آیا کتاب شرح اسم (زندگی رهبر انقلاب) سانسور شده است؟

جمع آوری کتاب از نمایشگاه کتاب تهران، ویراست جدید کتاب، اعتراض دفتر رهبری، مواردی که نباید در کتاب می آمد، 300 صفحه از کتاب کم شده است... آیا کتاب «شرح اسم» (زندگی نامه ی آیت الله سید علی حسینی خامنه ای) سانسور شده است؟

در مطلب زیر، به نشانه های مختلفی که در مورد سانسور وجود دارد اشاره می کنم و هریک را جداگانه بررسی می کنم. گفتنی است منبع من برای این بررسی ها، گزارش ها و مطلب های منتشر شده در سایت های مختلف و ویراست جدید کتاب «شرح اسم» است که در دست دارم.


نشانه ی اول: جمع آوری کتاب از نمایشگاه کتاب تهران، اطلاعیه ی دفتر رهبری

13 اردی بهشت 1391، «مشرق نیوز» خبر از انتشار و فروش کتاب 766 صفحه ای «شرح اسم» در نمایشگاه کتاب تهران داد.

[جلد کتاب «شرح اسم»- منبع عکس: مشرق نیوز]

14 اردی بهشت ماه (پنج شنبه) خبرگزاری فارس، مهم ترین خبر روز اولِ نمایشگاه کتاب را عرضه ی کتاب شرح اسم دانست و نوشت: «غرفه‌داران به متقاضیان وعده ی روز شنبه را برای عرضه کتاب می‌دادند.» (این گزارش در سایت فارس پیدا نشد)

اما خبرگزاری مهر در گزارش خود در همان روز، آورده است که «بعدازظهر این کتاب در نمایشگاه عرضه نشد.» این خبرگزاری علت این اتفاق را خودداری ناشر از عرضه ی کتاب جهت «بررسی های بیش تر» اعلام کرد.

مشرق نیز در گزارشی که 22 اردی بهشت ماه منتشر کرد، در مورد علت جمع آوری کتاب نوشت: «مسئولان غرفه ی موسسه ی مطالعات و پژوهش های سیاسی که به صراحت نمی گفتند اما جسته و گریخته فهمیدیم که گویا مؤسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی (دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری) از انتشار کتاب خبردار شده و گفته چرا کتاب را بدون اطلاع ما منتشر کردید. فعلن دست نگهدارید تا ما آن را بررسی کنیم.»

سایت «موسسه ی جهادی» در گزارش خود از نمایشگاه کتاب که تاریخ 27 خرداد 1391 خورده است، آورده است که شرح اسم «پس از روز اول نمایشگاه، عرضه نمی‌شد.»

24 اردی بهشت 1391، «دفتر حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب»، در اطلاعیه ای «ضمن سپاس فراوان از نویسنده‌ی متعهد و توانا و نیز ناشر کتاب» اعلام کرد که این کتاب «بر اساس بررسی‌های کارشناسانه‌ی متعدد به دلیل وجود اغلاط مختلف تاریخی و غیر تاریخی موفق به دریافت مجوز نشر از این مؤسسه نگردید.» و ناشر را متعهد به برطرف کردن این اشکال ها دانست.

31 اردی بهشت ماه 1391، «سید محمد حسینی» وزیر فرهنگ، اعلام کرد که معمولن کتاب های مربوط به رهبری، به «موسسه ای که مربوط به مقام معظم رهبری است» ارسال می شوند و در مورد این کتاب «قرار بر آن شد که ما مانع توزیع آن شویم» تا اصلاحات روی آن انجام شود.

 اما 23 خرداد 1391، «هدایت الله بهبودی» نویسنده ی کتاب در گفتگو با فارس، در پاسخ به این که وزیر ارشاد گفته اصلاحات در حال انجام است، گفت: « آن طور که وزیر گفته نبوده و مورد مهمی پیش نیامده بود.» او در مورد توقیف کتاب هم گفت: «اصلا توقیفی در کار نبوده است که الان از توقیف دربیاید.» و اعلام کرد اشکالات تاریخی کتاب رفع شده است.

