نظارت بر آستان قدس؟ (ماجرای فیلم سحر ریحانی)

1

«میترا فردوسی» خبرنگار گروه فرهنگ و هنر «پایگاه خبری قانون»، 21 مرداد 1391 مصاحبه‌ای تلفنی با «سحر ریحانی» کرد. (مصاحبه ای که علاوه بر سایت هایی چون «عصر ایران» و «فرارو» که با ذکر منبع به نقل آن پرداختند، «رجانیوز» هم آن را به نقل از «یکی از سایت های خبری» در سایت خود قرار داد)

سحر ریحانی ، شاهرخ نورمحمدی در فیلم در شب عروسی(۱۳۸۷)

[سحر ریحانی و شاهرخ نورمحمدی در فیلم در شب عروسی(۱۳۸۷)- منبع عکس: سایت سینمایی سوره]

در این مصاحبه، سحر ریحانی خبر از ساخت فیلمی 700 دقیقه ای به سفارش «آستان قدس رضوی» با نام «زلال بی انتها» داده بود. فیلمی که ریحانی گفت «یک میلیارد و پانصد میلیون تومان» خرج داشته است و همه ی هزینه ها را آستان قدس «تقبل کرده است.»

اما آن چه موجب جنجال های بعدی شد، برخی صحبت های ریحانی در این مصاحبه بود. اولین نکته این که او گفته بود «من اصلا آدمی مذهبی نیستم. یکی هستم مثل خود شما». دومین نکته داستانی بود که او از چگونگی آشنایی با «حاج آقای طبسی» (نمی‌دانم منظور «عباس واعظ طبسی» است (که به عنوان «مقام منیع تولیت عظمای آستان قدس رضوی» بالاترین مقام در این مجموعه است) یا «مصطفا واعظ طبسی» (که احتمالن این سایت اختصاصی اوست) که «رئیس دفتر تولیت» است. البته در ادامه، سحر ریحانی، سخن از «مصطفا واعظ طبسی» به میان می آورد که نشان می دهد احتمالن منظور او، دومین نفر بوده است) تعریف کرده است:

««من دانشجوی صنعتی شریف هستم و چهار سال متوالی در المپیاد ریاضی برنده شدم. سال گذشه که برای مسابقه به کره رفته بودیم حاج آقای طبسی هم در مراسم تجلیل حضور داشتند. یک روز حرف رسید به این که خواسته‌های من چیست. من گفتم حاج آقا من خیلی دوست دارم در ایران دفتر تولید داشته باشم که از نظر بودجه و حمایت‌ها در سطح عالی باشد و حرف اول را بزند. گفتم، حاج آقا دوست دارم آدم پولداری باشم. البته این فقط برای من آرزو بود چون می‌دانستم به قد و قواره من این حرف‌ها نمی‌خورد. ایشان ولی گفتند ایده خوبی داری ولی باید پله پله شروع کنی، اما من گفتم که نمی‌توانم یواش یواش کار کنم و کمال‌گرا هستم و اگر ساپورت مالی و قانونی پشت دفتر تولید نباشد زمین می‌خورم. بعد از این حرف بود که حاج آقا پیشنهاد داد که به رغم این که حرفه‌ای نیستم، به خاطر جایزه‌ای که در ریاضی دریافت کردم و البته این که آن را به آقا امام رضا (ع) اهدا کرده‌ام در آستان شروع به کار کنم. این شد که کم‌کم فعالیت‌های ما شروع شد. ایشان خوششان آمد و یک‌دفعه وارد مرکزیت آستان شدم و اینقدر این کارهایی که انجام دادیم خوب شده که خودم باورم نمی‌شود.»»

[آیت الله عباس واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی- منبع عکس و گزارشی در مورد واعظ طبسی: روزنامه ی آنلاین با هم]

البته سحر ریحانی دو  روز بعد (23 مرداد) خبر «دریافت مبلغ میلیاردی پروژه مذکور توسط اینجانب» را «به شدت» تکذیب کرد و اعلام کرد این قرارداد «بر اساس پائین ترین رقم پیشنهادی به اینجانب» بسته شده است. او همچنین در مورد مذهبی بودن خود نوشت: «بنده به هیچ عنوان نگفته ام که مسلمان نیستم و اعتقادی به اسلام ندارم.»

