بایگانی- 61: حافظ اسد در دایره المعارف امریکانا

سلام.

مطلب زیر در مورد "حافظ اسد" در "دایره المعارف امریکانا" [1] به چاپ رسیده است. این مطلب را از کتاب "تصویر شیعه در دایره المعارف امریکانا (ترجمه و نقد مقالات شیعی دایره المعارف امریکانا)، زیر نظر: محمود تقی زاده ی داوری، شرکت چاپ و نشر بین الملل وابسته به موسسه ی انتشارات امیرکبیر، زمستان 1382" آورده ام. 

["تصویر شیعه در دایره المعارف امریکانا"- تصویر از ویستا]

حافظ اسد (Hafez Assad)

«حافظ اسد» (1928) [حافظ اسد در سال 2000 مُرد]، افسر نظامی و مقام دولتی سوریه است. (1) او در سال 1928 در خانواده ی کشاورزی فقیر، در «قَرداحه» (Qardaha) از استان لاذقیه ی (Latakia) سوریه متولد شد و به عنوان عضوی از فرقه ی «علوی» مسلمانان شیعه پرورش یافت. (2) او درر دبیرستان لاذقیه، دانشکده ی نظامی حُمص (Homas Military College) و آموزشگاه هوایی سوریه شرکت کرد و [دوره ی] آموزش نظامی ویژه ای را در اتحاد شوروی فراگرفت. پس از ادغام دو کشور سوریه و مصر، برای تشکیل جمهوری عربی متحد، اسد در سال 1959 به قاهره رفت تا یک جوخه ی هوایی را در نیروی هوایی جمهوری عربی متحد رهبری کند. در مصر، او به عضو فعّالی در کمیته ی معروف به «کمیته ی نظامی» مبدّل گشت. این کمیته گروهی مخفی از افسران سوری بود که واحد قدرتمندی از حزب بعث را در سوریه ی پس از سال 1961، یعنی زمانی که جمهوری عربی متحد منحل گردید، و سوریه به جمهوری عربی سوریه تبدیل گشت، تشکیل داد.

در سال 1963 اسد به کمیته ی نظامی کمک کرد تا حزب بعث را در سوریه به قدرت برساند. او فرمانده ی نیروی هوایی گردید و در عین این که در فاصله ی بین سال های 1966-1970 به عنوان وزیر دفاع نیز خدمت کرد، در نوامبر 1970 کودتایی که وی را به نخست وزیری رساند، رهبری نمود. آسودگی از نظارت های محدود کننده ی رژیم قبلی همران با توسعه ی اقتصادی، در یک برنامه ی 5 ساله به دنبال آمد. در فوریه ی سال 1971 اسد شورای خلق را مامور کرد تا قانون اساسی جدیدی تدوین کند و در مارس 1971 او به عنوان رئیس جمهور سوریه انتخاب شد. در سال 1972 انجمن جدیدی با عنوان «جبهه ی مترقّی ملّی» (National Progressive Front)، که نیروهای بعثی و غیر بعثی را به یکدیگر پیوند می داد، با رهبری اسد تاسیس شد.

اسد به عنوان رئیس جمهور، سعی کرد حُسن تفاهم میان سوریه و مصر را اعاده کند و در اکتبر 1973 دو کشور جنگ کوتاه مدتی علیه اسرائیل به راه انداختند. این جنگ، که به جنگ اکتبر مشهور است، با عقب رانده شدن سوریه توسط ارتش اسرائیل و پذیرفتن قطع نامه ی آتش بس سازمان ملل پایان پذیرفت. اسد در عین پیشینه هایی از ناآرامی میان عوامل سیاسی و دینی کشور خود، تلاش کرد تا روابط سوریه را با هر دو کشور اتحاد شوروی و ایالات متحده و نیز با همسایگان عرب خود بهبود بخشد.

نقد و ارزیابی

1- لقب اولیه ی حافظ اسد، «حافظ وحش» بود. «وحش» در لهجه ی شامی، به معنای «شیر» است. این لقب توسط جمال عبدالناصر به «اسد» تغییر یافت.

2- فرقه ی «علوی» از فرقه های شیعه شمرده می شود، اما این فرقه از شیعیان «فاطمی اسماعیلی» منشعب شده و از باطنیان و غلات مفوضه می باشد.

باید متذکر شد پس از ریاست جمهوری سوریه و تشکیل مجلس اعلای شیعی لبنان به ریاست امام سید موسی صدر و در پی سخنرانی امام موسی صدر در مجلس ختم یکی از سرداران ارتش بعثی علوی سوریه، که از نزدیکان حافظ اسد بود، وی توسط حافظ اسد به کاخ ریاست جمهوری دمشق دعوت شد که آشنایی و دوستی بعدی حافظ اسد با امام موسی صدر را به دنبال داشت و از آن پس بود که حافظ اسد، به شیعه ی دوازده امامی پیوست و تا مرگش بر همین مذهب باقی بود. حافظ اسد در هنگام فوت مادرش و فرزندش، «باسل»، از روحانی برجسته ی شیعه ی دوازده امامی «شیخ محمد مهدی شمس الدین»، درخواست کرد تا مراسم نماز میت را بر آن ها به جای آورد. همچنین فرزندش، باسل، قبل از مرگش به همران «شیخ صبحی طفیلی» به حج عمره رفت و در آن جا اعمال عمره را بر اساس مناسک حج «امام خمینی (ره) به جای آورد.

محمدهادی یوسفی غروی

---

[1]: در مقدمه ی کتاب در مورد دایره المعارف امریکانا آمده است: "دائرة المعارف امریکانا قدیمی ترین دائرة المعارف انگلیسی زبان جهان به شمار می رود، و طبعن به لحاظ این قدمت از اعتبار و اشتهار ویژه ای در میان دائرة المعارف های عمومی جهان برخوردار است... اگرچه چاپ اول آن، 13 جلد بود ولی امروزه تا مرز 30 جلد رسیده است که حاوی 45000 مقاله می باشد... در این ترجمه از لوح فشرده (CD) آخرین ویرایش دائرة المعارف امریکانا در سال 1998 استفاده شد، و مقالات این کتاب از آن استخراج گردید."

در یادداشت بعدی، مطلب «سوریه در دایره المعارف امریکانا» را بخوانید.

دیگر بایگانی ها

/ 0 نظر / 9 بازدید