[هدایت الله بهبودی، نویسنده ی کتاب شرح اسم- منبع عکس: سایت سازمان تبلیغات اسلامی- عکس بزرگ تر از نویسنده در سایت سوره مهر]

در 14 مرداد 1391، دفتر حفظ و نشر آثار رهبری در نامه ای به مدیر کل «امور کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی» با اشاره به درخواست ناشر کتاب برای دریافت مجوز، اعلام کرد: «نظر به اهمیت اصلاح اغلاط تاریخی، صرفن اغلاط و نکات لفظی تاریخی (240 نکته) به ناشر اطلاع داده شد.» این دفتر همچنین از ابلاغی برای «اغلاط محتوایی از قبیل تحلیل ها و برداشت ها» خودداری کرده و گفت بررسی این نوع اشکال ها را به «جامعه ی علمی و تحقیقی» کشور واگذار می کند. در پایان این نامه، با توجه به رفع اشکال های وارد شده، نشر این کتاب بی اشکال دانسته شد.

نتیجه: از گزارشی که در بالا در مورد مراحل جمع آوری کتاب، مطرح شده است، گرچه می توان به سانسور کتاب، «مشکوک» شد اما با قاطعیت نمی توان چنین نظری داد.


نشانه ی دوم: اشکال هایی که سایت جهادی به چاپ اول کتاب وارد کرد

 اما اشکال های وارد شده بر کتاب، که باعث جمع آوری آن شد چه بودند؟ «بازتاب امروز» در گزارشی به نقل از یک منبع مطلع نوشت: «ایرادات گرفته شده به کتاب، بعضن اشاره به نام نادرست برخی اشخاص یا اماکن است که با توجه به ریزبینی رهبر انقلاب، لازم بوده همه این موارد دقیق و درست منتشر شود.»

 «خزایی»، مدیر موسسه ی مطالعات و پژوهش های سیاسی (ناشر کتاب) نیز در مراسم رونمایی کتاب در 14 مرداد 1391، گفت: «ایرادات وارده به کتاب عمدتا اغلاط تاریخی بود و حتی یک سطر از کتاب نیز از آن کاسته نشد، بلکه مطالب تازه‌تری به آن اضافه شد.»

خزایی فقط به یک مورد از حذف شده ها پرداخت: «در مقابل حذف برخی از آن ها نیز که درباره ی صرف منقبت ایشان بود، مانند خاطره ی آیت الله شبیری زنجانی از مرحوم شیخ عبدالکریم حائری در مورد رفتار مقام معظم رهبری در حوزه علمیه نیز مقاومت نکردیم.» که با توضیح خزایی، نیازی به بررسی آن به عنوان «حذف» نیست! (در نسخه ی جدیدی که من در دست دارم -ویراست جدید- چنین خاطره ای نیامده است)

تنها منبعی که چاپ اول کتاب را بررسی کرده، سایت «موسسه ی جهادی» است که در مطلبی با عنوان «نظر به شرح اسم» به بررسی چاپ اول کتاب پرداخته است. این گزارشی است که مورد استناد سایت های مختلف خبری مخالف نظام قرار گرفت. (برای نمونه: دیگربان، کیهان لندن و بالاترین) به نظر می رسد اگر قرار بود موردی «سانسور» شود از همین موارد اشاره شده ی سایت جهادی بود.

این گزارش که 11 تیر 1391 منتشر شد، به خرید آخرین نسخه ی موجود کتاب که «دکور روی میز» بود در روز 13 اردی بهشت اشاره کرده است و نوشته: «روی آن چاپ شده بود: چاپ ششم»

در ادامه ی گزارش، به نقد محتوایی کتاب پرداخته شده و اشکال هایی بر کتاب وارد شده است. برخی از این اشکال ها، اسنادی است که به اعتقاد نویسنده ی گزارش، نیاز به اجازه گرفتن از آیت الله خامنه ای برای انتشار داشته اند و برخی دیگر اسنادی که انتشارشان مشکل ساز می شود. یک یک بررسی می کنم که آیا این موارد از ویراست جدید کتاب حذف شده اند یا نه:

