ی پخش و مشکلات مصرف بی رویه ی آن بیش از یک هزار میلیارد تومان در سال 75 بوده است که معادل یک نهم کل بودجه ی سال و دو برابر بودجه ی آموزش و پرورش همان سال (با 20 میلیون دانش آموز و یک میلیون کارمند) است. این رقم صرف سوخت 2 میلیون خودروی سواری می شود که به طور قطع در اکثر مواقع افراد مرفه جامعه از آن بهره مند می شوند در حالی که هزینه ی آن را مردمی مشترکن می پردازند که احتمالن تعدادی از آن ها در سراسر عمرشان به جز یکی دو بار حتا سوار ماشین های سواری عمومی نیز نمی شوند.
مصرف بنزین که در سال 76 معادل 4/12 [دوازده و چهاردهم] میلیارد لیتر بوده در سال 78 به 5/14[چهارده و نیم] رسید و برای سال 79 حدود 15 میلیارد لیتر پیش بینی می شود که حدودن باید 3 میلیارد لیتر آن را با توجه به محدودیت تولید داخلی از خارج وارد کنیم. خرید هر لیتر بنزین در مبدا حدود 5/13 [سیزده و نیم] سنت است که با مخارج حمل و بیمه و پخش و غیره حدودن لیتری یک صد و پنجاه تومان برای دولت هزینه در بر دارد. ما به التفاوت این قیمت را به هر حال هموطن بلوچستان نشین من باید پرداخت کند تا منِ تهران نشین بتوانم با اتومبیل تک سرنشین یک مقدار سرب توی حلق هموطنانم بکنم و ایضن همشهری های من هم متقابلن...
و این در حالی است که در کشورهای پیشرفته ی صنعتی برای کنترل مصرف سوخت، مالیات انرژی وضع می شود ولی ما با پرداخت یارانه، تشویق به مصرف هم می کنیم و این چیزی نیست که عقل دولت ها نرسد. این همان مظهر رودربایستی با مردم یعنی تظاهر است که در این بخش از آن یاد کردم. خیلی هم خوب عقلشان می رسد فقط جرئت ابزار آن را ندارند.
کار را به جایی می رسانند تا معاون وزیر نیرو به عنوان مسئول همایش ملی انرژی در اردیبهشت سال 78 رسمن اعلام کند دولت با زحمت برق تولید می کند و به نصف قیمت می فروشد. وی سپس اضافه می کند یارانه ی دولت به بخش انرژی در سال بیش از 3 هزار میلیارد تومان است که به طور متوسط سالانه حدود 7 درصد افزایش می یابد و این افزایش از بالاترین افزایش های موجود دنیا است، چیزی در حدود 3 برابر مصرف انرژی در دنیا. خوب این 3 هزار میلیارد را چه کسی باید تامین کند؟ شهروند سوئیسی که این پول را به ما نمی دهد. خودمان از همه می گیریم و می دهیم به آن که مصرف بیش تری دارد. خوب حالا مگر نمی شود که همین پول را بدهیم به روستایی در دهش باقی بماند و برای شهریِ مصرف کنند، فقط گندم بکارد و اگر آن شهرنشین هم دلش خواست به تنهایی سوار ماشین آخرین مدل اش بشود حداقل پول بنزین اش را خودش بدهد؟
گفتم این سوبسیدها را به جای آن که دم دهان مصرف کننده در انتهای چرخه ی تولید بگیریم باید برویم همین را کود مجانی کنیم، شخم مجانی کنیم، بذر مجانی کنیم، و در روستا خرج کنیم. از پی آمدهای اجتماعی این طرح بگذریم: پاکیزگی محیط زیست، خلوت شدن شهرها، پایین آمدن بزه و حل هزاران معضل اجتماعی. می دانم که یک عده به محض این که این حرف ها را بشنوند فریاد وامستضعفا بلند خواهند کرد. این ها دقیقن همان ها هستند که هم مسئله را بهتر از خود مستضعفین درک کرده اند و هم تمام این ریخت و پاش ها، دو سه تا ماشین داشتن و حدود پنجاه چراغ روشن کردن در آنِ واحد را از کیسه ی همین مستضعفین تامین می کنند. و اِلا روستایی کارش با روشن شدن فقط یک لامپ می گذرد.
در کشور ما سوبسید فقط مسئله ی سوخت و انرژی نیست. مسئله ی گندم هم همین است... مدیر عامل سازمان غله (به نقل خبری از شماره ی 1831 روزنامه ی «همشهری») می گوید: یک کیلو گندم برای دولت هزار ریال هزینه دارد که تنها با 40 ریال به مردم عرضه می شود (کدام مردم؟ مردم روستا که خود برای مصرف خود، همین گندم یک صد تومانی را باید ذخیره و مصرف کنند) بنابر این به هر میزان که سهمیه زیاد شود سهم قاچاقچیان آرد بیش تر شده است.
فراموش نشود درصد عمده ی کالاهای سوبسیدی به مصرف قاچاق می رسد و فروش بنزین و آرد در یک کیلومتری مرز حدودن بیست برابر قیمت خودش سود و قیمت دارد. حالا باز هم دولت دلش خوش باشد که از گلوی همه می بُرد تا بنزین ارزان به دست این و آن بدهد و در شهرها سربش را توی گلوی همدیگر فرو کنند و یا در مرزها تبدیل به «ارز»ش کنند و این تظاهر و رودربایستی را با مردمش حفظ کند که خدای ناکرده فکر نکنند که دولت به فکر آن ها نیست!!
لغو این سوبسیدها و خرج کردن بجا و درست آن، تکرار می کنم هزینه کردن درست و بجای آن از طرف دولت و مردم نیاز به یک ابراز شجاعت اخلاقیِ بسیار استثنایی و عزم واقعن ملی دارد که در صورت تحقق، سودش بدون شک عاید همگان و به ویژه طبقه ی کم درآمد و فقیر و یا به قول امروزی ها «آسیب پذیر»!! خواهد گشت.


