امیدم را ناامید کردید موتورسواران خیلی بابصیرت!

اخراجی ها که ساخته شد امیدوار شدیم. یعنی حداقل من به شخصه امیدوار شدم. این که مسعود ده نمکی وارد جرگه ی فیلم سازان شده است امیدوارم کرد. خب البته پیش از این هم مسعودخان مجله می گرداند و فرهنگی محسوب می شد اما به هر حال حالا رویکرد فرهنگی ایشان بازتر شده بود. و مهم تر این که یاران شان هم فرهنگی تر شده بودند. دیگر خبری از تجمع در مقابل سینما نبود. امیدوارم کرده بود اخراجی ها که دیگر آن موتورسوارانی که به قول حاج کاظم "دود موتورهاشان مردم را خفه کرده است" یاد گرفته اند می شود حرف زد و مردم هم حرفت را بشنوند و بپذیرند یا نپذیرند. امیدوارم کرد که دیگر خبری از "باتوم در مقابل سخن" نیست. زود امیدم را ناامید کردند!

آدم وقتی یک کسی را می بیند که در روزگار فتنه، عنان اختیار از کف می دهد و به زعم خودش قلمبه ی بصیرت می شود و دهانش کف می کند از لیچار بار مردم کردن و دوباره همان کس را می بیند که در روزگار آرامش، لبخند به لب می آورد و برای مردم از اخلاق سخن می گوید... آدم از این دو مشاهده ی خود، خنده اش می گیرد. آدم وقتی کسی را می بیند که توجه نمی کند به این که "لباس پیامبر" را به تن کرده و دیگران را "بزغاله" می نامد، چاره ای ندارد جز این که خنده اش بگیرد! اما آدم وقتی می بیند عده ای چشم می دوزند به دهان کسانی از این جنس، نمی داند گریه کند یا بخندد. نمی داند خوشحال باشد یا ناراحت. نمی داند بی خیال باشد یا کاری کند.

وقتی می بینم یک عده ای "قلاده های طلا" را تحریم می کنند و دیگران را به ندیدنش تشویق، ناراحت می شوم. از این که برخورد ایجابی با یک فیلم، جای خود را به برخورد سلبی داده است. اما ته دلم می گویم به هر حال این ها الان ابزاری برای ابراز خود ندارند. این است که رو آورده اند به این جور کارها. اما وقتی می بینم یک عده ای برای دیده نشدن "گشت ارشاد" تجمع می کنند و فریاد "وا اسلاما" سر می دهند و بی آن که اصلن بدانند معنای "مستهجن" چیست، ادای آدم های فهمیده را در می آورند، دیگر ته دلم هم نمی توانم حقی برایشان قائل باشم.

یعنی این قدر این آدم ها ضعیف هستند که نمی توانند در مقابل یک فیلم که کمی به آن‌ها انتقاد کرده است، کظم غیض کنند و برخورد فرهنگی کنند؟ یعنی این قدر دستشان خالی است و زبانشان الکن و فکرشان تعطیل؟ و یعنی مملکت این قدر به هم ریخته است که شورای صنفی نمایش، جلسه ی فوق العاده بگذارد و این دو فیلم را از اکران خارج کند؟ و یعنی این قدر "قانون" بی ارزش شده است که حرف های یک "امام جمعه ی موقت" بر "قانونی که قرار بود فصل الخطاب باشد" بچربد؟ و یعنی امورات مملکت قرار است به روش "ببینیم کی زورش بیشتره" اداره شود؟ و یعنی همچنان بصیرت به معنای "گاز دادن با موتور در شهر و چوب گرداندن" تفسیر شود؟ و یعنی هنوز شعبان بی مخ ها عهده دار روند اتفاقات کشورند؟

ناامیدم کردند این قلمبگان بصیرت! حضرات! لطفن تا اطلاع ثانوی همچنان به "زور پراکنی" خود بپردازید و دم از "جبهه ی فرهنگی انقلاب" نزنید. جبهه ی فرهنگی انقلاب بیش از آن که از "گشت ارشاد" و "خصوصی" و این ها آسیب ببیند از ادعاهای احمقانه‌ی شما آسیب می بیند. بروید با همان باتوم ها و موتورهاتان خوش باشید و نام فرهنگ را آلوده نکنید لطفن.

پی نوشت: یادم باشد به زودی مفصل تر در مورد "قلاده های طلا" و "گشت ارشاد" بنویسم. که هر دو فیلم های قابل تاملی بودند. 