1- «رأفت و دل‌نازکی نسبت به زنان و کودکان» (صفحه ی 600)

احتمالن، نکته ی مورد اشاره ی این گزارش، بخشی است که آقای خامنه ای در ضمن تعریف خاطره ای در مورد «سیل ایرانشهر» می گوید: «من حساسیت خاصی نسبت به زن ها و بچه ها دارم و به هیچ وجه تاب تحمل مشاهده ی آزار و اذیت زن یا بچه ای ندارم. تاکنون چندین بار به دوستانم گفته ام که من صلاحیت قضاوت بین زن و مرد را ندارم زیرا قطعن به نفع زن داوری می کنم. و نیز تاب دیدن ناراحتی و رنجوری هیچ بچه ای حتا در فیلم ها را ندارم.»

این متن در صفحه ی 599 آمده و حذف نشده است.

2- «تعریف‌های خودستایی گونه در مورد برتری‌های شعری و کلامی خویش» (به عنوان مثال صفحه ی 74)

 در این صفحه، دو مطلب در مورد شعرخوانی آقای خامنه ای آمده است که می تواند مورد استناد این گزارش بوده باشد. مورد اول، جایی است که آقای خامنه ای در مورد شعر خود می گوید «با دید یک نقاد می دیدم که این شعر [شعر خودم] من را راضی نمی کند.» (این البته خودستایی نیست!) این بخش در این صفحه هست و حذف نشده، ضمن آن که متن کامل آن نیز در سایت رهبری، موجود است و نیازی به حذف از کتاب ندارد! [توضیح آن که: در کتاب به اشتباه به بخشی دیگر، استناد شده است.]

اما مطلب بعدی که احتمالن مورد اشاره ی نویسنده ی گزارش است، جایی است که آقای خامنه ای در مورد شعرخوانی در «انجمن ادبی اصفهان (کمال الدین اسماعیل)» سخن می گوید: «اینجا مثل این که... شعر بخوانیم، شعرمان گل می کند.» و نویسنده (هدایت الله بهبودی) ادامه می دهد: «او [آقای خامنه ای] یکی دو غزل از سروده هایش را خواند؛ و گرفت، تا جایی که شور حضار را برانگیخت، دست زدند و تبریک گفتند...»

اگر نویسنده ی گزارش، به جز این منظوری نداشته باشد، باید گفت این بخش هم حذف نشده است. ضمن آن که در بخش های دیگر همین فصل هم، به «قدرت بالای نقادی شعر» در آقای خامنه ای، اشاره شده است.

3- «اعتقاد به استخاره گرفتن، تا جایی که برای یک‌کار دو استخاره‌ی متضاد پیش می‌آید.» (صفحه ی 206)

«آقای خامنه ای دست به استخاره شد و کتاب آسمانی را گشود... استخاره خوباست. آن ها که با ماندنش موافق نبودند... اصرار کردند، دلیل آوردند، و در آخر گفتند برای ماندنت استخاره کردی، برای رفتنت هم استخاره کن! کتاب جاوید را گشود...»

این متن در صفحه ی مورد استناد (206) آمده و حذف نشده است.

4- «نفی هرگونه ارادت خاص به حضرت امام و پیروی از ایشان، در موارد متعدد» (صفحه ی خاصی بیان نشده است)

 در این مورد، گزارش جهادی به صفحه ی خاصی اشاره نکرده است تا بتوان حذف شدن یا نشدن آن را بررسی کرد اما می توان به مواردی اشاره کرد که آقای خامنه ای در بازجویی ها ضمن تاکید بر این که «این جانب آیت الله خمینی را مجتهد مسلم و عادل می دانم» (ص 365) برای مثال می گوید: «اقدامات ایشان [آقای خمینی] کَمَّن و کیفن بر بنده روشن نیست و اصراری هم ندارم در آن باره تحقیق کنم و پس از این هم جنابعالی از اعمال بنده سخن بگویید از عقایدم تفتیش نفرمایید.» (همان صفحه)

یا «کوچک ترین اقدامی علیه مصالح کشور نکرده و هم کوچک ترین قدمی در راه تبلیغ برای آیت الله خمینی برنداشته ام.» (ص 369)

