بایگانی- 62: سوریه در دایره المعارف آمریکانا

سوریه (Syria)

اقلیت های مذهبی

دسته ها یا تمایزهایی که در میان اکثریت جمعیت مسلمانان سوریه یافت می شود، در بین جوامع اقلیت عمده ی مسیحی و اسلامی نیز، اگرچه در حد کم تر، وجود دارند.

از میان آن ها، فِرَق مسیحی که جمعیت شان قریب 500 تا 600 هزار نفر، اما بسیار متفرق و پراکنده می باشند، شیوه های جدیدتر را ترجیح می دهند. آن ها احساس عمیقی از اجتماع [خود] دارند و به اسقف، رئیس دیر، یا کاردینال شان احترام می گذارند. به طور کلی، آن ها احساس می کنند از شهروندان کاملن عرب سوری پایین ترند و گاه از غیرت ملی کم تری از دیگر سوری ها برخوردارند.

اجتماعات کاتولیک، که متنسّک تر از آیین های شرقی اند، از 65000 کاتولیک ملکایی، 20000 کاتولیک ارمنی و 20000 کاتولیک سوری، 17000 مارونی، 6000 کاتولیک کلدانی و 5000 کاتولیک رومی با آیین های لاتینی تشکیل شده اند. تجمع های [مذهبی] بزرگ آن ها در شهرها و یا در میان کشاورزان شمال شرقی می باشد. این امر در مورد اجتماعات ارتدوکس شرقی، مونوفیزیت ها [یک ذات پنداران] و پروتستان ها نیز صادق است. تعداد ارتدوکس های سوری قریب 175000 نفر است. در میان اجتماعات مونوفیزیت، قریب 100000 [صد هزار] سوری ژاکوبی و حدود 115000 مسیحی ارمنی وجود دارند. قریب 10000 مسیحی آشوری (نسطوری) نیز یافت می شوند.

علاوه بر مسلمانان سنّی، فِرق گوناگونی از شاخه ی شیعی اسلام نیز وجود دارند. در میان این فرق، فرقه ی «اسماعیلیه» وجود دارد که از نظر عقیدتی، کژآیین بوده و بیش تر در «حماه» سکونت دارد. (1) آن ها پیروان «آقاخان» هستند. گروه هایی از کردهای سنی در شمال شرقی و در دمشق و همچنین «یزیدیه» که فرقه ای «شیطان پرست»اند، در شمال شرق، اطراف حلب، زندگی می کنند.

علوی های ایالات «لاذقیه» و «تارتوس» که ترکیب نژادی شان معلوم نیست و اعتقاد به شکل منحصر به فردی از اسلام مخلوط با کفر [پاگانیسم] و عناصری از مسیحیت دارند، قریب 70 درصد جمعیت این ایالات را تشکیل می دهند و در ایالات «حُمص» و «حُماه» نیز به خوبی برجسته اند. آن ها احتمالن 400000 [چهارصد هزار] نفرند. به دلیل آن که آن ها قرن ها خودکفا و شبه مستقل زندگی کرده اند، مردمانی قدرتمند و خشن هستند. تعداد قابل ملاحظه ای از آن ها در پُست های بالای حکومت مرکزی و مشاغل نظامی مشغول به کارند.

«دروزی ها»، که دارای شکل و گونه ی واحدی هستند، هر چند زیر نفوذ دو یا سه اشراف زاده از خاندانی جنگجو قرار داشتند، ولی در قرن اخیر، تلاش زیادی کردند که خود را مجزا ساخته، آسوده در جَبل دروز، در جنوب زندگی کنند. به هر حال، همه ی این سیاست مجزاسازی اکنون آینده ای ندارد و انحلال تدریجی [در جامعه] احتمالن منتظر آن ها می باشد. مذهب آن ها، که در قرن یازدهم از اسلام واقعی جدا گردیده با دقت پنهان نگهداشته شده است. (2) این مذهب ششمین خلیفه ی فاطمی، «الحاکم»، را که فردی عجیب و غریب بود، گرامی داشته و ایده های غیر اسلامیس را نیز در خود جای داده است.

از مجموع 30000 یهودی، که در پایان جنگ جهانی دوم، در سوریه زندگی می کردند، عده ای مهاجرت کرده، عده ای اخراج شده و چند صد نفر نیز باقی مانده اند.

استفن اچ. لانگریگ [Stephen Hemsley Longrigg]

نویسنده ی کتاب «سوریه و لبنان تحت قیمومت فرانسه»

نقد و ارزیابی

1- در این مقاله، در توضیح اقلیت های مذهبی اسلامی سوریه تبعیض محسوس و معناداری دیده می شود. مثلن از شیعیان امامی سوریه که جمعیت آن ها به مراتب از جمعیت شیعیان اسماعیلی بیش تر است، اصلن بحثی به میان نیاورده است، که قابل توجیه نمی باشد.

2- منظور از «اسلام واقعی» چه اسلامی است؟ قرن یازدهم میلادی مطابق با قرن چهارم هجری است که در این زمان، دروزی ها از شیعیان اسماعیلی فاطمی منشعب شده اند. بنابر این، منظور از «اسلام واقعی» در متن مشخص نیست چه اسلامی می باشد.

محمدهادی یوسفی غروی

[منبع: "تصویر شیعه در دایره المعارف امریکانا (ترجمه و نقد مقالات شیعی دایره المعارف امریکانا)"، زیر نظر: محمود تقی زاده ی داوری، شرکت چاپ و نشر بین الملل وابسته به موسسه ی انتشارات امیرکبیر، زمستان 1382- صص 279 و 280]

در پاورقی این مطلب آمده است: این بخش، ترجمه قسمتی از مقاله «سوریه» می باشد.

- مطلب قبلی با نام «حافظ اسد در دایره المعارف آمریکانا»

- درباره ی دایره المعارف آمریکانا [ویکی پدیای فارسی]

- دیگر بایگانی ها

/ 1 نظر / 4 بازدید
محمد پورغلامی

روزگارم در دستانت آرزوهایم گرچه کوچک ولی بی پایان تو رامی خواهم مثل قطرات باران روی گونه های خیس شور تر از نمک زار هی رهگذار با تو ام اندکی هم به من سر بزن محمد پورغلامی