وقتی می گویی قضاوت نکن، داری قضاوت می کنی!

سلام.

اخیرن عکسی از گلشیفته فراهانی منتشر شده که بالا تنه ی برهنه ی او را نشان می دهد. [خبر باشگاه خبرنگاران جوان] این عکس را پیوست «مادام فیگارو»ی روزنامه ی «فیگارو»ی فرانسه در کنار عکس چهار زن و دو مرد بازیگر دیگر (با همین شکل: یعنی عکس نیمه برهنه) منتشر کرده است. آن طور که من فهمیدم این افراد در واقع، کسانی هستند که امید بردن جایزه ی «سزار» (جایزه ی سینمای ملی فرانسه) محسوب می شوند. در توضیحات فیگارو در مورد عکس فراهانی این گونه آمده است:

«گلشیفته فراهانی، 29 ساله، کاندید برای فیلم «اگه بمیری، می کشمت» (If you die, I kill you : Si tu meurs, je te tue) به کارگردانی هینر سلیم (Hiner Saleem).

این هنرپیشه ی زن ایرانی که برای نداشتن حجاب در مراسم فرش قرمز هالیوود، در کشور خودش در لیست سیاه قرار گرفته است، اکنون در پاریس در تبعید به سر می برد. امسال او در فیلم «درست مانند یک زن» (Just Like a Woman) ساخته ی رشید بوچارب (Rashid Bouchareb) در کنار سییِنا میلر (Sienna Miller) و در «سنگ صبور» ساخته ی کارگردان افغانی، عتیق رحیمی دیده خواهد شد.» و البته این خط که نفهمیدم:

«Golshifteh porte une bague Liens, en céramique noire et diamants, Chaumet»

---

حالا غرض از نقل این مطالب چه بود؟ این نوشته منتشر شده و به اندازه ی کافی در صفحات اینترنتی فارسی به آن پرداخته شده است. اما نکته ی جالب این جاست که بعضی ها فحش داده اند و گفته اند چه وضعی است و یک عده ای هم گفته اند آقا مربوط به خودش است. به ما چه! قصد و غرض من هم از پرداختن به این اتفاق، همین حرف عده‌ی دوم است. بعضی از حرف هایی که این عده گفته اند، این هاست:

- آقا کار گلشیفته فراهانی خوب یا بد... به من و شما چه ربطی داره هر کدوم حالا صاحب نظر شدیم؟! آقا کی صلاحیت ما رو تایید کرده واسه قضاوت در این باره؟! بابا خجالت بکشید! یکی می گه خوب بود، یکی می گه بد بود، یکی می گه الان وقتش نبود! با این راهی‌ که جامعه ایرانی می رود دموکراسی خواب و خیالی بیش نیست.

- واقعیت‌های جامعه «عریان» تر از تن توست. کسانی که نمی‌خواهند ببینند، عریانی تن تو را نیز «پوششی» می‌کنند برای سرکوب واقعیت‌ها. بی جا شکفته شدی گل‌شیفته.

- یاد بگیریم احترام بگذاریم به هر کسی با هر اعتقادی، چه فردی که با اختیار خودش چادر به سر کرده و چه کسی که به اختیار خودش هر جوری می خواد لباس می پوشه و اعتقاد داره...

تا جایی که بنده اطلاع دارم به این جور رفتار می گویند «پلورالیسم». الان هم قصد ندارم در مورد درستی یا نادرستی این «ایسم» معروف حرف بزنم. (حقیقتش آن قدرها هم از چند و چونش خبر ندارم) فقط می خواهم این را بگویم که آن کسانی که می گویند «او هر جور دوست داشته باشد رفتار می کند، قضاوت نکنید!» توجه دارند که با این حرفشان، دارند حرف خودشان را نقض می کنند؟! اصلن قبول. هرکس هر طور دوست داشته باشد رفتار می کند. منِ نوعی هم دوست دارم این طوری رفتار کنم که بگویم «گلشیفته فراهانی خیلی بی جا کرده.» چرا باید من را محکوم کنید و مثلن به من بگویید متحجر؟! مگر نه این که نباید قضاوت کنید و باید اجازه بدهید من هر طور دوست دارم رفتار کنم؟

جالب این جاست که ما حق اظهار نظر در هر زمینه ای را داریم الا عریانی خانم فراهانی! مثلن می توانیم در مورد اقتصاد، سیاست، فرهنگ، هنر، دین و... نظر بدهیم و اصلن هم اهمیتی ندارد که «کی صلاحیت ما رو تایید کرده واسه قضاوت در این باره»! اما وقتی می خواهیم در این باره حرف بزنیم...

