آیا می توان کافه ی اسلامی داشت؟

-توجه: این نوشته ممکن است به فکر کردن با صدای بلند شبیه باشد!-

چند وقت پیش با یکی از دوستانم رفتیم کافه کراسه. (کافه کراسه را بچه های بسیج دانشگاه تهران در ساختمان خود بسیج ساخته اند. ترکیبی است از کتابفروشی و کافه. معمولن آهنگی پخش نمی کنند و نکته ی متمایزش با بقیه ی جاها تفکیک جنسیتی آن است!) خلاصه آن جا بحث کردیم که این کافه نمونه ی یک کافه ی اسلامی است؟ آیا اصلن می شود کافه ی اسلامی داشت؟

آن بحث را همین دیشب به شکل اصولی تر با محمدحسین در میان گذاشتم. (محمد حسین طلبه است، دانشجوی فلسفه علم و با مطالعات فلسفی فراوان) فرض کنید یک شیء برای هدف خاصی ساخته شده باشد، آیا می توان از آن شیء در راستای هدف دیگری استفاده کرد؟

مثال معروفی که در این زمینه می زنند چاقو است. که هم می شود با آن آدم کشت و هم می شود میوه پوست کند. اما محمدحسین مثال بهتری زد که به بحث ما بیش تر کمک می کرد. چوب گلف. این چوب ساخته شده است برای زدن توپ گلف. البته که می شود با آن توپ فوتبال را هم حرکت داد اما خب کار احمقانه ای به نظر می رسد!

حالا بیایید دوباره برگردیم سر موضوع کافه. اولین نکته این است که آیا کافه یک موجودیت بسیط است؟ یعنی می شود کافه را موجودیتی واحد در نظر گرفت و آن را بررسی کرد؟ در این صورت کافه چیست؟ مثلن می شود گفت کافه جایی است که اولین نکته ی مهم (حداقل در ظاهر) در آن خوردن یا نوشیدن یک غذای سبک است. (در یک کافه معمولن انواع قهوه، سر لیست آن است و باید باشد) جایی که طراحی شده برای آن که مدت زیادی بنشینی و اگر تنهایی فکر کنی و بخوانی و بنویسی و اگر با کسی هستی حرف بزنی. میز و صندلی کافه هم نوع خاصی دارد، پخش آهنگ هم از دیگر ویژگی های کافه است، چیدمان خاص کافه هم با جاهای دیگر فرق دارد.

حالا به این نکته توجه کنید که اصولن فرهنگ کافه و کافه نشینی مال کشور ما نیست. به دلایلی در غرب محیطی به نام کافه ایجاد شده و در طول زمان فرهنگ خاصی بر آن حاکم شده است. قاعدتن ایجاد چنین فضایی بر اساس یک نیاز بوده است، آیا ایجاد آن در ایران هم نیاز بوده یا فقط یک تقلید از غرب در کار بوده است؟

"بیرون غذا خوردن"، "اصالت داشتن خوردن چیزی در کنار حرف زدن یا فکر کردن"، "گوش دادن به آهنگ وقت خوردن و فکر کردن و حرف زدن" و... این ها هر کدام جای بررسی دارد که مال ماست یا مال دیگران. تازه همان انواع قهوه و اسپرسو را که گفتیم سر لیست کافه هاست در نظر بگیرید. یعنی نوعی "تلخی" و "تلخ کامی" در کار کافه ها باید باشد.

محمدحسین می گفت ممکن است بتوان قهوه خانه را نوعی کافه ی بومی دانست. به جای میز و صندلی تخت، به جای آهنگ کلاسیک مثلن آهنگ شجریان، به جای قهوه چایی و در این زمینه "حمام خان"ِ یزد را مثال می زد که حالا کاربری اش قهوه خانه شده است و چیدمان ایرانی- اسلامی هم دارد. اما این جا هنوز همان مسائل برقرار است: بیرون غذا خوردن، گوش دادن به آهنگ (مخصوصن وقتی به خاصیت تخدیر کنندگی آهنگ معتقد باشیم) وقت خوردن و فکر کردن و حرف زدن و... این ها مال فرهنگ ماست؟