یا «به هر حال بنده ایشان را مجتهد مسلم و عادل می دانم... در مورد کارهایی که منجر به تبعید یا زندان ایشان شد نظر خاصی ندارم و اساسن اطلاعم از آن اقدامات بیش از اطلاع توده ی مردم نیست. به طور اجمال می دانم که آن چه کرده اند بر طبق عقیده ی ایشان بوده و به منظور اخلال گری یا اقدام علیه مصالح کشور و ملت نبوده است.» (ص 372)

یا «بنده عرض کردم که آقایان [آقای خمینی و آقای سید حسن قمی] را مومن و بااخلاص می دانم و معتقدم آن چه کرده اند بر طبق عقیده شان بوده و اما این که من آن کارها را تایید یا رد می کنم لازم است به عرض برسانم ممکن است بعضی را تصویب و تایید و بعضی را تخطئه و رد کنم یا همه را تایید و یا همه را رد، به هر صورت سوال سرکار از عقیده ی این جانب در بازجویی فکر نمی کنم از نظر مقررات کشوری موجه باشد.» (صص 377 و 378)

موارد بیان شده در ویراست جدید کتاب آمده اند. نمی دانم اشاره ی گزارش جهادی به همین موارد بوده یا مواردی دیگر. اما در هر صورت، مواردی که آقای خامنه ای، به «پیروی از امام خمینی» اعتراف نکرده است، در این کتاب آمده و حذف نشده است.

5- «به‌کار بردن لفظ «معظم‌له» برای شاه و اینکه اعلی‌حضرت به بندگی خدا افتخار می‌کنند!» (صفحه ی 282)

«اگر از شخص ریاست معظم دادگاه یا شخص سرکار دادستان سوال شود آیا اعلیحضرت شاه بنده ی خدا هستند یا خیر... بی شک جواب ایشان مثبت خواهد بود. از خود معظم له هم اگر کسی سوال کند جواب همین است؛ بلکه حتا افتخار به بندگی خدا می کنند.»

این متن هم در ویراست جدید کتاب آمده و حذف نشده است.

6- «دادن پیشنهاداتی برای بهتر شدن انقلاب سفید شاه که در صورت تمایل به سمع مقامات برسد!» (صفحه ی 377)

این پیشنهادها نیز در ذیل بازجویی از آقای خامنه ای در صفحه های 375 . 376 آمده است. جایی که آقای خامنه ای ضمن نقد برخی اصول انقلاب سفید به موارد مثبت آن هم اشاره می کند. پس این مورد هم حذف نشده است.

 

از این جا به بعد، نویسنده ی گزارش سایت جهادی، به مواردی اشاره می کند که به زعم او، «اسناد مشکل دار و مشکل ساز» هستند:

7- «داستان نخستین منبر و بیان احکام زنان» (صفحه ی 65)

در صفحه های 53 تا 55، داستان «نخستین منبر» آقای خامنه ای نقل می شود: «به شدت خجالت می کشیدم... نوبت من شد... گفت: آقای خامنه ای بفرمایید... می ترسیدم. نمی دانستم چه می شود. رفتم توی اتاق زن ها.» (ص 54)

نویسنده در ادامه می نویسد: «زن ها به نوجوانی خیره شده بودند که داشت مجمع الفروع را باز می کرد. مسئله ای در باب اعمال مستحبی خواند.» (همان)

آیا در چاپ قبلی کتاب، گفته شده مسئله ای که آقای خامنه ای خوانده در باب احکام زنان بوده است؟ نمی دانم! اما در هر صورت، اصل داستان و نخستین منبر که در جمع زن ها بوده است در ویراست جدید آمده است.

 

8- «استعمال تفکّه‌آمیز سیگار» (صفحه ی 172، 179، 367، 568)

«او [آقای خامنه ای] هم رفت روی مبلی که آن طرف بود نشست و سیگاری گیراند» (ص 172)

«با تمام میل خورد و نوشید و پشت آن سیگاری روشن کرد که حس آرامش و سرزندگی آن لحظه را کامل نمود.» (ص 179)

در صفحه ی 367، روند بازجویی ها شرح داده می شود و مطلبی در مورد سیگار دیده نمی شود.

