یک راهنمای کوچک برای هیئت‌های اصفهان

هوا، هوای حسین است:

یک راهنمای کوچک برای هیئت‌های اصفهان

قدیم‌ترها ماه محرم که می‌رسید، هر شهر یکی دو مجلس بزرگ داشت (مثلا در مسجد جامع شهر) که عموم مردم معمولاً روزهای تاسوعا و عاشورا با دسته‌های عزاداری به آن جا می‌رفتند. بقیه‌ی روزهای محرم هم مجالس کوچکی که در هر محله تشکیل می‌شد، میزبان مردم بود. حالا اما مجالس عزاداری گسترش پیدا کرده‌اند. افراد مختلف به تناسب سلیقه‌ها و دیدگاه‌هایشان، مجلس عزاداری‌های گوناگونی راه می‌اندازند. در اصفهان هم، این مجالس -شکر خدا- گسترش و تنوع زیادی پیدا کرده‌اند؛ آن قدر که هرکس برای تصمیم گیریِ رفتن به جایی که مناسب با حال و هوای خودش باشد، باید تحقیق کند و مناسب‌ترین جا را پیدا کند.

[تصویر بزرگ تر]

این راهنمای کوچک، به معرفی اجمالی چند مجلس عزاداری در دهه‌ی اول محرم می‌پردازد. این مجالس را بیش‌تر به خاطر تنوعشان انتخاب کرده‌ایم. اگر نه، مشابه این مجالس، مجالس دیگری هم در اصفهان هست.

 

مجالس عمومی‌تر

هیئت رزمندگان

حال و هوایش چطوری است؟ هیئت رزمندگان را می‌توان نمونه‌ی یک مجلس سنتی جوانانه دانست. این هیئت که متناسب با اسمش فضای انقلابی هم دارد هم سنتی است و هم پر از جوانان پرشور. عزاداری‌ها هم معمولاً به همین شکل، یعنی هم سنتی و هم متمایل به فضای جوانان برگزار می‌شود. ضمنا یکی از شبستان های مسجد امام هم برای نوجوانان در نظر گرفته شده است که متناسب با سن و سال آن ها برنامه دارد.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ امسال مثل بیش‌تر سال‌ها، آقایان نقویان (5 شب اول)، رئیسی (شب ششم) و نیلی پور (شب هفتم تا دهم) سخنرانی مجلس را بر عهده دارند و آقایان اثنی‌عشر، ربیعی و میرباقری هم مداحی می‌کنند. حدود برنامه از ساعت 20 تا 23 است. در پایان مراسم هم اتوبوس هایی برای رساندن عزاداران به نقاط مختلف شهر آماده است.

کجاست؟ میدان نقش جهان- مسجد امام

نکته‌ی خاصی نیست؟ این مجلس، نسبت به بقیه‌ی مراسم‌های عمومی و مشهور اصفهان، دیرتر شروع می‌شود و دیرتر هم تمام می‌شود. مکان در نظر گرفته شده هم بزرگ است اما در این هوای سرد بهتر است زیاد دیر نروید.

 

آسایشگاه جانبازان

حال و هوایش چطوری است؟ برنامه‌ی این جا صبح‌ها پس از نماز صبح شروع می‌شود و تا بعد از طلوع آفتاب ادامه دارد. برنامه معمولاً یکی دو سخنرانی کوتاه و روضه خوانی‌های مختصر است. در پایان مراسم هم با صبحانه از عزاداران پذیرایی می‌شود.

[صحیح: برنامه ی این محل، به عصرها انتقال یافته است.]

برنامه‌ی امسالش چیست؟ امسال هم مثل هر سال. برنامه از اذان صبح تا حدود سه ساعت بعد اجرا می‌شود.

کجاست؟ خیابان کمال اسماعیل- آسایشگاه جانبازان

 

مدرسه امام صادق (ع)

حال و هوایش چطوری است؟ این مجلس با مجالس دیگر تفاوت‌های بسیاری دارد. همین که بدانید بر خلاف مجالس دیگر، مهمانان روی صندلی و در آمفی‌تئاتر می‌نشینند، برای فهمیدن متفاوت بودن این مجلس کافی ست. سخنرانان این مجلس را می‌توان «عاشورا پژوه» نامید. از مداحی‌های مرسوم هم خبری نیست.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ امسال فقط در شام تاسوعا و شام عاشورا برنامه هست. به این ترتیب: قرائت قرآن، 2 سخنرانی، پخش موسیقی عاشورایی و 10 دقیقه مداحی.