خبرگزاری فارس روز بعد (24 مرداد) در گزارشی با بیان این که « آن چه برای خبرگزاری فارس بیش از موارد دیگر جلب توجه کرد، اختصاص بودجه ی میلیاردی به فردی بود که نه تجربه‌ی تهیه‌کنندگی داشته و نه جزو هنرپیشه‌های حرفه‌ای سینما و تلویزیون محسوب می‌شود.» نوشت: دفتر واعظ طبسی بعد از دو روز پیگیری به ما گفت که «آقای طبسی با شما مصاحبه ای ندارند». قائم مقام تولیت آستان قدس و مدیر کل روابط عمومی این مجموعه هم هر کدام به علتی در این باره پاسخگو نبوده اند.

فارس گفته است چه موارد مطرح شده در این مصاحبه، مورد تایید آستان قدس باشد و چه مورد تایید نباشد، در هر صورت، سکوت در این باره معنایی ندارد.

2

اما بعد از پخش مصاحبه ی سحر ریحانی، افراد مختلفی به اقدام آستان قدس اعتراض کردند.

«سعید ساداتی» در «بولتن نیوز» پرسید: «به راستی مسئولان محترم آستان قدس چرا باید یک و نیم میلیارد تومان را به جیب کسی بریزند که به گفته ی خودش، هیچ رابطه ای با مذهب ندارد و خود را مذهبی نمی داند؟!»

«هادی فیروزمندی» در سایت «تریبون مستضعفین»، این اتفاق را «شلختگی در مدیریت فرهنگی» دانست. (در این متن، بخش هایی از مطلب سعید ساداتی عینن و بدون نقل منبع ذکر شده است)*

«محمد سرشار» با بولد کردن بخش هایی از مصاحبه از جمله جایی که سحر ریحانی گفته بود آرزوی «آدم پولداری شدن» داشته است، نوشت: «با تشکر از آقای واعظ طبسی به خاطر توجه ویژه به آرزوهای نخبگان»

«احمد عمویی» نوشت: «واقعا نباید یک اقدام اساسی در قبال آستان قدس کرد[؟] نه به این خاطر بلکه اصلا این نهاد خود را پاسخگو نمی داند.»

«محسن مهدیان» نیز پرسید: «با نذورات مردمی که با عشق از درآمد بخور و نمیرشان پول توی ضریح امام رضا می‌اندازند، چه می‌کنند؟»

3

28 تیر 1391 هم «وحید یامین پور» در یادداشتی با نام «راه قدس از مشهد می گذرد!» از برخورد «تند و عجیب» یکی از مدیرهای آستان قدس برای دادن مجوز فیلمبرداری در حرم برای مستندی که در حال ساخت آن هستند خبر داد.

یامین پور نوشت: آن مدیر «چند تا دری وری نثار بنده کرده» و احتمال داده که «عصبانیت» او به خاطر پخش «بخشی از دادگاه فساد اقتصادی یک آقازاده ی مرتبط با سیستم یادشده» در برنامه ی «دیروز، امروز، فردا» بوده است.

4

- چه کسی بر چگونگی خرج درآمدهای آستان قدس رضوی، نظارت می کند؟

- آیا امکان تحقیق و تفحص در این مجموعه از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی وجود ندارد؟

---

*[بعد از نوشت: توضیح هادی فیروزمندی در مورد نقل بخشی از متن بولتن نیوز: از آن متن فقط یک جمله ی سوالی اش را گرفتم چون سوال من هم بود.]

بعد از نوشت 2:

- این مطلب در ستون «سایر رسانه ها»ی سایت «رجانیوز» لینک شد. (با نام درست! که باید از آن ها تقدیر و تشکر کنم)

- این مطلب در ستون «آزاد اندیشی» سایت «سلمان فارسی» لینک شد. (البته نام وبلاگ به اشتباه «دیوانه» نوشته شده است)

بعد از نوشت 3 (1 شهریور 1391):

28 مرداد ماه 1391 «سید جلال حسینی»، معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی در جوابیه ای به رسانه ها نوشت که قرارداد خانم ریحانی «در قالب 10 اثر 25 دقیقه‌ای به مدت کلی 250 دقیقه و به مبلغ 500 میلیون تومان» بسته شده است. او در ادامه از رسانه ها خواسته است که «همواره جایگاه رفیع معنوی و قداست ملکوتی این آستان مقدس را در نظر داشته باشند و از درج مطالب حاشیه‌ای که احتمالاً سبب تشویش اذهان عمومی نسبت به این مجموعه مذهبی می‌شود، پرهیز» کنند.