چه نیازی می تواند باعث شده باشد کافه ایجاد شود؟ ممکن است نبود فضایی آرام برای حرف زدن یا فکر کردن یا نوشتن. به نظر می رسد الان ما هم با چنین مشکلی روبرو باشیم و در این هیاهوی دنیا، فضایی آرام نداشته باشیم. قبلن نوشته ای در مورد مقایسه ی کافه و مسجد نوشتم که قرار بود جایی چاپ شود و نمی دانم سرانجامش چه شد! اما حرف این بود که ما بحث هایمان را در مسجد می کرده ایم قبلن. حرف زدن، فکر کردن و... آیا باید باز هم به همان سبک برگردیم و به تقویت مساجدمان برای این امور بپردازیم یا باید ترکیبی درست کنیم از دنیای اسلامی و مدرن؟

از کافه بگذریم! بقیه ی پدیده های مدرن هم به همین شکل هستند. مثلن "رسانه" را در نظر بگیرید. و به طور مشخص: رادیو و تلویزیون. وقتی چنین ابزارهایی برای سرگرمی ایجاد شده باشند، آیا می توان از آن ها در راستای اهداف دیگر استفاده کرد؟ یا روح ابزار این اجازه را نخواهد داد؟

در این زمینه می توانم به تجربه ی "شبکه ی قرآن" و "رادیو معارف" اشاره کنم. این دو تجربه تا چه حد موفق بوده اند؟ مثلن از ملزومات شبکه های رادیویی و تلویزیونی پخش موسیقی در میانه ی برنامه هاست. شبکه ی قرآن خیلی زود از تصمیم اولیه (پخش نکردن موسیقی) عدول کرد و الان به راحتی آهنگ پخش می کند. اما رادیو معارف! این رادیو دست به تولید آواهای خاص خود زد که تنها خصوصیتشان استفاده نکردن از آلات موسیقی بود! یعنی با آواهای انسانی و طبیعی آهنگ زده می شود! (بگذریم که جاهایی مجبور می شود از افکت های کوتاه یکی دو ثانیه ای استفاده کند) اما مگر در اصل مسئله ی آهنگ زدن تفاوتی ایجاد شده است این جا؟! یا نمونه ی دیگر استفاده از دو مجری زن و مرد در برنامه هاست تا تفاوت صدای آن ها برنامه ی رادیویی را جذاب کند. این با اصول چنین رادیویی منطبق است؟ این که خانمی ساعت 11 و نیم شب را اعلام کند چه؟! (توجه کنید که بحث بر سر بدی این کار نیست بحث بر سر تطابق با اصول چیده شده ی این رادیوست)

این جا هم به نظر می رسد چنین شبکه های رادیویی و تلویزیونی به اجبار به اصول "رسانه"ای که مبتنی بر سرگرمی است تن داده اند. گریزی نیست!

یا مثال دیگر فیس بوک است! علی الظاهر چنین شبکه ی اجتماعی جهت رفتارهای "خاله زنکی" تاسیس شده است! کسی نمی گوید نمی توان در چنین سایتی بحث علمی مطرح کرد و مثلن اثبات فلان قاعده ی علمی را به بحث گذاشت. می شود اما آیا تاثیری هم دارد؟! وقتی امکان "لایک" کردن (فارغ از خوانده شدن یا نشدن، فهمیدن یا نفهمیدن و...) وجود دارد آیا می توان به یک بحث علمی خوب رسید؟ بحث کردن علمی در فیس بوک را می شود به مناظره های دانشگاهی تشبیه کرد. یکی حرفی می زند و صد نفر کف می زنند و سوت می کشند و هورا (بخوانید: لایک می کنند!) طرف مقابل جوابی می دهد و عده ی دیگری کف و سوت و هورا (لایک). و این روند ادامه دارد. (از اصول یک مناظره ی مفید علمی در خلوت بودن آن است تا هیجانات دیگران روی طرف های بحث تاثیر نگذارد)

گفتم که همه ی پدیده های مدرن این گونه اند. اما درجه ی قوت و ضعف دارند. مثلن وجود برق هم مدرن است اما آیا می توان همان طور در موردش بحث کرد که در مورد کافه و رسانه و فیس بوک؟ اگر طیفی قائل شویم که یک سر آن منتهی الامال مدرن بودن است و یک سر آن کم ترین درجه ی مدرنیسم را دارد، برق به آن کم ترین درجه متمایل خواهد بود.