کجاست؟ خیابان میر- روبروی پل هوایی- مدرسه‌ی امام صادق (ع)

 

حمیدرضا علیمی

حال و هوایش چطوری است؟ این مجلس هم از مجالسی است که عده‌ای از جوان‌های پرشور خیلی از آن استقبال می‌کنند. برنامه‌ی اصلی در این مجلس، عزاداری و سینه زنی است و معمولاً از سخنرانی خبری نیست. اتفاقاً این جا معمولاً مملو از جمعیت عزادار می‌شود.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ آقایان هادی یزدانی و حمیدرضا علیمی مداحان این مجلس هستند. قرائت زیارت عاشورا، روضه خوانی و سینه زنی هم برنامه‌های این جا هستند. حدود برنامه هم از ساعت 20 تا یک ساعت بعد از نیمه شب است.

کجاست؟ خیابان میر- روبروی پل هوایی

نکته‌ی خاصی نیست؟ این جا بیش‌تر برای جوانان به اصطلاح «مشدی» مناسب است. اگر دلتان برای یک سینه زنی پرشور و حال تنگ شده، می‌توانید از این محیط استفاده کنید.

 

مجالس جوانانه

عاشورائیان

حال و هوایش چطوری است؟ فضای عاشورائیان، هنری و جوانانه است. با ابتکاراتی که در کم‌تر مجلسی پیدا می‌شود. برنامه‌های متنوعی که به شکلی هنری در کنار هم قرار گرفته‌اند. مخاطب برنامه‌های این هیئت هم طبیعتاً بیش‌تر جوانان و نوجوانان هستند. یک نمایشگاه متنوع معمولاً در کنار برنامه‌ی معمول عزاداری هست که از گپ و گفت گرفته تا کتاب و فضاسازی‌های مختلف در آن پیدا می‌شود. برگزاری تعزیه‌های پشت پرده‌ای هم از دیگر برنامه‌های این مجلس است.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ اسم مراسم امسال «گلستان آتش» است. آقایان معمار و نقویان سخنرانی می‌کنند و طبق معمول سال‌های پیش، آقای یزدخواستی مداحی. اسم نمایشگاه هم «نقطه سر خط» و توضیحش روایتی متفاوت از آغاز و انجام یک حرکت و جهاد فرهنگی است. حدود برنامه هم از ساعت 19 تا 22 است.

نکته‌ی خاصی نیست؟ مکانی که هیئت عاشورائیان در آن برنامه اجرا می‌کنند، کوچک است و زود پر می‌شود. بهتر است از همان اوایل برنامه، بروید تا بتوانید به خوبی از مجلس استفاده کنید.

کجاست؟ خیابان سجاد- روبروی گلستان شهدا- پرچم عاشورائیان

 

مجمع [صحیح: مرکز] فرهنگی شهید بهشتی

حال و هوایش چطوری است؟ حال و هوای این مجلس هم تقریباً مانند عاشورائیان، جوانانه است. معمولاً خانواده‌هایی که چندان سنتی نباشند، به این مجلس می‌آیند.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ امسال آقایان نیلی پور، ماندگاری و آقاتهرانی در این مجلس، سخنرانی می‌کنند و آقایان یزدخواستی و ربیع هم مداحی.

کجاست؟ میدان جمهوری اسلامی (دروازه تهران) - خیابان کاشانی شمالی

نکته ی خاصی نیست؟ این مجموعه، مجالس ویژه ی نوجوانان و بانوان هم دارد که برنامه ی دقیقش را می توانید در تبلیغات شهری آن ببینید.

 

یادگاران امام

حال و هوایش چطوری است؟ محیط این جا به واسطه‌ی در دانشگاه بودن، بیش‌تر دانشجویی و جوانانه است اما خانواده‌ها هم می‌آیند. حال و هوای مراسم به همان سبک ساده‌ی سخنرانی و بعد مداحی است.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ سخنرانان امسال، آقایان ماندگاری و آقاتهرانی و برادران هستند. مداحان هم آقایان شفیعیه و حسینی هستند. برنامه هم از حدود ساعت 19 و 30 دقیقه تا 22 است. گرچه سخنرانی معمولاً ساعت 20 شروع می‌شود.

کجاست؟ مصلای الغدیر دانشگاه اصفهان

نکته‌ی خاصی نیست؟ محیط مسجد دانشگاه اصفهان، به نسبت بزرگ است و جای خوبی برای خانواده‌ها محسوب می‌شود.