رجانیوز، جوابیه ی حسینی را «توجیهات عجیب آستان قدس» نامید و نوشت: «این رقم چند برابر مبلغی‌ست که در سازمان‌ها و موسسات مختلف به با کیفیت‌ترین مستندهای ایران پرداخت می‌شود.» این سایت در ادامه آورد: «انتقاد از سیاست‌های فرهنگی آستان قدس نه‌تنها هیچ ربطی به جایگاه ملکوتی امام هشتم(ع) ندارد بلکه دقیقا مبتنی بر شان نظارتی رسانه‌هاست.»

سایت الف نیز با طرح این سوال که «نقش آقای مصطفی واعظ طبسی در عقد این قرارداد چه بوده است؟ اصولاً آیا سفر ایشان به کشور کره با هزینه شخصی بوده یا سرگرم مأموریتی برای آستان قدس در کشور کره بوده اند؟» ادامه داد: «ز مسؤولان آستان قدس رضوی درخواست می شود برای توجیه عملکرد خود از حضرت امام رضا (علیه‌السلام) مایه نگذارند.»

/ 10 نظر / 16 بازدید
محمد

استان قدس جز مجموعه رهبری است و هیچ کس حق بررسی انم را ندارد مثل بقیه موارد تحت نظر رهبر

احسان

آیت ا... "عباس واعظ طبسی"!!!! بیسواد مصطفی دیگه کیه؟؟؟[وحشتناک]

احسان

با این که به هبچ عنوان تحلیلت رو قبول ندارم, ولی در مورد کامنت قبلی چون خیلی مودب برخورد کردی, خیلی شرمنده شدم! عذرخواهم...[قلب]

عبدالله مومن

اين آستان قدس هم براي خودش امپراتوري اي شده است كه هيچ كس نمي تواند در مقابل آن . عرض اندامي كند و هر كاري هم كه بخواهد انجام مي دهد. نمونه اش . تملك زمينها و املاك مردم در اطراف حرم به زور و به قيمت ناچيز و فروش آن به هر قيمتي كه بخواهد !!!

آستان قدس به جای اینگونه هزینه های غیر منطقی ،برای رفای حال زایران ومجاورانی که در زیرآقتاب شدید تابستان در صحن های بارگاه ملکوتی نماز جمغه می خوانند سایبان بسازند

آرش

تا یک حکومت مردم سالار پاسخگو در ایران ایجاد نشود متاسفانه از این سه هزار ملیاردها و قراردادهای ... بسیار خواهیم داشت این حکومت ...

محسن

آی اهل العالم در آستان قدس امام رضا (ع) از همه غریب تر است. در مورد توهین هایی که به نظام کردید واقعا برایتان متاسفم چون آستان قدس همانطور که دوستی گفتند امپراطوری مستقل است.اما اینکه به آیت ا... طبسی توهین کنید باز واقعا شرم آور است چون خود حاج آقا در امورات دخالت نمی کنند و مصطفی طبسی همه کاره آستان قدس است که متاسفانه کمی موجه تر از ناصر طبسی است و نه بیشتر.

نرگس

متاسفم که توی خیلی از مسائل قدرت تحلیل ندارم. راستش من اصلا نمی‌توانم نشخیص بدم که کی راست می‌گه کی دروغ می‌گه، کی داره کار درست انجام میده، کی منافع خودش رو در نظر داره، کی داره برای خدا کار می‌کنه... یکی بهم گفت این از نشونه‌های آخرالزمانه که تشخیص حق از باطل خیلی دشوار میشه.

نرگس

سلام. حق با شماست، اتفاقا خواستم بنویسم شاید به این پست مربوط نباشه اما این چیزا یهو تو ذهنم اومد. که یادم رفت بنویسم!

لادن

سلام من یکی از کارمندهای قدیم آستان قدسم.خوشحال شدم که این جریان سحر خانم تو خبرگزاری ها پیچید.مدیر من که بسیار ادم نزدیکی به مصطفی میشد انقدر گند زدو پول خردو دختر بازی کرد که مجبور شدن بندازنش بیرون.حالا شده یکی از مدیران ارشد صداو سیما...این هم از عدالت