شده است قضیه ی آن بنده خدایی که گفته بود: «در ارائه ی یک نظریه، محیط زندگی بر روی نظریه دهنده تاثیر آشکار و به سزایی می گذارد و برای همین نمی توان یک نظریه را تعمیم داد.» اما حرف سر این است که همین جمله، خود یک نظریه است، پس اگر این نظریه را بپذیریم یعنی پذیرفته ایم که همین جمله هم تحت تاثیر محیط زندگی نظریه دهنده اش بوده است و قابل تعمیم نیست و...

همین! می خواستم بگویم دوستان اگر از این به بعد خواستند نظریه بدهند، سعی کنند نظریه شان، خودش را زیر سوال نبرد!

 

پی نوشت بی ربط: وقتی به صفحه ی انگلیسی گلشیفته فراهانی در ویکی پدیای انگلیسی رفتم، صفحه غیر فعال بود و نوشته بود: «For over a decade, we have spent millions of hours building the largest encyclopedia in human history. Right now, the U.S. Congress is considering legislation that could fatally damage the free and open Internet. For 24 hours, to raise awareness, we are blacking out Wikipedia» همین جوری! گفتم که بدانید!

/ 6 نظر / 5 بازدید
اميد(هنر هفتم)

همون استاتوسی که تو فیس بوکم دادم...هنوز اعتقاد دارم بهش... ملت ما مشکل جنسی دارن :)) بذار حالا یه چیزی این وسط تعریف کنم...ربط زیادی نداره اما به جمله ی خودم ربط داره. یادمه یه بار رفته بودم خونه مادربزرگم...سال 86 یا 85 بود یادم نیست...تابستون بود داشت برنامه کوله پشتی پخش میشد(یعنی قرار بود پخش بشه من کنترل تی وی رو گرفتم که عوض کنم)...مادرم گفت برای چی میخوای کانالو عوض کنی...گفتم "شبکه 3 کوله پشتی داره"...مادربزرگم پرسید کوله پشتی چیه؟ گفتم یه برنامه ست که فرزاد حسنی اجرا میکنه خیلی خوبه و فلان... خلاصه گذشت و برنامه شروع شد...مادربزرگم همون اولای برنامه پرسید حالا این فرزاد حسنی کی هست؟ چند ثانیه گذشت دوربین زوم شد روی حسنی...منم نشون مادربزرگم دادم گفتم "اینه".... مادربزرگم گفت...اهههه اینه؟ چرا ابروهاشو برداشته !!:)))))))) منو میگی!! کف کرده بودم....!! به جان خودم تا اوون روز نمیدونستم فرزاد ابرو برداشته و این کار در عرف زشته ! حالا ربطش به این عکس گلشیفته اینه که مردم ما اصولا اول ظاهر رو میبینن و همون میشه مبنای قضاوت! (مادر خوده من به خاطر ابرو برداشتن حسنی ازش خوشش

اميد(هنر هفتم)

به هر حال هرکسی یه نظری داره...اما مطمئنم این عکس به پروژه ی خراب کردن اصغر فرهادی توسط رسانه های حکومتی خیلی کمک میکنه و همچنین اینکه....این جمله ات خیلی قشنگه امیر((یاد بگیریم احترام بگذاریم به هر کسی با هر اعتقادی، چه فردی که با اختیار خودش چادر به سر کرده و چه کسی که به اختیار خودش هر جوری می خواد لباس می پوشه و اعتقاد داره...)) اما ما همچنان آدم...........نخواهیم شد.

مهدی صالح پور

ویکیپدیا، دانشنامه اینترنتی چند زبانه، امروز (چهارشنبه ۱۸ ژانویه) به مدت ۲۴ ساعت، سایت انگلیسی خود راتعطیل کرده است. این کار، در مخالفت با دو طرح مبارزه با تکثیر غیر مجاز محصولات دیجیتالی انجام گرفته که در حال حاضر در کنگره و مجلس نمایندگان آمریکا در دست بررسی است.

م.رجبی

همون جور که قول داده بودم، نظرم رو مفصل نوشتم. چون زیاد شد، گذاشتم توی وبلاگ.