لطفن خودتان را گول نزنید!

سلام

حس می کنم حتا روشنفکرترین تان هم در شرایط عادی، روشنفکر است و وقتی شرایط خاص و مهم می شوند، عقل را کنار می گذارد و رو می آورد به بازی احساسات. به هر دست آویزی که بتواند او را از واقعیت دور کند!

سال 88 پیش از آغار انتخابات در یکی از شهرستان های اصفهان به ستاد آقای موسوی رفتم. آن جا دم و تشکیلاتی دیدم که نسبت به آن شهرستان می شد عریض و طویل نامیدش. دم و تشکیلاتی برای «صیانت از آرا» که جزء به جزء حوزه های انتخاباتی و افرادی را که باید بر سر هر صندوق می رفتند، مشخص می کردند. این دید جزئی من بود از مسئله ای که به گفته ی خود ستاد آقای موسوی به شکلی کلی در همه ی کشور پابرجا بود.

این که چند هزار نفر از آن خیل عظیم به پای صندوق های خود نرسیدند (چند درصد می شدند؟!) این که پیامک ها در آن روز انتخابات قطع بود و کارهای آن ها پیامکی پیش می رفت، و حرف هایی از این دست باعث نمی شد که ما نخواهیم بعد از آن که وزارت کشور آرای صندوق به صندوق سراسر کشور را اعلام کرد، این کمیته ی بلند و بالا بیاید و تناقض های میان آرای جمع آوری شده از سوی افراد خود و وزارت کشور را اعلام کند. بیاید و بگوید مثلن در صندوق شماره ی 68 شهرستان یزد، نماینده ی ما این آمار را جمع کرده و وزارت کشور این را اعلام کرده. بعد می توانستند هدفمند به بازشماری آرا بپردازند و اگر راست می گفتند، تقلب ها را بر ملا می کردند. 

من این کار را کردم همان زمان. هرکس دیگری هم می توانست بکند. به هر حال در میان دوست و آشنای تقریبن همه، افراد به اصطلاح فرهنگی (کارکنان وزارت آموزش و پرورش) یا بزرگ محل یا شناخته شده هستند که ناظر وزارت کشور یا شورای نگهبان بوده باشند بر سر صندوق های رای. من از افراد مختلف شماره ی صندوقی را که ناظر آن بودند و آرایی را که شمردند پرسیدم و بعد آن را با آمار سایت وزارت کشور تطبیق دادم. از جاهای مختلفی هم پرسیدم. تهران، اصفهان، یزد. شهر و روستا. آمارها همانی بود که وزارت خانه اعلام کرده بود.

این وسط می شد احتمال داد که ناظران محترم را تهدید کرده اند یا گول زده اند! که انصاف بدهید کار سخت و نامحتملی است تهدید کردن یا گول زدن چنین خیل عظیمی از مردم! آن هم در شرایطی که حتا خود ما هم می توانیم با طی مراحل آسانی، ناظر صندوق ها شویم. یک احتمال دیگر هم بود و آن این که کمیته ی صیانت از آرا ترس این داشت که با اعلام نتایج صندوق به صندوق، افرادی که پای صندوق ها رفته اند و امروز واقعیتِ خلافِ حرف وزارت کشور را می گویند، مشکلی برایشان ایجاد شود. نمی دانم یک چنین احتمالی چقدر امکان وقوع دارد. اما حداقل می توانم بگویم که آن کمیته حرفی از این مسئله نزد.

این حرف ها البته امروز مسخره است! این حرف ها مال همان دو سال پیش است که آن دوستان مدعی اخلاق و انصاف و عقل مداری، باید پا پیش می گذاشتند و صداقت به خرج می دادند. نشد. نکردند. و «آن کس که نداند و نداند که نداند» تکلیفش معلوم است.

حرف من مال امروز است. امروز که باز هم عده ای می خواهند خود را فریب دهند. ببینید! یک چیزهایی هست که من اسمش را می گذارم شواهد. شواهد یعنی آن چیزهایی که احتمال وقوع یک اتفاق را بالا می برند اما دلیل وقوع نیستند. مثلن این که فلان خبرگزاری آمار رای دهندگان را بیش تر از آمار واجدین شرایط اعلام کرده، یک شاهد است برای تقلب. یک چیزهایی هم هست که من اسمش را می گذارم دلایل. یعنی آن چیزهایی که علت وقوع یک اتفاق اند. مثل همان چیزی که در بالا توضیح دادم. 

مشکل این جاست که عده ای جز شواهد حرفی برای گفتن ندارند. شواهد به راحتی ابطال پذیرند. یک خبرگزاری اشتباه کرده است، یک مسئول، یک انسان. اما دلایل به این راحتی باطل نمی شوند. چه می شود که شما بهره ای از دلایل نمی برید؟

دو سال زمان کمی است برای آن که دیگر خودتان را گول نزنید؟! کی می خواهید بفهمید که مردم -درست یا غلط- به این نظام علاقمندند؟! وقتی بنیان هایتان سست باشد، معلوم است که از مشارکت بالا به لرزه در می آید، از رای دادن آقای خاتمی به لرزه در می آید و مدام به لرزه است تا فرو بریزد. 

می خواهید مخالف نظام باشید؟ باشید! اما لطفن خودتان را گول نزنید! برای خودتان می گویم!

پس نوشت: سایت رجانیوز در بخش «سایر رسانه ها» به این مطلب لینک داده است. البته باز هم با نام اشتباه «دیوانه» به جای «دیوانه 83»!

/ 20 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
همون یک نفر!

آهان - اشتباه شده. وقت نوشتن میل شک کردم که کدوم درسته ولی خیلی بهش بها ندادم! در هر صورت عذر می خوام.