[جامعه شناسی خودمانی (چرا درمانده ایم)- حسن نراقی- نشر اختران- چاپ اول: بهار 1380- چاپ 22: تابستان 1388- صص 47 تا 51- فصل «ظاهرسازی ما»]

توضیح: من از مسائل اقتصادی چندان سر در نمی آورم و در نتیجه چندان هم به این مسائل در وبلاگم نمی پردازم. اما در این مورد چون فقط یک نقل قول بود اشکالی ندیدم. برایم جالب بود که در این کتاب (جامعه شناسی خودمانی) که در دولت اصلاحات به چاپ رسیده است و طبق مقدمه ی کتاب، مورد حمایت و تعریف و تمجید روزنامه های اصلاح طلب هم واقع شده، این چنین در مورد یارانه صحبت شده است.

/ 3 نظر / 4 بازدید
م.رجبی

از آنجا که بحث اقتصادی در حیطه وظایف ما نیست، نظرمان را هم نمی گوییم...

زهرا

سلام جالب بود پستتون [تایید] در پناه خدا[خداحافظ]

ح.م.

اولا اولش فکر کردم خودت نوشتی . میخواستم بگم بابا ای ول! بعد مدتها یاد بنزین افتادی....حالا که فهمیدم خودت گذاشتی اش و درش اشکالی ندیدی! میگم بابا ای ول!! بعد مدتها.... ثانیا اینقدر مسائل اقتصادی. اقتصادی نکنید....بابا اهل هنر. ادبیات. هنرمند. نویسنده. منورالفکور!نورافکن....(بازم بگم؟!!) ببینم شما سوارتاکسی هم میشی به علت عدم ورود به مسائل اقتصادی چون سر در نمیاوری .میگی بغلی پول ماشینو حساب کنه؟ آره؟!!... ....پس الکی نبود که یک زمانی در کنگره آمریکا یکی از سناتورها گفته بود: اینقدر برای مقابله با ایران خرج نکنید! اگر ایران به مصرف انرژی و پرداخت یارانه ی بی حساب کتابش ادامه دهد. لاجرم از درون منهدم خواهد شد. پس چرا اینقدر خودمان را اذیت کنیم..... .....یک زمانی مدرس (رحمت براو) میگفت سیاست ما عین دیانت ماست...بنظرم اگر اینجا بود میگفت : اقتصاد ما عین دیانت ماست... ثالثا پس برو دعاکن به جون محمود که حرفش را دیگران زدند و عملش را او کرد احسنت و موفق باشی