 

مدرسه‌ی شهید اژه‌ای

حال و هوایش چطوری است؟ این برنامه را بچه‌های مدارس استعداد درخشان اصفهان راه انداخته‌اند پس طبیعی است که منتظر ایده‌های نو و خاص این افراد باشیم! به جز برنامه‌های معمول سخنرانی و مداحی و عزاداری، این مجلس هر شب یک برنامه‌ی ویژه هم دارد. شعرخوانی، برگزاری تئاتر، اجرای تواشیح و پخش کلیپ بخشی از این برنامه‌هاست. امسال حتی شاید یک سخنرانی علمی با موضوع «جهاد علمی» هم در برنامه‌ی کار این مجلس باشد.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ امسال از ششم محرم برنامه‌های این مجلس شروع می‌شود. آقایان مطیع و فدایی هر شب سخنرانی مجلس را بر عهده دارند، یکی از بچه‌های هیئت هم قبل از سخنرانی، یک صحبت 10 دقیقه‌ای می‌کند. برنامه هم از ساعت 18 تا 22 است.

کجاست؟ خیابان شهدای صفه- بالاتر از خیابان الزهرا- جنب دانشکده دندان پزشکی

نکته‌ی خاصی نیست؟ نکته‌ی خاص، جای پارک ماشین‌هاست که مشکل خاصی ندارد و مسئولین هیئت برای راهنمایی عزاداران حاضرند.

 

مجالس سنتی

امام زاده هارونیه

حال و هوایش چطوری است؟ این جا از آن مجالس خاص سنتی و به اصطلاح «کسوتی» اصفهان است. برنامه هم فقط راه انداختن دسته‌ی عزاداری و رفتن به مجالس مختلف است. برنامه معمولاً یک ساعت پس از اذان مغرب شروع می‌شود و شب‌های اول تا ساعت 21 طول می‌کشد. هرچه به عاشورا نزدیک‌تر بشویم، طول برنامه بیش‌تر می‌شود تا برسد به حدود ساعت 23. معمولاً به این شکل است که ابتدا هیئت سینه زنان کمی تمرین می‌کند و شعرهایی که باید در دسته هم‌خوانی شود، هماهنگ می‌شوند و بعد راه می‌افتند به سمت مجالس مختلف. مجالس نزدیک با پای پیاده و پشت سر بیرق. مجالس دور هم با ماشین. آن‌هایی که خودشان ماشین دارند که هیچ، آن‌هایی که ندارند با اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌هایی که هیئت آماده کرده است. پس از برگشت هم، عزاداران مهمان سفره‌ی امام حسین (ع) هستند.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ امسال هم مثل قبل راه انداختن هیئت و رفتن به مجالس مختلف.

کجاست؟ میدان امام علی (ع) (سبزه میدان) - مسجد امام علی (ع) - امام زاده هارونیه

نکته‌ی خاصی نیست؟ برنامه‌ی صبح‌های تاسوعا و عاشورا در این هیئت برنامه‌های ویژه‌ای است. معمولاً یک پوش بزرگ در این دو روز نصب می‌شود که مردم معتقدند از آن حاجت می‌گیرند. از برنامه‌های دیگر، پذیرایی‌های مختلفی است که از دسته‌جات عزاداری در این دو روز می‌شود. شب تاسوعا هم کل مسیری را که دسته طی می‌کند، جوان‌ها هروله کنان می‌روند و عزاداری می‌کنند. در همین شب و شب عاشورا هم، سنت است که عزاداران دور دستشان پارچه‌ی قرمز ببندند.

 

هیئت ایزدخواستی ها

حال و هوایش چطوری است؟ یزدخواستی ها در اصل مهاجران روستای ایزدخواست هستند که به اصفهان مهاجرت کرده‌اند. برای همین این هیئت بیش‌تر بومی‌های همان روستا هستند. البته الان دیگر مثل قدیم نیست و خیلی‌ها از جاهای مختلف برای شرکت در این دسته می‌آیند. این جا هم مثل امام زاده هارونیه، ساختار سنتی دارد و دسته‌ی عزاداری راه می‌افتد. با این تفاوت که این جا دسته‌ها، هم سینه زن و هم زنجیرزن هستند. برنامه هم همان است. تمرین (که البته چون زنجیرزنی است، کمی سخت‌تر است) و بعد راه افتادن قافله‌ی عزاداری و بعد از برگشت هم نشستن بر سر سفره‌ی اباعبدالله (ع). دسته‌های عزاداری این هیئت از پرجمعیت‌ترین دسته‌هاست.

برنامه‌ی امسالش چیست؟ مثل سال‌های قبل.