«[گزارش مامور ویژه ی مراقبت از آقای خامنه ای:] 10:05 شخصی به مشخصات یارو در بازار سرشور مشاهده شد... در حالی که پیپ می کشید و...» (ص 566)

به جز مورد ارجاعی به ص 179 در این موارد هم چیزی از حذف دیده نمی شود. و در کل این «استعمال تفکه آمیز» در ویراست جدید، انکار نشده است.

 

9- «تلاش برای گرفتن شهریه‌ی همه مراجع و شرکت در امتحان سطح پایین آیت‌الله بروجردی برای گرفتن شهریه‌ی ایشان» (صفحه ی 86)

داستان مربوط به این قضیه نیز در صفحه های 86 تا 88 دیده می شود و حذف نشده است.

 

10- «قرض گرفتن زیاد از افراد مختلف و بیان مقروض بودن به همه در جاهای مختلف کتاب» (از جمله صفحه ی 218 و 352)

«روزی نبود که دغدغه ی معاش نداشته باشد. همیشه مقروض بود و اعداد این دیون دائمن اقزایش می یافت.» (ص 218)

«این بار قرض هایش داشت سر به آسمان می زد.» (ص 351)

این موارد هم در ویراست جدید حذف نشده اند.

 

11- «حکایت های بی‌پولی مثل آبگوشت علی‌نقی، صبح بی‌صبحانه و ظهر بی‌ناهار و امثالهم را هم شاید بتوان از نوع اسناد «به شرط اذن» به حساب آورد» (به صفحه ی خاصی اشاره نشده است)

حکایت هایی با عنوان های یادشده در صفحه های 89 تا 92 دیده می شود که همه به فقر آقای خامنه ای اشاره دارند. پس این مورد هم حذف نشده است.

 

12- «نگرانی از واجب شدن غسل و نداشتن پول حمام» (صفحه ی 98)

«آن شب، طلبه ی جوان، با کلنجار این فکر که اگر بخوابد و غسلی بر او واجب شود، پول حمام فردا را از کجا بیاورد، به صبح رساند.» (ص 89)

به نظر می رسد، نویسنده ی گزارش جهادی به اشتباه ارجاع داده است و منظورش همین صفحه بوده که در ویراست جدید آمده و حذف نشده است.

 

13- «عکس معظم‌له بعد از تراشیدن اجباری محاسن مبارک» (صفحه ی 728)

 این عکس در صفحه ی 727 وجود دارد و حذف نشده است.

[تریبون مستضعفین اولین (یا یکی از اولین؟) سایت هایی بود که این تصویر را پس از چاپ اول کتاب، منتشر کرد.]

 نتیجه: در بررسی های بالا، مورد مشخصی که حذف شده باشد، دیده نشد. البته مواردی هست که با احتمال ضعیف، مشکوک به حذف شدن است اما مواردی که به ویژه مورد استناد سایت های مخالف نظام بوده است، در کتاب هست و حذف نشده است.


نشانه ی سوم: تعداد صفحه های کتاب کم شده است

«هوشنگ اسدی» ادعا کرده است که رهبری «با دست مبارک خودشان ۳۰۰ صفحه از کتاب زندگینامه شان را سانسور کرده اند و "شرح اسم" ملوکانه با تشریفاتی در حد قرآن عرضه شده است.»

خبر «مشرق نیوز» که 13 اردی بهشت ماه (در هنگام چاپ اول کتاب) منتشر شده، تعداد صفحه های کتاب را 766 صفحه اعلام کرده است. (البته در یکی از گزارش های مشرق در مورد این کتاب، تعداد صفحه های چاپ اول، 600 صفحه نوشته شده که به نظر می رسد تقریبی محاسبه شده است)

در نسخه ای که من دارم (ویراست جدید)، تعداد صفحه های کتاب 767 صفحه است. (البته کتاب تا 757 شماره گذاری شده ولی با احتساب صفحه های شماره گذاری نشده، شامل اطلاعات کتاب و فهرست مطالب، به عدد 767 می رسیم)

اما از راه دیگری هم می توان به بررسی تعداد صفحه ها پرداخت. در اطلاعات کتاب در سایت «کتابخانه ی ملی»، تعداد صفحه ها 768 صفحه اعلام شده و تاریخ نشر 1391 ذکر شده است. اما در اطلاعات کتابخانه ی ملی که در نسخه ی در دسترس من هست، تعداد صفحه 767 و تاریخ نشر، 1390 بیان شده است.

