قلیان؛ سیگاری در ابعاد بزرگتر

«ضرر قلیان بسیار بیش تر از سیگار است.» جمله ای که بارها از سوی مسئولین و کارشناسان بهداشت تکرار شده اما هنوز هم برای بسیاری از مردم قلیان به اندازه ی سیگار قبیح نیست. در هفته ی جهانی بدون دخانیات سراغ این موضوع رفتیم.

قلیان مضرتر از سیگار
حسین صفاری، مدیر بهداشت محیط استان اصفهان می گوید: مضرات قلیان به مراتب بیش تر از سیگار است. یک سیگاری به طور متوسط بین 8 تا 12 نخ سیگار می کشد که برابر با 45 تا 70 پُک سیگار در روز است که این باعث استنشاق نیم تا شش دهم لیتر دود می شود. ولی در هر وعده قلیان، پانزده صدم تا یک لیتر دود استنشاق می شود.

به گفته وی، دلیل عمده ی این مسئله، مسیر طولانی از کوزه تا سر نی قلیان است. مسیری که دود در آن حرکت می کند و حدود دو متر می شود. در سیگار فرد می تواند دود را فرو ندهد ولی در قلیان به دلیل همین مسیر طولانی مقدار زیادی از دود وارد ریه می شود. علاوه بر این در سیگار معمولا بهترین نوع توتون استفاده می شود ولی در قلیان، چه سنتی و چه میوه ای از بدترین نوع و ضایعات تنباکو استفاده می شود. در تنباکوی میوه ای بعضی وقت ها از ضایعات هم بدتر است. در سال گذشته ما هشت محل تولید تنباکوی جعلی را کشف کردیم که ضایعات تنباکو را که پر از آلودگی های میکروبی بوده با رنگ های شیمیایی (به جای اسانس خوراکی) مخلوط کردند و برای قلیان استفاده می کنند.

هر وقت دوستان پایه باشند!
حامد فارغ  التحصیل کارشناسی است. می گوید از سوم دبیرستان شروع به قلیان کشیدن کردم، آن هم با دوستی که یک سال از من کوچک تر بود. اوایل هفته ای یک بار می کشیدم. بعد با جمعی آشنا شدیم که حداقل روزی دو بار قلیان می کشیدند. همراهی با این جمع باعث شد من هم در فواصل زمانی کوتاه تری قلیان بکشم.
این نکته ای است که علیرضا هم به آن اشاره می کند. علیرضا که دانشجوست هفته ای چهار پنج بار قلیان می کشد و می گوید هر وقت دوستان پایه باشند، قلیان می کشیم. علیرضا به دوستش مسعود اشاره می کند و می گوید: او اگر بیکار باشد از صبح تا شب می کشد. یا مثلا حسین که هفته ای هفت هشت بار می کشد و باید به زور قلیان را از دستش بگیریم.
بیش تر جوان هایی که با آن ها صحبت کردیم به همین نکته ها اشاره می کنند. «هر وقت دم دست باشد»، «هر وقت حس و حالش باشد»، «هر وقت بچه ها پایه باشند». کم تر کسی است که به تنهایی قلیان بکشد.

قلیان یک عادت بی هدف
حامد می گوید: همین که بیش تر افراد فقط با دوستانشان قلیان می کشند نشان می دهد که این وسیله اعتیادآور نیست. خود حامد دو سالی می شود که قلیان را ترک کرده است. می گوید: یک روز تصمیم گرفتم دیگر نکشم و نکشیدم. آن هم به خاطر خانواده بود. بعد از ترک فهمیدم پدرم بیش از سیگار از قلیان بدش می آید و خدا را شکر کردم که نفهمیده بود من قلیان می کشم.
رضا به نکته ی دیگری اشاره می کند. این که هرکس قلیان می کشد لزوما سیگاری نیست ولی آن هایی که سیگاری هستند معمولا قلیان هم می کشند. از بین 21 جوانی که به سوال ما در مورد «اعتیادآور بودن قلیان» پاسخ دادند هم تقریبا تعداد موافقان و مخالفان اعتیادآور بودن قلیان برابر است.
اما حسین صفاری، مدیر بهداشت محیط معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معتقد است: دلایل و شواهدی که ما داریم نشان می دهد تنباکوی استفاده شده در قلیان اعتیادآور است. و کسانی که خودشان قلیان می کشند هم اذعان دارند که بر اثر اعتیاد و عادتی که پیدا کرده اند مرتب به سمت قلیان کشیدن می روند. امین می گوید نمی توان اسمش را اعتیاد گذاشت. یک جور عادت بی هدف است.

اقدام برای جلوگیری از رواج قلیان
صفاری می گوید که ما توصیه می کنیم در اماکنی که قلیان کشیده می شود حداقل از تنباکوی مرغوب استفاده شود اما کاری که الان دنبالش هستیم بحث ساماندهی است که همه ی اداره های مربوط مثل مجمع امور صنفی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، نیروی انتظامی، استانداری و فرمانداری شهرستان ها باید به ما کمک کنند.
او ادامه می دهد: طبق بخش نامه ی وزارت کشور و وزارت بهداشت و درمان چایخانه هایی که پروانه ی کسب قدیمی دارند باید دوباره برای پروانه گرفتن مراجعه کنند. با همین کار تعدادی از این چایخانه ها که بدون پروانه هستند طبق ماده ی 27 قانون نظام صنفی اداره ی اماکن باید از فعالیت این واحدها جلوگیری کند. اما اتفاق نامبارکی که الان افتاده طبق ماده ی 12 قانون نظام صنفی هر اتحادیه ی مرتبط با بهداشت، موقع پروانه گرفتن باید شرایط را از ما استعلام کند تا ما تاییدیه ی بهداشتی بدهیم تا اتحادیه ی مربوطه یا مجمع امور صنفی برای آن ها پروانه صادر کند. متاسفانه مجمع امور صنفی که خود مجری قانون است قانون را نقض کرده و بدون تاییدیه ی بهداشتی ما اقدام به صدور پروانه برای بیش از صد چایخانه کرده است.

گزارش خبری بالا از من در شماره ی 799 روزنامه ی زاینده رود (پنج شنبه، 11 خرداد 1391، ص 3: در شهر) به چاپ رسید. بخشی که در پایان پررنگ (بولد) شده است، به عنوان سوتیتر انتخاب شده بود.

بعد از نوشت: این گزارش در سایت رجانیوز قرار داده شده است. (البته با تیتر «قلیان؛ سیگاری در ابعاد خیلی بزرگتر»)

بعد از نوشت 2 (2 شهریور 1391): بخشی از این گزارش در سایت «کرج آنلاین» منتشر شده است.

/ 0 نظر / 5 بازدید