و این نکته را هم باید در نظر گرفت که ما خواه ناخواه در دنیایی مدرن زندگی می کنیم. اما مسئله این است که غرب در مدرن شدن روندی طبیعی را طی کرده است و ما با مدرنیسم، "برخورد" کرده ایم و این تفاوتی است که باعث می شود با پدیده های مدرن نتوانیم همان طور رفتار کنیم که غرب رفتار می کند.

- این نوشته نیاز به نظرهای شما دارد!-

/ 4 نظر / 5 بازدید
حمید

سلام مطلبتون رو مطالعه کردم حرف های خوبی بود ولی همه ی ماجرا مدرن و مدرنیسم و اثر فرهنگ همراه با روش ها نیست ما هم کم مطالعه روی مطلب نکردیم هرجند صد در صد با حرفتون مخالف نیستم و لی پاسخی در یادداشتتون ندیدم و مفری جهت ارزش گذاری در فرم و روش ضمنا خوشحال میشم مجددا در کافه ببینمتون و حضورا گپ بزنیم و بعد و یا قبلش یک نوشیدنی ویژه گیاهی(شراب طهور ) بنوشیم یا علی

ثابت

فارغ از معادل فیسبوکیش، به نظرم اون‌ تصویری که از مناظره (علمی یا غیرعلمی) در دانشگاه ارائه می‌دید هم اتفاقاً کم فایده نداره. یه چیزایی رو میاد و گرد و خاک می‌کنه، مثل هم کف و سوت و هوراا و اینا، ولی اگه کسی بخواد پس اون غبار رو ببینه، اتفاقاً قوت و ضعف آراء(و یا قوت و ضعف شخصی) دو طرف رو می‌فهمه معمولاً. شاید بشه گفت توی اون مناظره‌ها، طرف‌های مناظره(دو نفر یا چند نفری که پشت میکروفن هستن) خیلی مهم نیستن. حرفی که اون‌ وسط زده میشه، چکش می‌خوره، میره و برمی‌گرده و زوایاش مشخص میشه، مهمه که در ذهن مخاطبش می‌مونه. تفاوت نظر من و شما هم عمدتاً در همین‌جاست که باعث میشه شما مفید بودنش رو در خلوت بودنش می‌بینید. عملاً من خیلی اعتقادی ندارم که در یک مناظره کسی نظر طرف مقابلش رو بپذیره و اگه پذیرشی در کار باشه باید جلوه‌ش رو در آینده دید. در واقع من مخاطب اون مناظره و تأثیری رو که می‌گیره(به نظرم به احتمال فراوان می‌گیره) مهم‌تر می‌بینم تا رفقای مناظره کننده. با تشکر

ثابت

البته این نکته هم شایان ذکر و مهمه: اون‌چه من گفتم نسبت به جهت کلی نوشته‌ی شماست در حاشیه قرار می‌گیره. یعنی کامنت من مشخصاً در پاسخ به این سوال که «آیا می‌توان کافه‌ی اسلامی داشت؟» نبود. با تشکر

حسن

در طی این سی ساله همواره سعی شده به هر چیزی اسلام چسبانده بشه بدون اینکه واقعا تعریف مشخصی از آن باشه مثلا علم اقتصادی که بر پایه سرمایه داری هست رو یه اسلامی می چسبونیم پشتش ولی دیگه فراتر از این نمی ره و اینکه واقعا اقتصاد اسلامی کارش چیه و چطور کار میکنه مشخص نیست. همینجور شما پشت هر چیز یک کلمه اسلامی بچسبانی کافیه حتی اگر مزخرف تر از حالتی باشه که این کلمه پشتش نباشه. به نظر می رسه انقلاب یه مقداری زودتر از پخته شدن انقلابی هاش به پیروزی رسید و پس از انقلاب کلاً انقلابی ها توی حالتی قرار گرفتند که حالا باید چکار کرد؟؟؟ و هنوز هم دقیقاً مشخص نشده...