م.رجبی

وقتی عقل نمی تواند در مورد چیزی نظر یقینی بدهد، سکوت می کند! فقط همین! اما یادمان نرود که اگر بر روی این قضیه نمی شود نظر یقینی داد، بر روی خیلی چیزهای دیگر که در این مملکت پیش آمده، می توان. البته بماند که بحثمان می رود به سمت بنیادین نظام، و همه مساله، همونه.

ساناز

من هیچکدام از حرفهای شما را قبول ندارم! خیلی جهت گیرانه و یک طرفه است. در ضمن د ر همین سر شماری که چند وقت پیش انجام شد چند تا از دوستان من شرکت داشتند و بهم گفتن که ازشون خواسته شده بود اگه کسی تو ماه 2 و3 روز میره سر کار بدون در نظر گرفتن در آمدش بزنند طرف شاغله تا اینجوری آمار بیکاری رو کاهش بدند یا در مورد وسیله نقلیه هم بهشون گفته بودند اگه کسی حتی از ماشین همسایه اش برا رفت و امد اونم به صورت محدوداستفاده می کنه بزنند که وسیله نقلیه شخصی داره!!!

ساناز

به خاطر این مثال سرشماری رو زدم که وقتی آمار بیکاری و غیره این طوری محاسبه میشه در مورد انتخابات هم این امکان وجود داره!با این جور آمار گیری در شهری که من زندگی می کنم و میدونم آمار بیکاری در آن خیلی بالاست باا ین طرز آمارگیری شده 10 درصد!!!مثلا شما الان می تونید به من بگید کل واجدین شرایط در تهران چقدر؟! و کل جمعیت تهران چند نفره ؟ در مورد یک طرفانه بودن صحبت ها تون هم باید بگم چون شما برای طرف مقابل و مخالفتون هیچ گونه حقی قائل نشدید.تمام رسانه های دولتی وحکومتی چه موقع انتخابات 88 وچه الان همه مخالفانشان رو بایکوت خبری کردن . خیلی از مخالفان هم بدون محاکمه یا زندانی کردند و یا کشتند !!!

ارش

اقا جان شما بالا بری پایین بیایی به دلیل نبود نهادهای مستقل و بیطرف و همینطور عدم حضور خبرنگانران و روزنامه نگاران مستقل داخلی و خارجی امکان صحت انتخابات و میزان مشارکت عملا ممکن نیست چرا که انتخابات سال 88 اعتماد جامعه رو نسبت به بیطرفی وزارت کشور از بین برده .بنابراین شما میتونید خود و هواداران حاکمیت رو دلخوشی بدید به حضور پرشور و دشمن شکن و حماسی ولی کل جامعه رو نمیتونید مجاب کنید بنابراین از خیر این داستان بگذرید به قول اصفهانی ها شما اونور جوب وایسا ما اینور جوب یکی میدیم یکی میستونیم. [نیشخند] بنابراین بحث انتخابات رو دیگه ادامه ندید یک انتخاباتی برگزار شد و بهرحال یک عده هم رفتن اون تو و هیچ کاری هم نمیکنن و دوباره 4 سال دیگه میایید میگید که دوباره برای مشت زدن تو دهان استکبار و صهیونیست دوباره برید رای بدید و تکلیف شرعی و قس علیهذا.این داستان برای خیلیا تکراریه عزیزم حالا اگه برای خودتون هنوز جذابه ولی برای بقیه دیگه داره نخ نما میشه

اميد(هنر هفتم)

خیلی ها که دیگه کاسب شدن!! اصن دیدگاه شون کاسبیه! هیچ ربطی هم به نظام جمهوری اسلامی و عقیده و تحریم و اینا نداره! نمونه ای که من دیدم: طرف زیر تا روی این نظام رو قبول نداره ها ! همش دم از دوران پهلوی میزنه... بهش میگم رای دادی؟! بعد از کلی اهههن و اینا میگه:... "من که نمیخواستم رای بدم...من اینا رو قبول ندارم ...اما آره یکی از بچه ها زنگ زد قسمم داد! گفت بیا رای بده...مام رفتیم!" گفتم بابا شما که تحریمی بودین که! گفت: ای بابا...میدونی چیه امید؟ دو روز دیگه میخوای بری یه جا استخدام شی...یهو دیدی گیر دادن...ول کن بابا حوصله داری! به قول یکی از دوستان ما: آگاهی سیاسی و شعور سیاسی تو ایران سرش گِرده!(یعنی باید بی خیالش شد) نظام هم که میبینه آدم های سودجو و فرصت طلب هستن...همین شایعه ها مثل اینکه اگه رای ندی دو روز دیگه استخدامت نمیکنن و غیره...راه میندازه...طرف میره رای میده! هم رای اش رو گرفته هم یه اطمینان خاطر کاذب به رای دهنده ها داده که آره من براتون اهمیت قائلم و اینا! :)) واقعا من تشکر می کنم! :))

اميد(هنر هفتم)

"""از طرف دیگه کی گفته این شایعه ها رو نظام راه می ندازه؟ """ میتونی از امامان جماعت و دور و اطرافیانشون ، مدیران دولتی، برخی فرماندهان سپاه بپرسی... البته من به شخصه هیچ مجا ندیدم که به خاطر عدم شرکت در انتخابات کسی رو استخدام نکنن. فقط از یک منبع موثق شنیدم که استخدام در سپاه،سازمان تبلیغات اسلامی و چند ارگان دیگه...به رای دادن یا ندادنت گیر میدن

اميد(هنر هفتم)

هیچ توجه کردی جدیداً دارم از فرانسه وصل میشم؟ :))))))))) قبلا از انگلیس بودم !!