هان تا سررشته خود گم نکنی...

سلام. این یادداشت را برای معاونت امور فرهنگی و فوق برنامه ی دانشگاه صنعتی اصفهان نوشتم. قرار شده در نشریه ای چاپ کنند.شاید هم تا کنون چاپ کرده باشند! نمی دانم. در هر صورت وقتی دیدم وبلاگی راه افتاده است با نام «موج وبلاگی چهارده خرداد» و وقتی یادم افتاد به خاطر امتحانات پایان ترم، هیچ بعید نیست که چهارده خرداد فرصت نکنم یادداشت را قرار دهم، تصمیم گرفتم همین حالا، قرار دهمش این جا. و نکته ای را هم در آخر بگویم: من این یادداشت را به دعوت کسی ننوشتم. فقط وقتی نوشتم که «مرا به نام کوچکم صدا بزن» را خواندم.


دقیقش را اگر بخواهی، می شود دو ماه بعد. دو ماه بعدِ غصه های مردم از مرگ بزرگ ترین رهبر مذهبی- سیاسی جهان. من در غربت و بهت بعد امام به دنیا آمدم. و اطرافیانم آن قدر مبهوت او بودند، که نام «روح الله» را برایم برگزیدند. روح الله همه را تحت تاثیر قرار داده بود.
راستش را بخواهی، من نمی دانستم او که بوده است. او برای من کسی بود میان ابرها، دست نیافتنی. دور. خیلی دور. و وقتی 10 سال بعد از مرگش، مراسم یک صدمین سال تولدش را برگزار کردند، من هم مبهوت شدم. چگونه پیرمردی 80 ساله انقلابی به آن عظمت را ایجاد کرد؟ چگونه در نودمین سال زندگی اش، تصمیم هایی به آن بزرگی گرفت؟
**
سایتی هست که به شکل جذابی می گوید در سال تولد شما چه اتفاق هایی افتاده است. وقتی سال تولد ما را – سال وفات امام- وارد کنید، در میان پرفروش ترین فیلم سال و بهترین بازیگر و فلان اتفاق دیگر، یک خبر عجیب هم به چشم می خورد. «این سال سالی است که آیت الله خمینی، 3 میلیون دلار برای سر سلمان رشدی جایزه گذاشت.» کسی که کمی تحقیق کرده باشد، می داند امام فتوای ارتداد رشدی را صادر کرد نه جایزه برای سر او، ولی در حالت طبیعی، من و هم سن و سال هایم به فکر می افتیم: امام برای سر کسی جایزه گذاشته بود؟
رضای امیرخانی در «نشت نشا» می گوید که در یکی از سایت های انگلیسی، مسابقه ای گذاشته بودند که «علت اصلی انقلاب اسلامی چه بود؟» و در میان گزینه هایی چون مشکلات اقتصادی و...، یک گزینه ی جالب هم هست: «دیدن عکس امام خمینی در ماه». و جالب تر این که جواب این پرسش همین گزینه است. شایعه ای که همان سال 57 روزنامه ها تکذیبش را چاپ کردند. مردم، عکس امام را در ماه دیدند و انقلاب کردند!
این دو مسئله، شاید کمی عجیب به نظر برسد، اما کافیست چند سال دیگر بگذرد و ...
**
کافیست چند سال دیگر بگذرد و سیاستمداران ما، اهل فرهنگ ما، بزرگ ترهای ما، به دعواهای مسخره شان سر امام ادامه بدهند. کافیست دعواهای کش دار «چه کسی بر اساس آرمان های امام (ره) عمل می کند؟» باز هم ادامه یابد، آن وقت نسل سوم و چهارم انقلاب، نه فقط آرمان های امام را که خود امام را هم فراموش می کنند. وقتی دشمنان امام و انقلاب، روی همین مسائل به ظاهر کوچک سرمایه گذاری کنند، و انقلابیون ما، به فکر جر و بحث های سیاسی شان باشند، ... امام باز هم بزرگ خواهد ماند؟
**
امام هیچ گاه با فکر من و کوچک نمی شود. امام همان مرد بزرگی است که از خارج شدن سفرای کشورهای اروپایی دل نگران نشد. همان که بر روی حکم ارتداد سلمان رشدی، تاکید کرد. امام همان بزرگی است که وقتی صلاح دید، «حاصل عمر خود» را کنار گذاشت. همان که شجاعانه نظریه ی ولایت فقیه را مطرح کرد و همان که شجاعانه مقابل ابرقدرت منطقه ایستاد. اما در کنار همه ی این ها، او همان است که گفت: «اگر مصلحت نظام و اسلام سکوت است، دردمندانه سکوت کنید که اجر سکوت برای پیشبرد اهداف نظام و اسلام به مراتب بیش تر از دفاع از اتهام وابستگی است.»
**
امام را با صد تا دروغ هم نمی توان کوچک کرد. فقط مشکل این است که اگر او را فراموش کنیم، جوان های بسیار و نسل های فراوانی را محروم کرده ایم از یک بزرگ. فلان سیاستمدار، کوچک تر از آن است که بخواهد با چهار تا کلمه، امام بزرگ ما را کوچک کند. اما حیف است آن فکر عظیم که میان هیاهوی ما گم شود.
**
فرقی نمی کند کدام گروه، کدام دسته، کدام حزب، این روزها، همه شان امام را درشت می نویسند. درست نمی نویسند.

بعد از نوشت: در این متن به قاعده ی یک «و» اشتباه کردم. که گرچه به اصل مطلب و نتیجه ی آن لطمه ای نمی زند، اما باز دلیل نمی شود که من مرتکب چنین اشتباه تاریخی ای شوم. ماجرا این است که من گمان می کردم خروج سفرای اروپایی از ایران برای تحت فشار قرار دادن ایران در ماجرای سلمان رشدی بوده است اما یکی از دوستان تذکر داد که نه! این اقدام در ماجرایدادگاه میکونوس بوده است.

/ 3 نظر / 4 بازدید
حرف ما

دومين شماره مجله اينترنتي حرف ما روز هفتم خرداد منتشر شد.اين شماره از «حرف ما» با موضوع «حقوق بشر» انتشار يافته است.مجله «حرف ما» در شماره هاي مختلف خود به بررسي ريشه اي موضوعات رايج در در بين دانشگاهيان و حوزويان مي پردازد. برای مشاهده سایت به آدرس http://www.harfema.com مراجعه کنید. حمايت از حرف ما http://harfema.com/?page_id=450

فاطمه كيا

روح الله يا اميرحسين؟