نقل قول

وقتی می خواهیم جمله ای را از کسی نقل کنیم باید به چه چیز توجه کنیم؟ آیا همین که آن جمله «صحیح» است یا «قشنگ» است کافی ست؟ یا همین که این جمله از فلانی است کافی ست؟ مثلن فرض کنید یکی از سخنرانان مشهور اول هر سخنرانی خود بگوید: «بسم الله الرحمن الرحیم» آیا ما می توانیم جایی چنین نقل قولی از این فرد داشته باشیم؟

یا اصلن بالاتر برویم. می توانیم به نقل از حضرت علی (ع) بنویسیم: «الحمدلله»؟ یا مثلن یک قاعده ی بدیهی یا آیه ای از قرآن را به نقل از یکی از معصومین بنویسیم؟

حالا به این نقل قول ها توجه کنید:

- برادران عزیز! قضیه ی کتاب قضیه ی بسیار مهمی است. (19/8/1376)

- ما باید به کتاب اهمیت بدهیم. (30/7/1375)

- دشمنان دارند تفکر ضد جمهوری اسلامی را تئوریزه می کنند. (رهبر معظم انقلاب اسلامی- 17/6/1384)

- کتاب مقوله ی بسیار مهمی است. (21/2/1372)

- مردم ما باید بیش از این با کتاب آشنا باشند. (26/2/1374)

- مسئله ی کتاب مسئله ی خیلی مهمی است. (19/2/1369)

- همه باید مسائل فرهنگی را جدی بگیرند. (11/5/1380)

- فرق است بین کسی که در زندگی مدام با کتاب سر و کار دارد و کسی که با کتاب سر و کار ندارد. (7/10/1372)

- بیایید کاری کنیم که مردم کتابخوان شوند. (7/10/1372)

- باید کتابِ خوب تولید شود. (21/2/1372)

- اگر پدر و مادر کتابخوان باشند، به احتمال زیاد بچه ها کتابخوان خواهند شد. (18/2/1374)

- برای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. (5/3/1377)

[نمایشگاه کتاب تهران- 1391- آپلود در ایران ویج]

این جملات در سالنامه ی «کتاب و کتابخوانی 1391» انتشارات «قدر ولایت» به چاپ رسیده است.

به یاد می آورم جمله ای را که وزارت تعاون در تبلیغات خود از قول رهبری کار می کرد: «من به تعاون اعتقاد دارم»! یا مثلن جمله ای که گفته می شود در برخی ایستگاه های قطار از قول رهبری نصب شده است (من خودم ندیده ام) که مضمونش می شود این که «قطار را به هواپیما ترجیح می دهم.» نقل این جملات چه معنایی می دهد؟!

من در مورد نیت کسانی که چنین جملاتی را نقل می کنند دو احتمال می دهم. یکی این که طرف آن قدر شیفته ی رهبری است که فکر می کند هر جمله ای را (ولو بدیهی باشد، ولو یک حدیث یا آیه ی قرآن بالاتر از آن وجود داشته باشد) باید به نقل از ایشان بنویسد. دوم این که خدای ناکرده طرف می خواهد به هر طریق ممکن «خودشیرینی» کند و خودی بنماید و بگوید ما خیلی ولایتی هستیم مثلن!

بحث سر این است که اولن عقل هم خوب چیزی است! اول فکر کنیم، ببینیم کارمان احمقانه هست یا نه، بعد کار مثلن فرهنگی بکنیم! و دوم این که سلسله مراتب نقل قول را درک کنیم. جمله ای را که خداوند در قرآن آورده، نمی توانیم به نقل از پیامبر (ص) هم نقل کنیم. جمله ای را که پیامبر و معصومین گفته اند هم نمی توان به نقل از افراد غیر معصوم آورد. و...

بعد از نوشت: این مطلب در سایت رجانیوز با تیتر "حکایت نقل قول های نامناسب از رهبر انقلاب" قرار داده شده بوده گویا. البته به جز پاراگراف آخرش. (لینک مطلب) اما الان در دسترس نیست ولی در کش گوگلمی شود دیدش. [یکشنبه، 21 خرداد 1391- 7:37:50 AM]

/ 2 نظر / 5 بازدید
حسن

مطلب مفیدی بود. با تشکر از دقتی که دارید. اگر درست باشه دیگه نقل قول تو موارد سلیقه ای مثل ترجیح قطار بر هواپیما که واقعا حماقت نقل قول کننده و توهین به شعور خواننده هست.

محمد

واااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااای عالی بود :)) دانشگاه باید دانشگاه باشد، دانشگاهی که دانشگاه نباشد دانشگاه نیست ملتی هستیم