روضه خواندن حرمت دارد

عصبانیم. از همه ی آن کسانی که سنگین ترین روضه ها را به راحتی آب خوردن می خوانند، عصبانیم. آن قدر عصبانیم که ذهنم را نمی توانم مرتب کنم و آن چه را باید، بنویسم. روضه خواندن حرمت دارد... این خلاصه ی همه ی حرف هایم است.

نمی دانم. شاید یک مسئله ی شخصی است. شاید مشکل از من است که نمی توانم داد بزنم و اشک بریزم برای روضه ی قتلگاه. برای هر آن چه از اهل بیت خوانده می شود. اما فکر می کنم این که «روضه خواندن حرمت دارد» شخصی نیست. یک حقیقت است. من که نبوده ام قدیم ها، اما می گویند قدیم ها، علما اکتفا می کرده اند به چند بار بردن نام حضرت و سربسته چیزهایی گفتن. و همین بس بوده برای گریه ی شدید جماعت. لابد این که گفته اند اگر سه بار نام حسین (ع) بیاید و گریه ات بگیرد... لابد حکمتی داشته.

یکی از مداحان قدیمی (کویتی پور یا آهنگران) در مصاحبه ای از آلبوم عاشورایی امیرحسین مدرس انتقاد کرده بود و دلیل انتقادش هم این بود که مدرس روضه ی سنگینی را به شکل ساده ای خوانده است. می دانید منظورش از روضه ی سنگین چه بود؟ «او می دوید و من می دویدم...»

این که هر شب از دهه ی اول را به نام یکی گذاشته اند تا برسد به شب عاشورا و شب خود حضرت، حکمتی داشته. به گمانم برای آمادگی جماعت با آن مصیبت بزرگ بوده است. حالا چه شده است که همان شب اول، شروع می کنند به خواندن روضه ی قتلگاه؟ به گفتن از اسرا، به بردن نام خیزران.

همین است که عصبانیم می کند. همین که انگار اصلن معلوم نیست حرمت مصیبت های وارد شده بر اهل بیت. دوست نداشتم این یادداشت را توی وبلاگ بگذارم. مبادا که احساس شود من خودم را آدم خیلی بزرگی می بینم و... اما بعد فکر کردم که بهتر است این کار را بکنم. وقتی که دیدم مداح انگار دست بر نمی دارد از جانکاه ترین روضه ها.

شما را نمی دانم. اما من نمی توانم درک کنم آن روضه ها را. نمی توانم یعنی واقعن اشکم در نمی آید. یعنی واقعن هیچ عکس العملی نشان نمی دهم به این مسائل. این را می گویم تا بفهمید آدم بزرگی نیستم. آدمی هستم که هنوز درکش به این جاها نرسیده است. اما فکر می کنم آن آدم های بزرگی که درک می کنند این روضه ها را... حتمن درک می کنند که نباید به همین سادگی آن ها را خواند.

شما را نمی دانم. اما من هنوز هم با روضه ی حر و جون و روضه ی شب عاشورا بیش از هر روضه ای گریه ام می گیرد:

یک روز می شوم حرّ. «اندک اندک با امامم نزدیک» می شوم.

کسی خواهد پرسید: «چه اندیشه داری؟ می خواهی بر وی حمله کنی؟»

جوابی نمی دهم و اندامم را «لرزه» می گیرد.

می گویم: «والله، خود را میانِ دوزخ و بهشت مخیَّر می بینم و بر بهشت چیزی نمی گزینم، هر چند مرا پاره پاره کنند و بسوزانند.»

بعد دست بر سر می نهم. می گویم: «بارخدایا، سوی تو بازگشتم. توبه ی من بپذیر که هول و رُعب در دلِ دوستانِ تو و فرزندانِ رسولِ تو افکندم.»

یک روز به امام خواهم پیوست و با او می گویم: «فدای تو شوم یَابنَ رسول الله، منم! که راهِ بازگشتن بر تو بستم و همراهِ تو شدم و در این جای بر تو تنگ گرفتم. و نمی پنداشتم این مردم پیشنهادِ تو را نپذیرند و کار را بدین جا کشانند و به خدا سوگند، که اگر دانستمی چنین شود که اکنون می بینم، هرگز راه بر تو نگرفتمی. اینک پشیمانم و به خدا از کارِ خویش توبه کنم آیا تو برای من توبه ای بینی؟»

امام خواهد گفت... بهتر بگویم: دعا می کنم که امام بگوید: «آری، خدا توبه ی تو را بپذیرد. فرود آی.»