/ 7 نظر / 4 بازدید
ساناز

سلام عیدتون مبارک. بابا با این موتور سوار ها چیکار دارید این ها نیروهای خودجوش و یا به قول بعضی ها خود سرند بزار راحت باشند[چشمک] . خوش به حال خودم که سینما نمی رم[نیشخند]

محسن خسروجردی

سلام من دلم رضا نیست برم قلاده ها رو ببینم. میدونی اگر واقعا مملکت آزاده به همه آزادی بدند تا بسازند، یه عده هم میگن بیا فیلمایی مثل گزارش یک جشن ساخته شده اما واقعا به اندازه ای که به موافقان اجازه ساخت داده میشه به مخالفان یا حتی آدم های با انصافی مثل کمال تبریزی نیز اجازه ساخت می دهند؟ نمی دونم... به هر حال نمی تونم شرفم رو لگدمال کنم و فیلم قلاده های طلا رو ببینم. با اینکه داستانش نمی دونم چیه اما میدونم با چی قراره روبرو شم.

مهدی

به نظرم فیلم گشت ارشاد قوام و چهارچوب مناصبی نداشت. یعنی خیلی مطمئن نبود چی میخواد بگه. در عوض قلاده‌های طلا با اینکه یک طرفه بود، ولی قوام بهتری داشت. فیلم روی بحث خودش بهتر پیش میرفت و کمتر دچار پراکنده گویی شده بود.

ثابت

واقعیت اینه که به نظرم نه زندگی خصوصی، نه گشت ارشاد فیلم‌های در مجموع خوبی نیستند. البته از جهاتی باز گشت ارشاد بهتره تا زندگی خصوصی، منتهی خوب بودن یا نبودن یه فیلم، واقعاً ربطی به اتفاقی که برای این دو فیلم افتاد، نداره. با تشکر

ح.م.

سلام منم وقتی می بینم . شما هم همچون افراد ظاهربین عنوان بابصیرت رو به آن موتور سواران کذایی میدهی از تو ناامید میشوم گشت ارشاد که تقریبا فیلم نیست. مجموعه ای است از یک سری جوکهای تاریخ گذشته. نحوه ی سرکشیدن نوشابه خانواده. تعدادی دختر خوش رنگ و لعاب به مثابه دیگر فیلم های گیشه. مقادیری سگ تو روحت! یک بازاری که معلوم نیست کیه و معرکه هایی برای زدن مردم و کوبیدن نظام و پایانی بی معنا......بگذریم حرف و انتقاد در مورد آن بسیار است....در سالهای اخیر هم مشابه های جالبی دارد عزیزی که قلاده ها را نمی خواهد ببیند: عزیزم! برخلاف تصورت قلاده ها اون چیزی که تو فکر میکنی نیست...مردم را تبرئه کرده اند در آن. البته بسیار حرفه ای و زیبا عزیزیی که میگوید به مخالفین اجازه ی فیلم سازی نمی دهند: خیلی برایم جالب است! که با این وضع سینمای امروز ایران که از هر ده تا فیلمش 12 تاش!! فیلم های عشق و عاشقی و به معنای واقعی کلمه ابتذال است آنهم در نظام جمهوری اسلامی. آنوقت شما میگویی مجوز نیست! حتما این همه را (به قول قلاده ها) ملاها ساخته اند!

ح.م.

...ایضا به امیر هم میگویم: عزیزم! این موتورسواران کذایی که در مقابل این همه فیلم مزخرف این سالها فریاد وا اسلاما سر ندادندو بافرهنگی کردند.....شما مدعیان فرهنگ هم کمی از خودتان فرهنگ نشان دهید و بگذارید خیال کنند با این یک بار ها اسلام حفظ میشود.... ضمنا : مدتی است از این جمله های با ساختار "فلان چیز بیش از آنکه از چنان چیز آسیب ببیند از بهمان چیز آسیب ببیند" خسته و بیزار شده ام....چیزی جز وسیله ی توجیه خود و کوبیدن دیگری نیست این حرف ها....حالا تا کی ادامه می یابد این ها؟ نمیدانم التماس دعا

محمد ح ت

وقتی زندگی خصوصی رو ندیدی بیجا میکنی از توقیف شدن چنین فیلمی اظهار تاسف می کنی ؟ کلا بچه های جامعه خیلی باز فکر میکنن ! احساس میکنم پدر معنوی تون سید محمد خاتمی هست دو روز دیگه فیلم پخش میکنن که پازل صحنه های جنسی فیلم زندگی خصوصی تکمیل بشه ! جنسی تر از این فیلم نه ساخته و نه پخش شده بعد از انقلاب ! اونوقت شما فریاد آزادی سر میدید !