کجاست؟ میدان احمدآباد- خیابان احمدآباد- مسجد قراول خانه

نکته‌ی خاصی نیست؟ هیئت ایزدخواستی ها علاوه بر راه انداختن دسته، میزبان دسته‌های عزاداری هم هست. یعنی بیش‌تر عزاداران با دسته می‌روند و عده‌ای هم در همان محل مسجد می‌مانند و از دسته‌های دیگر استقبال می‌کنند. یک نکته‌ی خاص هم طوقی قدیمی است که در این هیئت از آن نگهداری می‌شود.

----

این مطلب در شماره ی 3875 روزنامه ی نسل فردا (یک شنبه 6 آذر 1390) در صفحه ی 3 (استان) به چاپ رسید. صفحه ی اول با تیتر «هوا، هوای حسین است» به این مطلب ارجاع داده بود. چند توضیح:

1- آن چه در متن بالا روی آن خط کشیده شده است، یعنی اشتباه بوده است و نویسنده ی آن (یعنی بنده) مقصر است!

2- آن چه با رنگ خاکستری آمده است مواردی است که به خاطر جای کم یا هر دلیل دیگری، از متن حذف شده است و در روزنامه به چاپ نرسیده است. در دو مورد این حذف به دلیل ناموزون بودن به گزارش آسیب زده است: یکی در مطلب مربوط به مدرسه ی امام صادق (ع) که این مطلب که «فقط شام تاسوعا و عاشورا برنامه هست» حذف شده است. و یکی هم حذف اکثر «نکته ی خاصی نیست»ها و نگه داشتن همین بخش در مورد مجمع شهید اژه ای! که باعث ناهماهنگی متن شده است.

3- یک سری تغییرات همیشگی هست که ویراستاران روزنامه بر روی متن ها اعمال می کنند. مثلن حذف «ی» از آخر کلماتی که به های غیرملفوظ ختم می شود (مثل: برنامه، مجله) که خب دعوایی نداریم! اما تغییری که در این شماره داده شده است، تغییر «هیئت» به «هیأت» است. طبق آن چه در کتاب «دستور خطّ فارسی» مصوب فرهنگستان زبان و ادب فارسی [چاپ نهم: 1389- صفحه ی 30] آمده است، در نوشتار، هیئت درست است و نه هیأت. این کتاب هم علی القاعده باید مرجع ویرایش ها باشد.

بعد از نوشت: سایت رجانیوز در بخش «سایر رسانه ها» به این مطلب لینک داده. البته اسم وبلاگ را به اشتباه «دیوانه» نوشته است.

خواندن نسخه ی ورق زن نسل فردا

دیدن صفحات شماره ی 3875 نسل فردا

دانلود شماره ی 3875 نسل فردا

خواندن دیگر مطالب من در نسل فردا (همین وبلاگ)

بعد از نوشت (2 شهریور 1391): این مطلب در سایت روزنامه ی نسل فردا قرار داده شده است.

/ 7 نظر / 9 بازدید
نجفی

برادر هیئت رزمندگان سخنراناش نقویان -رئیسی و مهدی هستن و نیلی پور نیست. اطلاع رسانی غلط نکنین لطفاً

جانباز از اصفهان

با سلام بر شما و مدافعان انقلاب با مطلب مهم و قابل تأمل: "افراد با ظاهری مقدس ولی همسو با دست های مافیایی پشت پرده را شناسایی کنید " به روز می باشم. مطلب مهم و قابل تأمل می باشد دلسوزان انقلاب حتما" مطالعه بفرمایند.

مهدی

سلام بهترین قسمتش نکته‌ی خاصی نیست، بود. متاسفانه این قسمت‌ها را حذف کرده‌اند. کارشان خیلی غیر کراشناسی بوده

نجفی

موفق باشین

نجفی

""امسال مثل بیش‌تر سال‌ها، آقایان نقویان (5 شب اول)، رئیسی (شب ششم) و نیلی پور (شب هفتم تا دهم)"" به جای آقای نیلی پور ، آقای مهدوی هستن. این رو هم تصحیح بفرمائید

آبان

سلام! از اینکه انقدر دقیق آمار ِ هیئات مذهبی مهم رو میدید ، ممنون. با اینکه دیر رسیدم، اما ایم جائی که حمیدعلیمی هس، "بیت العباس" هست. و آدرسی که دادی هم اشتباهه! دم ِ توحید بیت العباسه که علیمی هس. :) یا حق

یزدخواستی

من اصفهان نیستم و غریب و دور افتاده ام از اونجا. بسیار سپاسگذارم که با اطلاع دادنتون قلبم رو گرم اونجا نگه داشتید.