دین؛ واقعیت‌های انسانی یا حقایق آسمانی؟

1- چند وقت پیش در جمعی دوستانه بحثی در مورد «مهریه» پیش آمده بود.* برخی از دوستان با دلایل مختلف به مهریه‌ی بالا و برخی دیگر به مهریه‌ی پایین اعتقاد داشتند. اما من فارغ از بالا و پایین بودن مقدار و ارزش مهریه به یک نکته توجه داشتم و آن این که اصل وجود چیزی به نام مهریه، به نظر بیش‌تر به خاطر عرف جامعه است. مسئله این جاست که مهریه پیش از اسلام هم وجود داشته است اما به این صورت که داماد، هدیه‌ای را به عنوان مهریه به پدر عروس پرداخت می‌کرده است اما در اسلام، مالک بی قید و شرط مهریه، خود عروس دانسته شده است.(1) سوال این جاست که آیا اگر این رسم پیش از اسلام نبود، باز هم اسلام حرفی از مهریه به میان می‌آورد؟ و حتا اگر با توجه به سخن آیت الله جوادی آملی، ریشه‌ی اصلی مهریه را یک امر قُدسی و مُنزّهِ از مادّه بدانیم(2)، آیا وجود مهریه مبتنی بر حقایق عالم بوده است و یا به دلیل واقعیت‌های موجود در جامعه‌ی بشری؟
2-  آیت الله شهید مطهری در کتاب مسئله‌ی حجاب خود، پس از رد نظریات مختلفی درباره‌ی علت پیدایش حجاب مانند عدم امنیت زنان، استثمار آنان، عادت زنانگی و حسادت مرد، دلیل اصلی وجود حجاب را «حس و غریزه‌ی زن در حفظ و حراست خود در برابر مردان» بیان می‌کند.(3) و در واقع حجاب را وسیله‌ای برای مقابله با «نقطه‌ی ضعف مرد» که «همان نیازی است که خلقت در وجود او نهاده» می‌داند.
واقعیت جامعه همین است. چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه خوب بدانیم و چه بد، به هر حال مردان غالبن تمایل جنسی به زنان دارند و بر همین مبناست که حجاب یک امر اجتماعی دانسته شده است. چون این غریزه‌ی جنسی در محیط خانه، بد شمرده نمی‌شود اما در محیط جامعه، موجب به هم ریختگی اوضاع و مشکلات گوناگون می‌شود.
3- علامه طباطبایی عرف را «همان سنت‌ها و روش‌های نیکوی جاری در بین عقلای جامعه» می‌داند که «بر خلاف کارهای نادری که جامعه و عقل اجتماعی آن را ناپسند می شمارند» است.(4) قواعد فقهی بسیاری وجود دارند که بر اساس عرف جامعه، تعریف می‌شوند. به نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین عوامل پویا بودن فقه هم همین تغییرپذیری بر اساس زمان و مکان باشد. دین در محیطی ایزوله و جدا از مردم اجرا نمی‌شود. دین برای انسان‌هایی با حواس پنج‌گانه، با احساسات و عواطف، با شهوت‌ها و غرایز و با خوبی‌ها و بدی‌های مختلف نازل شده است و به کار می‌رود. نمی‌توان انتظار داشت که چنین راه و روشی، واقعیت‌های موجود را نادیده بگیرد و فقط چشم به حقایق آسمانی بدوزد. به نظر بنده نکته‌ای که باید همیشه در تحلیل احکام دینی در نظر گرفت، این است که دین گرچه در پی رشد و تعالی انسان‌ها و رساندن آن‌ها به مسائل عمیق آسمانی است اما هم‌زمان واقعیت‌های جاری در زندگی انسان‌ها را نادیده نمی‌گیرد و با در نظر گرفتن آن‌ها به پیشنهاد راه و روش می‌پردازد.
---
1- پایش جامعه شناختی مهریه- حسن یوسف زاده- کتاب زنان- بهار 84- ش 27
2- زن در آینه‌ی جلال و جمال- عبدالله جوادی آملی- انتشارات اسرا- 1381
3- مقام زن (خلاصه‌ی آثار شهید مطهری، دفتر سوم)- دانشگاه امام صادق (ع)- 1380
4- عرف در نظر فقیهان و حقوق‌دانان- سید حشمت الله احمدزاده- فقه و مبانی حقوق اسلامی- زمستان 1382- ش 2

* برای آگاهی از بخشی از آن بحث (و البته صحبت های دیگر) این جا را ببینید: جامعه ی فعلی!

----

مطلب بالا به لطف محمدباقر مهکی در اسفند 1390 در شماره ی اول نشریه ی دانشجویی «هوای تازه» [منتشر شده در دانشگاه صنعتی اصفهان- صاحب امتیاز و مدیرمسئول: محمدرضا قیصری- زیر نظر شورای سردبیری] به چاپ رسید. البته به جز آن بحشی که با رنگ خاکستری مشخص شده که نفهمیدم به چه علت حذف شده است. گرچه حذف این بخش به کلیت کار آسیبی نرسانده اما موجب گنگ شدن بخش دوم متن شده است.

دوستان نشریه چند وقت پیش جلسه ی نقدی داشته اند که گویا در آن از مطلب بنده هم انتقادهایی شده. نمی دانم ماجرا چه بوده و متاسفم که نتوانستم در آن جلسه باشم. اما خودم اذعان می کنم به ضعف و پراکندگی مطلب (که البته توجیهی هم برای آن ندارم) اما همچنان بر ایده ی اصلی کار تاکید می کنم. واقعیت های انسانی. (دوستی می گفت این ایده ی برخی بحث های حقوقی آقای ابراهیم فیاض است)

/ 1 نظر / 4 بازدید
م.رجبی

در این قضیه که دین برای مردمی هست که در حال زندگی کردن هستند، و اینکه دین باید خودش رو با نیازهای مردم هماهنگ کنه، شکی نیست. (منظورم بحث فقه زنده و پویاست، و منظورم این نیست که دین باید چیزی باشه که همه کاری را مجاز کند) اما مشکل این هست که خیلی از مسائل دین مسخ شده ن و از شکل و کاربرد اولیه افتاده ن. و هرکسی -شخصا- باید اونها رو برای خودش زنده کنه. واضح ترین و شخصی ترین این مسائل، دو عمل معروف نماز و روزه هست، که خیلی از مسلمانان امروز، فقط شکل ظاهرش را حفظ کرده ن و هیچ توجهی به عمق و باطن کار ندارند. یکی دیگر از مسائل، این مساله مهریه هست که به خاطر اجتماعی بودنش و ضررهایی که گاهی اوقات باعث می شود (مثل اینکه یک آدم به خاطرش بیفتد زندان) بیشتر واضح است و مسخ شدنش به چشم می آید. به هر حال، باید توجه کرد که اساس کار چیز دیگری است و مهریه برای افزایش مهر و محبت است و هموار کردن راه رشد و تکامل افراد. بماند که تعداد آدم هایی که به واقع اینگونه فکر میکنند، به اندازه تعداد کسانی است که نماز را یک امر انسان ساز بیست و چهار ساعته می دانند، نه یک فریضه پنج گانه هفده رکعتی.