بایگانی-54: پخش صدا از مسجد: اذان و لاغیر!

گاهی می شود که کارهای به ظاهر اسلامی ، لکن با بی توجهی و خلاف اسلام واقع می شود. فی المثل، اشخاصی می خواهند خدمت بکنند، پاسدارها می خواهند خدمت بکنند، پلیس می خواهد خدمت بکند و قصدش هم خدمت است، لکن گاهی در کیفیت عمل طوری می شود که معصیت می شود... مثل اینکه نصف شبها شروع می کنند به فریاد و شعار دادن و دعا خواندن و تکبیر گفتن، در صورتی که همسایه ها هستند و ناراحت می شوند، مریضها هستند، معلولین هستند، بیمارستانها هست و این ها رنج می برند، و شما یک چیزی را که می خواهید عبادت باشد، معصیت کبیره می شود.
گاهی پیش من اشخاصی می آیند و شکایت می کنند که تمام آرامش ما را بعضی از این گروهها به هم می زنند و حتی ما خواب نداریم. شما می خواهید یک کار عبادی بکنید، می خواهید تظاهرات کنید، می خواهید چه بکنید، تبلیغ کنید، دعا بخوانید شما، دعا بین خودتان و خداست. فرضا بخواهید یک اجتماعی باشد که در آن اجتماع، دعا خوانده بشود، این جا نباید بلندگوهای بزرگ را، پر قوه را بیرون بگذارند و تمام افرادی که در این محله هستند یا محله های دور هستند، رنج ببرند از این کار. این ها معصیت کبیره است که الان که متوجه شدید، دیگر عذر ندارید. اذیت مسلم و آزار مومنین از بزرگترین گناهان کبیره است. شما می خواهید تبلیغ کنید، در بین خودتان می خواهید بکنید، بکنید؛ مانعی ندارد. در مراکز خودتان هر چه می خواهید دعا بکنید، هر چه می خواهید تبلیغ کنید، هر چه می خواهید شعار بدهید، لکن ملاحظه ی مردم ضعیف را، مردمی که روز کار کردند و حالا می خواهند استراحت کنند، این مرضایی که در بیمارستان ها هستند، این معلولینی که از خود شما هستند و در جنگ ها معلول شده اند و حالا می خواهند استراحت کنند [بکنید؛] این فریادهای شما نمی گذارد آن ها استراحت کنند.

[امام خمینی- سخنرانی در جمع استانداران- 17 مرداد 1361- صحیفه ی نور- جلد شانزدهم- صص 410 و 411- تبیان]

- مسجد باید در هر منطقه و محل؛ مأمن و مایه‌ی خیر و برکت باشد و به طریق اولی، وسیله‌ی زحمت و آزار مجاوران نگردد. پخش صداهای آزاردهنده بویژه در شب و هنگام آسایش مردم، کاری ناروا و در مواردی خلاف شرع است. تنها صدائی که باید از مسجد در فضا طنین بیفکند بانگ اذان با صوت خوش و دلنواز است. [آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب- پیام به نوزدهمین اجلاس سراسری نماز- 20 مهر 1389- سایت رهبری]

ما با این‌که پشت بلندگو، تا دیر وقتى از شب، شعر یا قرآن یا نوحه بخوانند و مزاحم همسایه‌ها بشوند، مخالفیم. با چنین چیزى، مقابله هم مى‌کنیم؛ اما با این‌که صداى اذان، اول ظهر و مغرب و صبح، بخصوص از حنجره‌ها خارج بشود، صددرصد موافقیم.

البته در سحرها، براى اذان صبح، از بلندگو استفاده نکنند؛ با حنجره اشکالى ندارد. هرچند وقتِ بیدارى است، اما بلندگو ممکن است اسباب زحمت بشود. همه‌ى ظواهر جامعه، این‌طور باشد. [آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب- 2 خرداد 1369- سایت رهبری]

هفته ی پیش یکی از استادهای گرامی ما، گزارشی رادیویی را که در مورد پخش صدایی غیر از اذان از مساجد کار کرده بود برایمان پخش کرد. این بخش از سخنان امام و پیام رهبری هم در آن گزارش آمده بود. پخش شدن فقط صدای اذان از مسجدها نکته ای بود که آقای قرائتی هم بر آن تاکید می کردند.

گزارش شیعه آنلاین در همین باره

دیگر بایگانی ها

/ 0 نظر / 9 بازدید