می گویم: «اگر سوار باشم، برای تو بهترم از پیاده... چون من نخست به جنگِ تو آمدم، خواهم پیش از همه نزدِ تو کشته شوم- شاید دست در دستِ جدِّ تو زنم روزِ قیامت.»

شاید آن وقت حسین بگوید: «خدا بر تو ببخشاید. هر چه اندیشه داری، به جای آور.»

دوباره برمی گردم پیش امام. می گویم که چون به این جا می آمدم «از پشتِ سر آوازی شنیدم که "ای حرّ! شاد باش که به خیری رو داری." من سر به پشت گردانیدم و نگریستم: کس ندیدم. گفتم: "این چه بشارتی است؟ که من به پیکار امام می روم." و با خود اندیشه نمی کردم که پیرویِ تو کنم.»

آن وقت امام می گوید: «به خیر باز رسیدی.»

و من به یاد می آورم آن زمان را که راه بر امام بستم و امام گفته بود: «مادرت به عزای تو نشیند! چه می خواهی؟»

و من گفته بودم: «اگر دیگری از عرب این کلمه را با من گفته بود، در مثلِ این حالت نامِ مادرِ او را می بردم- هر که باشد! ولیکن نامِ مادرِ تو نتوان برد، مگر به بهترین وجه.»

و به میدان خواهم رفت و رجز خواهم خواند: «... سوگند خوردم که از شما بکشم پیش از آن که کشته شوم. سوگند خورده ام که پشت به شما نکنم... و سوگند خورده ام که از بهترینِ انسان ها حمایت کنم.»

و آن قدر خواهم جنگید تا از پا بیفتم و امام به بالای سرم بیاید و سرم را در آغوش بگیرد و بگوید:

«چه خوب است حرّ

در معرکه ی جنگ

- هنگام که نیزه ها به هم می خورد-

صبور بود.

چه خوب است حرّ:

حسین را به تن یار بود

و آن دم که شمشیرها فرود می آمد،

جانش را درباخت برای او.»

پی نوشت: آن چه در گیومه بود نقل قول بود از «کتاب آه» (ترجمه ی نفس المهموم) به کوشش یاسین حجازی.

/ 6 نظر / 4 بازدید
محمد

آقا بعضی جاها نباید پول وارد بشه و اگه وارد بشه خیلی چیزا رو با خودش میبره یکیش همین روضه خونای این دوره زمونه که برای گریه گرفتن از مردم دست به هر کاری میزنن و ای کاش فقط از روز اول قتلگاه رو میخوندن بعضی وقتا یه جفنگیاتی میگن آدم رو به نقطه جوش میرسونن

بهاره

سلام اولین بار نیست که سر میزنم اما اولین بار است که نظرمیذارم که نه چیزی بگم بگم هر چه گفتی بو د خوب گفتید کاش کمی شعور قاطی این همه شور کاش حر باشم که دستم بگیرد و ... ایام سوگواری ثارالله تسلیت یا حق

فاطیما

با شما موافقم..ولی اینو می دونم که روضه نیت و دل پاک میخواد اون موقع هست که اشک همه در میاد..هرچند که فقط موافق اشک ریختن نیستم چون حادثه کربلا همراه با حماسه بوده است اما آنچه ما یادگرفته ایم تنها ذکر مصیبت است...

قیس

نگو برادر، کاش مشکل فقط همین باشد

ح.م.

اولا : بله دقیقا همینطوره...آقا روضه ی قتلگاه برای عاشوراست دقت کنید فقط یک روز درسال....اون هم از روی مقتل ...برای اینکه بخونی و دیگه امان از آن عاشورا که هرچه با خودکنی درآنحال سرزنش نداره....اما حالا چی؟ هر وقت و بی وقت روضه قتلگاه میخوانند و نتیجه اش این میشود که روز عاشورا مثل سیب زمینی میشویم. گریه هامان در ده شب قبل تمام شده!!.....بگذریم ... ثانیا حر بشویم؟ آری ای کاش حر بشویم ....ای کاش خداوند لیاقت چنینی توفیقی را برایمان در برابر امام عصر نصیبمان کند که بعد از اینهمه گناه که مرتکب شده ام[وحشتناک] بل کم غباری از چهره اش بزداییم...بعد سرخونینمان را در بغل بگیرد و چشم باز کنیم بگوییم : ؛ارضیت عنی یابن فاطمه؟ [گریه] بگوید رضی الله عنک صلی الله علیک یا باب نجات الامه یا اباعبدالله