چرا گروه ها از هم می پاشند؟

-- این یادداشت به «بلند بلند فکر کردن» می ماند--

چرا گروه ها از هم می پاشند؟ پیش از تلاش برای پاسخ دادن به این پرسش، به این فکر کنیم که یک گروه بر چه اساسی تشکیل می شود.

به نظر می رسد فلسفه و جوهره ی اصلی یک گروه، «تاکید بر نقاط مشترک بین اعضای گروه» است. یعنی چند نفر (یا چند چیز!) دور هم جمع می شوند و یک «مجموعه»، «دسته» یا «گروه» را تشکیل می دهند چون نقطه های مشترکی دارند. منافع مشترک، اهداف مشترک، علایق مشترک و...

اما باید توجه داشت که اعضای یک گروه بیش تر از داشتن نقاط مشترک، نقاط نامشترک دارند. یعنی اگر این چند نفر عضو گروه، ده ویژگی مشترک بین خودشان یافتند که بر اساس آن، گروه خود را تشکیل دادند، همزمان باید در نظر داشت که این اعضا، هر کدام صدها ویژگی دارند که منطبق بر ویژگی سایر اعضا نیست. این ویژگی ها را که هر عضو گروه، فارغ از عضویت خود در آن گروه، دارا می باشد، «فردیت» می نامم.

برای مثال گروهی را به این شکل تعریف می کنیم: «جمعی از دانشجویان مقطع کارشناسی رشته ی مهندسی مواد دانشگاه علم و صنعت که به بحث در مورد دین علاقه دارند». در این گروه، ویژگی های مشترک این هاست: 1- دانشجو هستند 2- در مقطع کارشناسی هستند 3- مهندسی مواد می خوانند 4- در دانشگاه علم و صنعت تحصیل می کنند 5- به بحث در مورد دین علاقه دارند.

اما علاوه بر این پنج ویژگی مشترک (و شاید چند ویژگی مشترک دیگر که باعث پیوند بین آن ها می شود) هر کدام از اعضای این گروه، ویژگی های بسیاری دارند که ربطی به گروه ندارد که آن را فردیت نامیدم. فردیت هایی که در دسته های کلی خصوصیات اخلاقی، مسائل خانوادگی، تجربه ی 20 ساله‌ی زندگی، حضور در بافت های خاص اجتماعی و... دسته بندی می شوند. این فردیت ها مختص هر کدام از این افراد است و لزومن مانند دیگر اعضای گروه نیست.

به نظرم یکی از نکته های اصلی در از هم پاشیدن گروه ها، «نادیده گرفتن فردیت ها»ست. یک گروه، هر چقدر موفق، به هر حال یک گروه است و نه چیزی بیش تر. یعنی مجموعه ای از ده ها ویژگی محدود مشترک. در صورت توافق اعضای گروه، می توان این ویژگی های مشترک را افزایش داد اما به هیچ وجه نمی توان «فردیت»ها را نفی کرد.

تجربه ها و مشاهده های شخص من نشان می دهد که عامل فروپاشی بسیاری از گروه‌ها، همین نکته بوده است. برخی اعضای گروه، وقتی احساس کرده اند این گروه بسیار موفق بوده، سعی کرده اند حیطه ی اختیارهای گروه را افزایش دهند و در این افزایش، به «فردیت»ها بی توجهی کرده اند و آن ها را زیر پا گذاشته اند. این یعنی «بی احترامی به اعضای گروه» و یعنی جدایی اعضا از گروه و یعنی فروپاشی گروه!

در حالت کلی می توان دو روش برای نابودی یک گروه پیش گرفت: 1- حمله به کلیت گروه. و این یعنی ضربه زدن به نقطه های مشترک اعضا. 2- حمله به تک تک افراد گروه. و این یعنی ضربه زدن به فردیت های اعضا.

حالت اول معمولن از سوی عامل خارجی صورت می گیرد و اگر گروه، انسجام لازم را داشته باشد (چون این حمله به ویژگی های مشترک است و همه از این ویژگی مشترک دفاع می کنند)، گروه از این حالت، ضربه نمی بیند. اما حالت دوم، معمولن از سوی خود اعضای گروه شکل می گیرد و چون «فردیت»ها مختص به تک تک افراد است، فقط همان فرد به دفاع از آن می پردازد و معمولن بهترین دفاع از «فردیت» خود را جدا شدن از گروه خواهد دانست!

راه حل مقابله با چنین حمله ای (یعنی نادیده گرفتن فردیت ها) به نظرم داخل کردن آن در ویژگی های مشترک گروه است. یعنی هر گروهی باید علاوه بر ویژگی های مشترکی که بر اساس آن خود را تعریف کرده، یک ویژگی دیگر را هم برای گروه خود بپذیرد و آن «احترام به فردیت تک تک افراد گروه» است. در این صورت می توان به خوبی در مقابل این هجمه به دفاع پرداخت.

توضیح: گروه در نوشته ی بالا، می تواند یک گروه کوچک دوستی یا یک گروه ساده ی اجتماعی باشد، می تواند یک گروه یا حزب سیاسی باشد یا حتا یک حکومت و... به نظرم در همه ی این حالت ها، تفسیر بالا، قابل ارائه است.

/ 3 نظر / 8 بازدید
سحر

سلام جناب متفکر میگم این وبلاگت اعصاب زیر دیپلمارو بد بهم میزنه.... ولی اون یکی رو اپ کن ,زیاد خودتو درگیر این نکن یهو زدی دیوونه شدی اون وقت کسیم نمیدونه از 83 دیوانه بودی میشی مدل 91 دیوانه91... تو اون وبلاگت خواستم نظر بزارم کد امنیتیش نیومد بالا...

ح.م.

سلام در فعالیت های جمعی و غیرفردی یک تعبیری هست. میگن "تیم " و "گروه" و نظر میدن که این دوتا باهم فرق دارند. میگن گروه چند نفر آدم هستند که دورهم کار میکنند اما به هم کاری ندارند. فعالیتها مجزاست و از این دست. مثلا گروه دانشجویان مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی اصفهان! (این به اون در!) در عوض در یک تیم افراد هدف واحد دارند فعالیتهاشون و تخصصهاشون مکمل هم اند و درکارهاشون برهم نهی دارند و ... مثل یک تیم برای انجام یک پروژه... اینها رو گفتم یک برای خالی نبودن عریضه! دو برای اظهار فضل ![مغرور] یاعلی