نتیجه: ادعای اولیه بی ارائه ی سند بوده است، بررسی ها هم نشان می دهد تعداد صفحه ها در نسخه ی اولیه و نسخه ی ویراست جدید با هم تفاوت چندانی ندارند. (نسخه ی جدید، 1 تا 2 صفحه بیش تر است!) بنابر این، این نشانه، قابل اعتنا نیست.


نشانه ی چهارم: توضیح نویسنده (هدایت الله بهبودی) در مورد تغییرهای کتاب

در بخش «یادداشت دوم» در ابتدای ویراست جدید شرح اسم، هدایت الله بهبودی تغییرهای اعمال شده در کتاب را بیان کرده است. تنها مواردی که بویی از «حذف و سانسور می دهد، موارد هشتم و دهم است.

«8- هر چند نویسنده در هنگام استفاده از اسناد به حفظ عرض و آبروی افراد وفادار بود، اما چند نکته نیز به ملاحظه های پیشین اضافه گردید.» (ص 9)

«10- نکته ی گفتنی، تعدیل برخی تعابیر توسط صاحب ترجمه درباره ی خود و تصحیح تعابیر دیگر در مورد استادان خویش بود. ایشان از هر آن چه که نمایانگر بزرگ نمایی خود بود پرهیز دادند و نسبت به کاربرد واژه های مرسوم که نشانگر حفظ شان بزرگان علم بود تاکید ورزیدند.» (همان)

آیا می توان این موارد را نشانه هایی از حذف و سانسور در کتاب دانست؟ نمی دانم! اما به نظر نمی رسد این ها نشانه هایی از حذف شدید و به تعبیری «سانسور» باشند و نهایتن نشانه ای باشند بر اضافه شدن برخی توضیح ها. (در همین مقدمه، از «برخوردهای ایجابی آیت الله خامنه ای که توام با لطف و بزرگواری بود» یاد شده است)

گفتنی است لحن هدایت الله بهبودی در این کتاب، استفاده از ضمایر مفرد برای آقای خامنه ای است. اما در دو جا (تا جایی که من دیدم) در مورد آقای خامنه ای از ضمایر جمع استفاده شده است که با لحن بقیه ی کتاب نمی خواند و به نظر می رسد، «تحمیلی» باشد. یکی در صفحه ی 9 (همان نکته ی 10 که در بالا نقل شد) و دیگری در پاورقی صفحه ی 269 که عبارت «در این جا حضرت آیت الله خامنه ای از تضاد رژیم پهلوی و جمال عبدالناصر استفاده کرده اند» در آن آمده است.

نتیجه: این نشانه هم حداقل «سانسور شدید» را ثابت نمی کند. گرچه نشان دهنده ی تغییرهایی در ویراست جدید کتاب هست.

 

نتیجه ی کلی: بررسی هایی که انجام دادم، به نظرم نشان می داد که حداقل بر اساس شواهد و مدارک موجود، مطلب خاصی از کتاب «شرح اسم» حذف و سانسور نشده است. بررسی و قبول یا عدم قبول استدلال های طرح شده در مطلب من، با خواننده!

---

بعد از نوشت: مطلب بالا در «سایت موسسه ی جهادی» در ستون «آخرین رویدادها» لینک شد. یکی از دوستان این موسسه نیز در تماسی، به بنده و این مطلب، اظهار لطف کرد. از ایشان و همه ی مسئولین محترم موسسه، تشکر می کنم.

بعد از نوشت 2: این مطلب در ستون «آزاد اندیشی» سایت «سلمان فارسی» لینک شد.

/ 2 نظر / 4 بازدید
علی

ممنون از مطلب مفیدت

نرگس

فکر کنم کتاب خوبی شده باشه.