Everybody wants to be boss

-- برای راهپیمایی روز قدس --

«همه می خواهند رئیس باشند.»

این تیتری است که «اوریانا فالاچی» برای مصاحبه اش با «مهدی بازرگان» انتخاب کرده است. ماجرا این است که بازرگان می گوید او نخست وزیر شده ولی مدام در کارهای مربوط به دولت، دخالت می شود: «از من بپرسید امروزه چه کسی در ایران حکومت می کند و اگر به شما بگویم که من حکومت می کنم درست نیست، اگر بگویم که امام خمینی به تنهایی حکومت می کند، این هم صحیح نیست. اگر بگویم که گروهی از مردم حکومت می کنند، این هم جواب روشن و واضحی نیست...» [گفت و گوهای اوریانا فالاچی، ترجمه ی غلامرضا امامی، نشر افق، 1384- ص 26]

جمعه که به «راهپیمایی روز قدس» رفتم، این جمله در ذهنم تکرار می شد! معلوم نبود کی به کی است. چه کسی مسئول چه کاری است. از انواع لباس های فرم تا انواع لباس شخصی های بی سیم به دست. الان چه کسی مسئول نظم دهی به مردم است؟ چه کسی مسئول تامین امنیت راهپیمایی است؟ اگر کسی به صرف داشتن یک بی سیم جلوی فردی را بگیرد یا حتا فردی را دستگیر کند یا خیابانی را ببندد یا... چه کسی می تواند بگوید: «چرا؟»

نکته این جاست که تحمل چنین فضایی در ابتدای انقلاب که همه یا بسیاری از ارکان نظام قبلی در حال عوض شدن بود، آسان بوده است احتمالن اما امروز که دیگر باید جایگاه ها معلوم باشد، چرا؟

فکر نمی کنیم زمانی که همه می خواستند و می توانستند رئیس باشند، تمام شده است؟ فکر نمی کنیم دیگر زمان «قانون مداری» رسیده است؟

من هم (احتمالن مثل خیلی های دیگر) معتقدم «قانون بد بهتر است از بی قانونی.»

پی نوشت: چند شب پیش، سوار ماشین بودم و وارد خیابانی شدم و دیدم دوباره یک پایگاه بسیج، «ایست بازرسی» گذاشته است و دو تا جوان که هنوز موی صورت شان در نیامده، توی تک تک ماشین ها را نگاه می کنند تا اگر مورد مشکوکی بود، ماشین کنار بزند و آن ها «بدون داشتن مجوز قانونی» داخل ماشین را بگردند و کسی هم نتواند اعتراض کند که اگر بکند، حداقلش این است که چند ساعتی باید در آن پایگاه بسیج، علاف شود تا مشخص شود سوء نیتی نداشته است! من این کار را «قدرت نمایی غیر قانونی» می نامم. پیش از این در مورد این گونه بازرسی ها نوشته ام.

دیگر مطالب وبلاگ در مورد اوریانا فالاچی


بعد از نوشت: این مطلب در ستون «آزاد اندیشی» سایت «سلمان فارسی» لینک شد.

/ 0 نظر / 9 بازدید